Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Nesmíme se smířit se zneužíváním demokracie, varuje Taťána Gregor Brzobohatá

Nesmíme se smířit se zneužíváním demokracie, varuje Taťána Gregor Brzobohatá

Vítězka Miss World 2006, topmodelka, zakladatelka a předsedkyně nadace Krása pomoci a ambasadorka Cílů udržitelného rozvoje OSN přidala do širokého pole svých veřejně prospěšných aktivit nedávno také podporu projektu Mantinely demokracie. Občané v něm hlídají politiky, zda nepřekračují hranice svých pravomocí, a neohrožují tak svobodu a demokracii. Taťána Gregor Brzobohatá v rozhovoru pro Rekonstrukci státu popisuje, proč svůj hlas připojila právě teď a jak podle ní mohou občanské aktivity na podporu demokracie uspět.

Také Taťána Gregor Brzobohatá nově hlídá politiky díky projektu Mantinely demokracie. Foto: Goran Tačevski

Co Vás přimělo podpořit projekt Mantinely demokracie?

Obzvlášť v dnešní době, jak se ukazuje, je potřeba víc než kdy jindy hlídat politiky a jejich práci. Projekt Mantinely demokracie sleduje, zda opravdu pracují ve prospěch všech občanů a nezneužívají svůj vliv. Je důležité, aby politici neplýtvali veřejnými penězi a dodržovali pravidla demokracie. Proto v tomto projektu vidím smysl a podporuji ho.

Jak moc sledujete naši politiku? Chodíte pravidelně k volbám?

K volbám chodím pravidelně. Měla by to být povinnost všech. Nepřijít k volbám a pak nadávat na výsledek není konstruktivní, a žádnou pozitivní změnu to nepřinese.

Máte dojem, že naši politici umějí respektovat pravidla?

Věřím, že v politice jsou i slušní lidé, kterým záleží na jejich pracovní cti. Jejich cílem je dobro celé veřejnosti a jsou schopní respektovat pravidla hry. Právě takové osobnosti volím. Ale je jich bohužel málo, a proto bych ráda viděla víc slušných a pracovitých osobností na české politické scéně.

Co by se podle vás mělo stát, abychom měli lepší volené zástupce?

Klíčové je vzdělávání. Celospolečenská změna má naději na úspěch jenom tehdy, když se zapojí všechny organizace, firmy, média. Potřebujeme změnit způsob našeho myšlení, nesmíme se spokojit s tím, že současný výklad demokracie je v pořádku. Výklad, který se zrovna někomu hodí. Nesmíme se smířit se zneužíváním demokracie pro soukromé cíle. Měli bychom začít ale každý sám u sebe. Lhostejnost je v tomto směru ještě mnohem větším proviněním, než důvěra v extremistické či ryze populistické strany.

Každý může číst články erudovaných novinářů a kriticky hodnotit informace v nich. Volit jen takové lídry, kteří nebalamutí, neukazují prstem na ostatní a nestaví se sami do role oběti. Volit ty chytré, nikoliv vychytralé. Samozřejmě že nezávislá a objektivní práce médií má na tomhle vše velký dopad. To je základ všeho.

Hrozí podle Vás naší demokracii skutečně nějaký černý scénář?

Jak se ukazuje, demokracie je velmi křehká. Pokud by se dokázala ubránit sama, nebylo by Rekonstrukce státu a její činnosti vůbec zapotřebí. Jenže je. A moc. Ráda bych viděla v politice osoby, které nebudou zneužívat svých pravomocí, budou respektovat ústavu i nezávislost soudů, a to bez výjimek. Ráda bych viděla státníky, kteří nebudou kličkovat mezi zákony anebo je dokonce měnit ve svůj vlastní prospěch. Fakt, že musel vzniknout projekt Mantinely demokracie, je sám o sobě ostudou současných vládních činitelů a jedním z projevů selhání důvěry mezi politiky a občany.

Co vše podle Vás mohou dělat občané, aby hlídali politiky?

Být občansky aktivní, zajímat se o dění kolem, vzdělávat se, podporovat organizace jako je tato a jít sám příkladem, chodit volit, sdílet názory a diskutovat s ostatními - i s politiky. Jedině díky dialogu můžeme pochopit perspektivu jiných lidí a můžeme pak společně rozhodovat o tom, co je nejlepší pro všechny.

Velice děkuji za rozhovor. 

Tereza Krištofová, mluvčí Rekonstrukce státu


Taťána Gregor Brzobohatá

Zakladatelka a předsedkyně správní rady nadace Krása pomoci, influencerka a aktivistka, česká topmodelka, vítězka Miss World 2006 a ambasadorka Cílů udržitelného rozvoje OSN. Vedle úspěšné mezinárodní kariéry v komerčním sektoru se přes 12 let věnuje podpoře sociální oblasti a mentoringu. Je jednou z mála mezinárodně působících osobností, která se zaměřuje na podporu seniorů. Za dobu existence nadace podpořila Krása pomoci domácí sociální služby pro seniory částkou přesahující 33 milionů Kč. V prosinci 2019 se stala patronkou projektu Mantinely demokracie

Rekonstrukce státu ve spolupráci s patrony projektu Mantinely demokracie připravila pro své podporovatele kalendář na rok 2020. Získat ho můžete zde