Aktuality

Poslanci schválili verzi zákona, která uleví starostům a ponechá veřejnosti přístup k majetkovým přiznáním

30. 5. 2018
Poslanci schválili zmírnění povinnosti zveřejňovat majetková přiznání pro starosty i obecní zastupitele. Komunální politici v budoucnu nebudou muset zveřejňovat některé citlivé údaje. Majetková přiznání jako taková ovšem zůstanou plně přístupná veřejnosti v centrálním rejstříku. Zákon je tak v souladu s požadavky, které Rekonstrukce státu prosazovala už od roku 2013.

Avízo: Okleští senátoři přístup k majetkovým přiznáním starostů?

17. 5. 2018
Senátoři dnes budou projednávat novelu zákona o střetu zájmů, která má ulevit starostům od povinnosti zveřejňovat v majetkových přiznáních stejné věci jako poslanci nebo ministři. Hrozí však, že senátoři návrh nesmyslně okleští.

Vyjádření Rekonstrukce státu k návrhu novely zákona o střetu zájmů

17. 5. 2018
Pracovní skupina platformy Rekonstrukce státu doporučuje schválit návrh novely zákona o střetu zájmů ve znění předloženém Sněmovnou. Pozměňovací návrh senátora Michaela Canova zbytečně omezuje přístup veřejnosti do rejstříku majetkových přiznání, a nechrání citlivé údaje starostů.

Analýza: Programové prohlášení vlády zahrnuje i pojistky demokracie, protikorupční cíle ale definuje jen vágně

15. 5. 2018
Návrh programového prohlášení vlády hnutí ANO a ČSSD zmiňuje na několika místech demokratické zásady obsažené ve výzvě Mantinely demokracie. Dokument slibuje zachování nezávislosti státních zástupců a soudců, podporu nezávislosti veřejnoprávních médií nebo referendum, které bude v souladu s Ústavou. Oproti koaliční spolupráci v minulém volebním období jsou však v návrhu spíše jen vágní deklarace o protikorupčních opatřeních.

Právní analýza: Březnová změna systemizace státní správy z hlediska souladu se zákonem o státní službě

2. 5. 2018
Následující minianalýza definuje systemizaci státní správy a vymezuje její účel, stručně popisuje právní úpravu systemizace, dále zmiňuje schvalování a změny systemizace účinné od 1. 1. 2018 a poté se podrobně zabývá změnami obsaženými v tzv. březnové změně systemizace z hlediska jejich odůvodnění a souladu se zákonem. Tuto stručnou analýzu vypracoval 28. března 2018 právník Petr Bouda z Frank Bold Society.

Okleští poslanci právo na informace pod záminkou přijetí GDPR?

27. 4. 2018
Vláda připravuje pod zástěrkou přijetí Zákona o zpracování osobních údajů, jímž se implementuje evropské Nařízení k ochraně osobních údajů (GDPR), výrazný zásah do práva na informace. Ministerstvo vnitra přidalo do zákona hned 8 novinek, které EU vůbec nevyžaduje a nesouvisí s ním. Některá „vylepšení“ zákona by přitom mohla v praxi znemožnit veřejnosti a novinářům dozvědět se o vyšetřování dotačních podvodů typu Čapí hnízdo, bezbřeze utajovat řadu úředníků, kteří občas nakládají s utajovanými informacemi nebo tajit mezinárodní jednání a činnost našich ambasád.

Poslanci a senátoři se poprvé sejdou, aby se dohodli na rozšíření pravomocí NKÚ

26. 4. 2018
Poslanci a senátoři se poprvé sejdou kvůli rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Na protikorupční skupině dnes budou jednat o přijatelném kompromisu. Novela zákona o NKÚ se připravuje už 7 let. Návrhy poslanců totiž dvakrát zamítl Senát. Pro rozšíření pravomocí NKÚ na kraje a obce je totiž potřeba změnit Ústavu, a je tedy potřeba souhlasu obou komor parlamentu. Protikorupční skupina má na programu také navrhovanou změnu zákona o registru smluv.

Zástupci Rekonstrukce státu se sešli s premiérem v demisi. Chtějí do programového prohlášení nové vlády pojistky demokracie

20. 4. 2018
Zástupci platformy Rekonstrukce státu se dnes sešli s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Navrhli mu, aby do programového prohlášení nové vlády zahrnul také mantinely demokratické vlády – ty tvoří 19 zásad, které slouží jako pojistky proti rozpínání moci. Současně upozornili na to, že vláda v demisi už některé z mantinelů ohrozila. Rekonstrukce státu chce v dalších jednáních pokračovat také s vedením ČSSD, která zřejmě má být součástí budoucí vládní koalice.

Jak hlídáme mantinely demokracie?

19. 4. 2018
Výzva Mantinely demokracie za pár dní oslaví 3 měsíce od svého vzniku. Společně s experty a osobnostmi hlídáme vládu, jestli dodržuje základní demokratické principy. Prosazujeme u politiků jasné záruky, že klíčové demokratické instituce zůstanou nezávislé. Chceme, aby vláda respektovala nezávislost státní správy, policie, soudů a veřejnoprávních médií.

Zástupci Rekonstrukce státu se sejdou s premiérem v demisi. Tématem bude výzva Mantinely demokracie

19. 4. 2018
V pátek 20. dubna se sejdou zástupci platformy Rekonstrukce státu s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Schůzku inicioval sám premiér, což oceňujeme. Je pozitivní, že má předseda vlády zájem o jednání s organizacemi, které hlídají demokratické principy, přestože jej za některé kroky kritizovaly. Hlavním cílem schůzky je projednat začlenění 19 mantinelů demokratické vlády do programového prohlášení vlády, kterou aktuálně sestavuje premiér v demisi.

Přidejte se k dalším 42898 občanům,
kteří dostávají informace o tom, kdo z politiků se zasazuje
o odpovědný a transparentní stát - a kdo ne.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách.
Více o zpracování osobních údajů.