Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Poslanci potopili silný zákon proti anonymním firmám

Poslanci potopili silný zákon proti anonymním firmám

Sdílet: 19. 01. 2021

Sněmovna hlasy ANO, SPD a části ČSSD odmítla senátní verzi zákona o evidenci skutečných majitelů. Byla tak schválena poslanecká varianta, která firmy s anonymními vlastníky odstřihne od dotací a veřejných zakázek, avšak neumožní úřadům efektivně ověřovat, zda firmy uvádějí údaje v evidenci pravdivě. Jedná se o jedno z nejdůležitějších protikorupčních opatření, která měla současná vláda na stole.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a předseda SPD Okamura. Foto: ČTK

Firmy s anonymními vlastníky mohly v Česku dosud získávat veřejné zakázky i dotace. Nejasná vlastnická struktura vytváří prostor pro korupci či daňové úniky a veřejné peníze tak můžou nepřímo posloužit organizovanému zločinu nebo zájmům zahraničních mocností. Sněmovna dnes schválila zákon o evidenci skutečných majitelů, který má společně se zákonem proti praní špinavých peněz zajistit, aby veřejné peníze nekončily u anonymních firem. 

Návrh zákona prošel Sněmovnou již loni, senátoři ho však následně poslancům vrátili společně s důležitými zlepšováky. Díky návrhům předložených Tomášem Goláněm (ODS) a Lukášem Wagenknechtem (Piráti) by úřady mohly efektivně ověřovat, že jsou údaje o vlastnické struktuře v evidenci pravdivé. Firmy by podle tohoto návrhu ztratily v případě nesrovnalostí nárok na získání dotace či veřejné zakázky. Poslanci však dnes dali přednost původní sněmovní verzi, která anonymním firmám umožní získat veřejné peníze i přesto, že se v evidenci skutečných majitelů objeví nesrovnalosti.

Je skandální, že velká část vládních poslanců spolu s SPD zahodila jedinečnou příležitost schválit opravdu významné protikorupční opatření, díky kterému by měly úřady lepší nástroje k ověřování skutečných majitelů firem žádajících o veřejné peníze,” reaguje Lukáš Kraus z Frank Bold, právník Rekonstrukce státu. 

Nikdo z vládních stran se neobtěžoval tento krok ve sněmovně zdůvodnit. Předseda poslanců hnutí ANO před hlasováním uvedl, že podpora méně přísné sněmovní verze nesouvisí s premiérem Babišem. Vzhledem k tomu, že však zástupci vládních stran neuvedli jiný věcný důvod, podezření na souvislost s možným střetem zájmů premiéra se nelze zbavit,” doplňuje Kraus.

Schválená verze tak v praxi ponechává v zákoně skulinku pro nepoctivé firmy, které budou záměrně podvádět a skutečné majitele neuvedou. Povinnost, aby byl stát důsledný a údaje ověřoval, odmítnutím senátní verze odpadla. Proti senátní verzi se svými hlasy postavili zejména poslanci ANO, SPD a částečně ČSSD. Hlasování jednotlivých poslanců o senátním návrhu najdete zde.

Poslanci dnes bohužel odmítli důsledné protikorupční opatření a dali přednost částečnému řešení. V boji proti korupci je klíčová vymahatelnost, která ovšem ve schválené verzi chybí. Zákon totiž bude spoléhat především na poctivost firem, které se uchází o dotace či veřejné zakázky. Je však iluzorní očekávat, že tak budou činit i firmy neštítící se podvodů či korupce,” dodavá vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Evidence skutečných majitelů měla být podle evropské směrnice schválená již v lednu loňského roku. Přípravy se ale výrazně protáhly na vládě a zákon se dočkal odkladů i ve Sněmovně. Dnes schválený zákon teď zamíří pro podpis k prezidentovi.