EN

BLOG: Den D pro průhlednější kampaně se blíží

Senátoři drží v rukou klíč nejen ke změně pravidel pro kontrolu financování stran a předvolebních kampaní - ale i k důvěře voličů v politiku a politické strany.

Politika jako špinavé a nečisté řemeslo, taková je bohužel dlouhodobě představa velké části veřejnosti o tuzemské správě věcí veřejných. Svou roli v tom hrají i opakované kauzy s tajemnými dárci a černými konty. Od 90. let se přitom nastavení pravidel pro hospodaření stran a financování kampaní nezměnilo. I díky tomu je důvěra v politické strany v ČR jedna z nejnižších v EU. Senátoři příští týden rozhodnou nejen o tom, zda bude financování stran i kampaní v Česku průhlednější - ale i o důvěře občanů v politiku.

Na konci srpna budou senátoři hlasovat o novele zákona o sdružování v politických stranách a hnutích a novele volebních zákonů. O reformě se vede dlouhá debata, není tedy zcela snadné se zorientovat v tom, co nakonec v návrzích po průchodu sněmovnou stále je a co zůstalo za zdmi poslanecké sněmovny.

Přečtěte si více v blogu Pavla France a Víta Šimrala na iHNED.cz: http://franc.blog.ihned.cz/c1-65403930-den-d-pro-pruhlednejsi-kampane-se-blizi 

Pokud chcete dostávat pravidelná upozornění na nové videorozhovory a komentáře, nechte nám tu svůj email. Pošleme vám je jednou za měsíc v pravidelném newsletteru Minuta demokracie.

Pomozte prosadit zákony Rekonstrukce státu

Chci přispět na monitoring slibů