Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Jak odvrátit politizaci justice? Žádáme po vládě 7 pojistek pro nezávislost justice

Sdílet: 07. 05. 2019

Experti Rekonstrukce státu sepsali 7 nejvýznamnějších pojistek pro větší nezávislost justice. Vyzýváme vládu, aby respektovala nezávislost justice a přijala co nejdříve všechna zmíněná opatření do zákona o státním zastupitelství a zákona o soudech a soudcích.

Požadavky výzvy 7 pojistek pro nezávislost justice shrnula na demonstraci za nezávislost justice v Praze 6. 5. mluvčí Rekonstrukce státu Tereza Krištofová:

„Všichni jsme tady, protože máme vážné obavy. Znepokojila nás náhlá výměna ministra spravedlnosti jen den poté, co policie navrhla obžalobu premiéra Babiše. Znepokojily nás výroky ministryně Marie Benešové o zeštíhlení justice, které vytváří tlak na soudce i státní zástupce. Nejakutnější hrozbou však je, že budeme mít obžalovaného premiéra, který bude moci se svou vládou kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce. To by byl přímý a bezprecedentní střet zájmů, který nemá v západním světě obdoby. Tomu je třeba zabránit!

Co pro to můžeme udělat my občané? Nesmíme se spokojit se slovy a musíme požadovat po vládě konkrétní kroky! Nečinnost se nám právě teď může ošklivě vymstít. Experti Rekonstrukce státu proto navrhli 7 nejvýznamnějších pojistek pro nezávislost justice. A veřejně vyzýváme premiéra, členy vlády a všechny politiky vládních stran, aby tyto pojistky co nejdřív zapojili do našich zákonů!

Především žádáme, aby nebyl odvolán Nejvyšší státní zástupce. Ale to nestačí. Žádáme také, aby byl urychleně schválen zákon, který vládě možnost svévolného odvolání nejvyššího státního zástupce jednou provždy vezme! To je jediná skutečná záruka, že k politickému odvolání nejvyššího státního zástupce nedojde! U tak zásadní věci se nelze spoléhat jen na sliby politiků.

Dále žádáme, aby vláda dotáhla do konce připravované zákony, které zajistí transparentní výběrová řízení na místa státních zástupců i soudců. Vyzýváme také vládu, aby zajistila férový výběr předsedů soudů do doby, než budou přijaty tyto zákony. Už během letošního roku totiž budou vybíráni například noví předsedové vrchních soudů. V příštím roce nás čeká výběr a jmenování nového předsedy Městského soudu v Praze. A právě tento soud bude rozhodovat o kauze Čapí hnízdo. Vláda by proto měla garantovat, že o výběru předsedů soudů nebudou žádné pochybnosti!

Jedině naplněním těchto požadavků může Babišova vláda prokázat svá slova, že žádné zásahy do justice nehrozí. Nespokojme se tedy se sliby a požadujme po premiérovi urychlené přijetí 7 pojistek pro nezávislejší justici.

Dokažme Marii Benešové, že nejsme děti, které nerozumí právu a justici. Dokažme nové ministryni, že nejsme děti, které od sebe nerozeznají státního zástupce a soudce! Požadujme konkrétní kroky, na kterých se už po léta shodují jak soudci, tak státní zástupci a mnohdy i politici. Víme přesně, kde jsou v zákonech slabá místa, které může potenciálně ministryně spravedlnosti zneužít, aby vyvíjela politický nátlak na justici. Víme však také, jak tato slabá místa zacelit. Nečekejme tedy se založenýma rukama! Trvejme na tom, aby vláda splnila naše požadavky!

Obracím se na všechny, kteří jste dnes přišli. Pište prosím ministrům, pište vládním politikům! Pojďme společně vyzvat vládu, aby bez prodlení přijala 7 pojistek proti zásahům do nezávislé justice! Už nechceme slova, chceme činy! Děkuji!”

Sdílet: