Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Senátoři zachránili služební zákon před vykostěním. Novela poputuje zpátky k poslancům.

Senátoři zachránili služební zákon před vykostěním. Novela poputuje zpátky k poslancům.

  Sdílet: 19. 12. 2018

  Senát dnes odmítl kontroverzní novelu služebního zákona, která umožňovala odvolávání vysokých úředníků na podnět ministrů. Na rizika spojená s přijetím novely upozorňovala Rekonstrukce státu již v říjnu po jejím schválení Sněmovnou. Novela byla vrácena Sněmovně s pozměňovacími návrhy, které v souladu s doporučením expertů na státní správu i Rekonstrukce státu ruší nejvíc rizikové části novely.

  Problematická novela zákona o státní službě, kterou předložila ještě menšinová vláda ANO, byla dnes zablokována v Senátu. Sněmovna poslala do Senátu návrh, podle kterého by vláda mohla odvolávat státní tajemníky bez kárného řízení a z velmi vágních důvodů. Vláda by tak získala prostor vytvářet tlak na státní tajemníky a případně je v zásadě bez jakýchkoliv překážek odvolat.

  Vzhledem k tomu, že právě státní tajemníci tvoří hradbu mezi politiky a úředníky, je jasné, že by se tak otevřel i nový prostor pro ovlivňování celé hierarchie státní správy. Podobná rizika přinášel rovněž návrh na změnu služebního hodnocení, podle kterého by úředníky nově mohli hodnotit samotní politici. To by podle expertů byla další možnost, jak si vyšlápnout na neloajální úředníky a nutit je k poslušnosti či je za nevyhovující hodnocení odvolat.

  Rekonstrukce státu upozorňovala na rizika vyplývající z přijetí novely již po jejím přijetí Sněmovnou na podzim letošního roku. „Je pochopitelné, že se vláda snaží řešit nedokonalosti současného služebního zákona, které jí bezprostředně komplikují život. Řadu změn také lze považovat za opodstatněnou. Nicméně v návrhu zároveň dochází k popření základního principu zákona, kterým je oddělení politické moci od profesionálních úředníků,” uvedl vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

  Protikorupční platforma proto doporučila Senátu návrh přijmout s pozměňovacími návrhy, které řešily nejvíce problematické pasáže novely. „Doporučili jsme senátorům zrušení aspoň těch nejrizikovějších částí, které dávají politikům nové možnosti politického tlaku na vysoké státní úředníky a jejich prakticky svévolného odvolávání. V případě úplného zamítnutí návrhu, by totiž Sněmovna s největší pravděpodobností Senát prostě přehlasovala,” uvedl právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.

  Pozměňovací návrhy předložili na Výboru pro územní rozvoj senátoři Jitka Seitlová (klub KDU-ČSL) a Lukáš Wagenknecht (klub Senátor 21) a výbor je schválil. Naopak Ústavně-právní výbor již dříve doporučil novelu zcela zamítnout.. Návrh na zamítnutí ovšem na plénu přijat nebyl, naopak následně byly schváleny všechny pozměňovací návrhy Výboru pro územní rozvoj, které doporučovali jak experti na státní správu, tak Rekonstrukce státu. Hlasovalo pro ně 60 ze 75 přítomných senátorů.

  Zákon nyní poputuje zpět do Sněmovny se schválenými pozměňovacími návrhy. Ta ho bude projednávat zřejmě v lednu příštího roku. „Oceňujeme přístup senátorů, kteří navrhli vynětí nejrizikovějších částí návrhu, které by otevřely příliš velký prostor pro politizaci státní správy. Je zřejmé, že vláda bude na změnách služebního zákona trvat. Ale nyní má možnost podpořit kompromisní senátní znění a ukázat, že jí jde o efektivnější fungování státní správy a nikoli o zvýšení vlivu na úředníky,” doplňuje vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

  Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.  Sdílet: