Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Naši ambasadoři diskutují se středoškoláky o občanském lobbingu

Naši ambasadoři diskutují se středoškoláky o občanském lobbingu

Sdílet: 30. 11. 2021

V rámci projektu Samet na školách jsme zavítali na střední školy s workshopem. Jeho cílem je představit studentům pojem lobbing, vysvětlit jim, že není sprostým slovem a že i oni se mu mohou věnovat, zejména tomu občanskému. S tímto programem jsme během října a listopadu zavítali do dvou škol - Střední grafické školy Brno a Gymnázia Příbram.

Workshop v Brně.

Lobbing má u české veřejnosti stále trochu pošramocenou pověst, a to kvůli nesprávnému označování nejrůznějších kmotrů za lobbisty. Občanský lobbing je přitom legitimním a žádoucím nástrojem k prosazení změn, a to na mnoha úrovních státu. A brzy možná bude ještě transparentnější než dřív, díky registru lobbistů, který by měl zavést připravovaný zákon o lobbování, za který už nějaký pátek lobbujeme. O skutečném významu a různých podobách lobbingu diskutují naši ambasadoři se studenty středních škol na workshopech Jak mluvit s politiky aneb lobbista nemusí být vždycky padouch. Podívejte se, jak to probíhá.

Workshop v Příbrami.

Na začátku našeho workshopu studenti společně sestavili seznam nejpalčivějších problémů jejich školy, obce a státu. V Brně největší diskusi rozproudilo to, že studenti nemají možnost vybrat si k obědu vegetariánskou variantu. V Příbrami se věnovali zejména přání specializovat se při studiu oborově či nedostatečnému množství kontejnerů na tříděný odpad. Jako problémy státu studenti nejčastěji zmiňovali potřebu vyšší odpovědnosti a transparentnější chování politiků a také lepší informování občanů včetně efektivnějšího boje s dezinformacemi. Tyto problémy si studenti rozebrali ve skupinkách a zkusili vymyslet lobbingovou strategii k jejich řešení, tedy jakými formami mohou na problém upozornit a s kým v dané problematice jednat. Na závěr workshopu jsme studentům přiblížili důležitost a dopady občanského lobbingu na příkladech úspěchů Rekonstrukce státu.

Workshop o občanském lobbingu je jednou z aktivit, na kterých se podílí naši dobrovolníci, ambasadoři Rekonstrukce státu. Zajímá-li tě tento typ aktivity, ozvi se nám. Program nabízíme dalším školám, které mají zájem o podporu budování občanské společnosti.

Sdílet: