Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Jak přemluvit politika? Žďárští už vědí

Jak přemluvit politika? Žďárští už vědí

Sdílet: 13. 10. 2019

Chcete, aby zastupitelé ve vašem městě vysadili zeleň? Nebo aby poslanci začali řešit politické trafiky? Řekněte jim to. Zalobbujte si ve veřejném zájmu! Naučit se, jak na to, teď můžete na některém z workshopů Rekonstrukce státu. První zastávka proběhla minulý týden ve Žďáře nad Sázavou.

Zapojení občana do politiky nekončí vhozením lístku do volební urny. Podílet se aktivně na pozitivní změně můžeme neustále. Politici a političky mají širokou agendu a ne vždy se dostatečně orientují v tom, co občanská společnost chce nebo nechce. Bez dostatku informací mohou být vůči zájmům veřejnosti slepí, rozhodně ale nejsou němí. To oni rozhodují. Proto se nabízí politika oslovit přímo a „rozsvítit” ho novými informacemi. Jinak řečeno, můžete si u něj zalobbovat ve veřejném zájmu jako občan. Jak na to? Ve Žďáře nad Sázavou už to vědí. Odehrála se tam totiž první zastávka našeho workshopového turné o občanském lobbingu, které jsme pojmenovali „Lobbuj s čistým svědomím”.

Lobbovat znamená informovat politika

Je to podle mě takovej malej terorista,” zaznělo z publika na úvodní otázku, co si představit pod pojmem lobbista. „Lobbovat se ale dá se špatným i dobrým úmyslem,” zaznělo z druhé strany. V novinách se setkáme s lobbingem nejčastěji v souvislosti s korupčními aférami, v rukou aktivních občanů a občanek prosazujících veřejný zájem je ale nenahraditelným procesem výměny informací. Ať už jde o chybějící dětské hřiště ve vašem městě nebo protikorupční opatření, které zprůhlední hospodaření státu. „Občanský lobbing znamená, že umožníte lidem, kteří mají pravomoc rozhodovat, vidět věci očima veřejnosti,” vysvětlil účastníkům workshopu analytik a lobbista Rekonstrukce státu Jakub Černý.

O své zkušenosti se podělil i ambasador Rekonstrukce státu Petr Boháč. „Poslanci často nemají o konkrétním problému dostatek informací. Sám jsem to viděl, když jsem za nimi chodil a vysvětloval jsem jim, proč by měli prosadit registr smluv. Pár politiků jsem už takhle také “rozsvítil”, vzpomínal na období, kdy jako občanský lobbista přesvědčoval politiky o opatření, díky kterému nyní najdeme smlouvy státu na internetu.

Občanský lobbing krok za krokem

Na příkladu tzv. nominačního zákona, který by měl skoncovat s politickými trafikami ve státních firmách, jsme účastníkům ukázali, jak občanský lobbing děláme v Rekonstrukci státu. Od příprav, přes komunikaci a hledání podpory až po spolupráci s konkrétními politiky. „Málokdy je možné dosáhnout všeho. Občanský lobbing je umění kompromisu,” uzavřel blok Jakub Černý. Účastníci workshopu si pak na konkrétních příkladech otestovali, jak psát politikům dopis nebo e-mail, jak je svým tématem zaujmout a čeho se naopak vyvarovat.

Chcete se také dozvědět o tom, jak lobbing ve veřejném zájmu funguje, a hlavně - naučit se, jak na to? S naším workshopem zamíříme možná i do vašeho města. Nejbližší podzimní zastávky jsou:

17. 10. OLOMOUC: od 18:00 do 20:00 ve Skautském institutu v Olomouci, Dolní náměstí 38, Olomouc, 77900

22. 10. VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: od 18:00 do 20:00 v Komunitním centru Městské knihovny Valašské Meziříčí, Nábřeží 268, Valašské Meziříčí, 75701

Přihaste se nám na e-mail olga.pek@frankbold.org. A pokud máte Olomouc i Valašské Meziříčí z ruky, nezoufejte. V plánu jsou i další regiony, včetně Prahy a Brna. Těšíme se na vaši účast.