Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store
Vláda požaduje pro Budvar nadbytečnou výjimku

Vláda požaduje pro Budvar nadbytečnou výjimku

    Sdílet: 10. 02. 2016

    Poslanci KDU-ČSL v čele s ministrem zemědělství Mariánem Jurečkou předložili návrh novely zákona o registru smluv. Podle ní by národní podnik Budvar neměl od července povinně zveřejňovat své smlouvy nad padesát tisíc korun, jak mu to nyní ukládá v listopadu přijatý zákon o registru smluv.

    Vláda i poslanci mají samozřejmě plné právo nastavit zákony, jak chtějí a vyjmout ze zákona podniky se státním podílem, které jim přijdou strategicky důležité. Pracovní skupina Rekonstrukce státu se však domnívá, že k takovému vynětí není důvod. Především proto, že zákon již nyní dostatečně umožňuje chránit obchodní tajemství státních obchodních společností.

    Je také možné využít roční přechodné období zákona o registru smluv, ve kterém zatím nebude nesprávné uveřejňování smluv sankcionováno. Během něj je dostatečný čas na sledování toho, jaké to má reálné dopady na fungování firem, včetně státních podniků.

    V návrhu poslanců KDU-ČSL není dostatečně vysvětleno, proč Budvaru nestačí ochrana, kterou zákon o registru smluv již poskytuje (některé části smluv mohou být začerněny, zákon umožňuje utajovat i další části, které mohou být obchodním tajemstvím).

    Budvar má už dnes povinnost poskytovat informace na základě zákona 106/1999 Sb. Registr smluv nechce po firmě zveřejňovat žádné informace nad rámec tohoto zákona. Pokud tímto vláda přiznává, že legislativa ohledně větší transparentnosti v ČR je v případě státních firem špatně nastavena, měla by tuto situaci řešit systémově a ne jen dílčí záplatou.

    Další informace o zákonu o registru smluv najdete zde: https://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/smlouvy-na-internetu

    Sdílet:

    Budu na příjmu

    Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

    Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

    Pomůžu jako dárce

    Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

    Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!