EN

Vyjádření Rekonstrukce státu k návrhu novely zákona o střetu zájmů

Pracovní skupina platformy Rekonstrukce státu doporučuje schválit návrh novely zákona o střetu zájmů ve znění předloženém Sněmovnou. Pozměňovací návrh senátora Michaela Canova zbytečně omezuje přístup veřejnosti do rejstříku majetkových přiznání, a nechrání citlivé údaje starostů.

Vyjádření Rekonstrukce státu k návrhu novely zákona o střetu zájmů

Pracovní skupina platformy Rekonstrukce státu doporučuje schválit návrh novely zákona o střetu zájmů ve znění předloženém Sněmovnou. Toto znění řeší všechny zásadní věcné námitky z obcí a odpovídá konsensu politických stran ve Sněmovně i zástupců obcí, k jehož vzniku došlo 27. 2. v rámci pracovní skupiny pro posouzení legislativy v otázkách protikorupčních opatření zaštítěné předsedou Sněmovny. Poslanecká sněmovna návrh schválila jednoznačnou většinou 136 hlasů.

Pracovní skupina naopak nedoporučuje schválení pozměňovacího návrhu Ústavně právního výboru (senátní tisk 270/1) či jiných návrhů obsahově obdobných. Návrh téhož znění totiž již Sněmovna v hlasování jednou zamítla (pro návrh bylo jen 71 poslanců) a nesouhlas s tímto řešením vyjádřila také vláda i Ministerstvo spravedlnosti, které má správu registru majetkových přiznání na starosti. Z věcného hlediska pak tento návrh neřeší namítané problémy funkcionářů obcí, jelikož nijak nezvyšuje ochranu jejich osobních údajů. Naopak zavádí zbytečnou administrativní překážku pro veřejnost, která omezuje smysl zákona a vede k navýšení finančních nákladů správce registru. 

Pokud chcete dostávat pravidelná upozornění na nové videorozhovory a komentáře, nechte nám tu svůj email. Pošleme vám je jednou za měsíc v pravidelném newsletteru Minuta demokracie.

Pomozte prosadit zákony Rekonstrukce státu

Chci přispět na monitoring slibů