Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Lobbujeme u poslanců a senátorů za efektivní koronapomoc

Lobbujeme u poslanců a senátorů za efektivní koronapomoc

Sdílet: 23. 07. 2020

Vláda přislíbila nakopnout ekonomiku pochroumanou epidemií koronaviru a vypsala podporu pro firmy i zaměstnance v celkové výši blížící se bilionu korun. Efektivita a transparentnost podpůrných programů ale výrazně pokulhává. V projektu NEZHASÍNAT! prosazujeme, aby byla pomoc účinná a férová. Naše návrhy představujeme politikům a lobbujeme za odstranění nedostatků. Účinností programů se tento týden zabývala i sněmovní komise.

Tisková konference NERV, 22. 7. 2020, foto ČTK

Vláda ve snaze znovu nastartovat ekonomiku a pomoci lidem zasaženým opatřeními proti šíření epidemie COVID-19 vypsala podporu ve výši přes 858 miliard korun. Většinu představují záruky na úvěry, část poté přímá či nepřímá podpora. Vyplacena však zatím byla jen malá část a většina podpůrných programů se potýká se systémovými problémy. V sázce jsou přitom nejen obrovské peníze z veřejných zdrojů, ale také záchrana naší ekonomiky a transparentní fungování státu do budoucna.

Vládní pomoc má závažné nedostatky

V projektu NEZHASÍNAT! vládní programy bedlivě sledujeme a průběžně hodnotíme. V unikátní komplexní analýze jsme zjistili, že na 84 % z vypsané koronapomoci (719 miliard korun) je rozdělováno v programech s výraznými nedostatky. Velkým problémem napříč programy je nekoncepční nastavení cílů programu, absence měření toho, jestli programy skutečně pomáhají těm, na něž cílí, a poměrně velká administrativní náročnost pro žadatele. Na některé skupiny obyvatel postiženým krizí se přitom nemyslelo vůbec.

Na nedostatky jsme upozornili vládu a doporučili jí, jak je odstranit. Klíčem k efektivnější a transparentnější pomoci je zejména větší srozumitelnost žádostí, digitalizace, jasně a měřitelné cíle programů nebo její rychlejší vyplácení. O nápravě však jednáme i se zákonodárci.

Lobbujeme v Parlamentu

Tento týden jsme se sešli se senátorem Herbertem Paverou (TOP 09), Zdeňkem Nytrou (ODS), Lukášem Wagenknechtem (Piráti). Senátoři naše doporučení podporují a chtějí se na zlepšení programů aktivně podílet. Potkali jsme se také se senátorem Michalem Kortyšem (ODS), senátorkou Renátou Chmelovou (KDU-ČSL), Lumírem Kantorem (KDU-ČSL) a poslankyní Věrou Kovářovou (STAN), kteří projevili zájem o naše podklady a další spolupráci. Příslíbenou máme také schůzku s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem z ODS.

Efektivitou koronapomoci se tento týden zabývali také poslanci. Poprvé se sešla sněmovní Dočasná komise pro hodnocení účinnosti vládní pomoci v rámci COVID, která se bude hodnocením jednotlivých podpůrných programů zabývat mimo jiné na základě dat, která musí poskytnout příslušná ministerstva. Obecné závěry komise se shodují s naším hodnocením - problematická je zejména administrativní náročnost žádostí, pomalé vyplácení pomoci nebo vyloučení některých zasažených skupin. Poslancům jsme poskytli naše podklady a na nápravě a zlepšení nastavení programů s nimi budeme dále spolupracovat.

Zasaďte se s námi o zlepšení vládní koronapomoci. Pokud jste při žádosti narazili na problémy nebo stát na vás s pomocí zapomněl, napište nám to. Vaše zkušenost nám pomůže v dalším vyhodnocování programů.


V projektu NEZHASÍNAT! nabízíme politikům doporučení, jak se popasovat s krizí v mezích zákonů, a rozjet ekonomiku efektivně a transparentně. Dopady pandemie koronaviru a restart ekonomiky by měli politici řešit bez zhasnutí pravidel. Počítadlo vládní pomoci ekonomice zasažené koronakrizí najdete na www.nezhasinat.cz.