Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Aktuality

Poslanci přehlasovali Senát v novele zakázkového zákona. Co se změní?

31. 05. 2023

Limit pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu zůstane beze změny. Včera Sněmovna přehlasovala Senát a schválila novelu zákona o zadávání veřejných zakázek v původním znění. Zamítla tak návrh na zvýšení limitů pro zakázky malého rozsahu, kdy senátní návrh počítal s navýšením ze dvou na tři miliony u dodávek a služeb a z šesti na devět milionů pro stavební práce. Naopak prošly změny, které usnadní využívání kapacit státu napříč správou zejména v IT oblasti. Zamítnutím senátního návrhu však znamená i nepřijetí pravidel pro posílení vymahatelnosti střetu zájmů ve veřejných zakázkách.

Vláda schválila lepší pojistky pro nezávislost státního zastupitelství

25. 05. 2023

Postavení vedoucích státních zástupců se změní, rozhodla ve středu vláda. Rekonstrukce státu posílá pochvalu! Schválený návrh novely zákona o státním zastupitelství totiž obsahuje změny k lepšímu oproti původnímu návrhu ministerstva spravedlnosti.

Digitální Česko? Státní správa potřebuje zjednodušit, překonat resortismus, ale také (de)centralizovat nákupy

24. 05. 2023

Dnes a zítra probíhá konference Digitální Česko. Jak na tom však s digitalizací je státní správa? Česko už má digitální ústavu a agenturu, na hmatatelné výsledky však musíme ještě počkat. Rekonstrukce státu připomíná, že jenom „digitalizovat” pro efektivnější stát nestačí. Potřebujeme nový služební zákon, zjednodušit nákupy státu a poprat se s problémem závislosti státu na konkrétních dodavatelích služeb a technologií (vendor lock-in).

Ministři obchodující se státem a ještě více veřejných zakázek bez soutěže? Senáte, zastav to

09. 05. 2023

Už zítra bude Senát hlasovat o důležité novele zákona o zadávání veřejných zakázek. Na stole leží navýšení limitů pro veřejné zakázky malého rozsahu, neboli nárůst veřejných zakázek bez soutěže. Druhým bodem je střet zájmů, tedy otázka, zda se mohou členové vlády a jejich firmy ucházet o státní zakázky. Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Datlab, Transparency International a Oživení apelují na senátorky a senátory, aby svým hlasem neoslabili protikorupční pojistky v oblasti veřejných zakázek.

Poslanci schválili nekvalitní zákon o ochraně oznamovatelů. Klíčová anonymní podání nejsou zahrnuta, Česku tak hrozí žaloba

25. 04. 2023

Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). I přes řadu závažných kritických připomínek a doporučení ze strany protikorupčních expertů z Rekonstrukce státu, Transparency International (TI), Oživení, a dokonce i Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, byl tento klíčový protikorupční zákon přijat v nedostatečné podobě. Chybí ochrana anonymních podání a také nejsou zahrnuty oznámení přestupku pod hranicí 100 tisíc korun.

Firmy s vazbami na Rusko v EU získaly od invaze veřejné zakázky nejméně za 2,5 mld. EUR

19. 04. 2023

Český think-tank Datlab zjistil, že objem veřejných zakázek v EU získaných firmami napojenými na Rusko v roce 2022 neklesl. Studie ukazuje na problémy při implementaci sankčních nařízení, kterým čelí úřady i firmy. Řešením je používání analytických nástrojů po vzoru samotné studie a tlak na lepší fungování evidencí skutečných majitelů. EU také zaostává v rychlosti plnění sankčních seznamů, což lze kompenzovat přesnějším cílením sankcí.

Oznamovatelé vs. korupce. Poslanci rozhodnou, jestli bude klíčové protikorupční opatření skutečně fungovat

19. 04. 2023

Už dnes by měla sněmovna přijmout chybějící zákon o ochraně oznamovatelů. Vládní předloha je horší než původní verze bývalé ministryně Benešové. Přesto není jasné, zda všichni vládní poslanci podpoří změny k posílení zákona. Klíčový protikorupční návrh představuje umožnění anonymního oznamování. Rekonstrukce státu důrazně doporučuje, aby poslanci podpořili alespoň anonymitu ve veřejném sektoru včetně státních a městských firem, kde jsou nejslabší kontrolní mechanismy proti korupci.