Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Odstartovala evidence skutečných majitelů. Díky lobbingu Rekonstrukce státu v ní najdete i premiéra

Odstartovala evidence skutečných majitelů. Díky lobbingu Rekonstrukce státu v ní najdete i premiéra

K 1. červnu vstoupil v účinnost zákon o evidenci skutečných majitelů, na jehož prosazení má velký podíl Rekonstrukce státu. Úřadům i veřejnosti se tak odtajňují vlastnické struktury českých firem. Společnosti s anonymními majiteli budou zároveň díky zákonu odstřihnuty od dotací i veřejných zakázek. To samé by mělo platit i pro firmy ovládané veřejnými funkcionáři, na které se vztahuje zákon o střetu zájmů - například Agrofert. Spuštění veřejné evidence ale zatím provází problémy.

Foto: ČTK

Veřejné peníze mohly dlouhá léta čerpat firmy, které své majitele tají. Veřejné zakázky a dotace tak mohly putovat do daňových rájů či sloužit korupci, organizovanému zločinu nebo třeba i nedemokratickým režimům. Stát totiž neměl systémový nástroj, jak zjistit, kdo je opravdovým příjemcem jeho peněz.

V Rekonstrukci státu jsme roky lobbovali za to, aby firmy musely své majitele ze zákona odtajnit a evidence byla skutečně funkční. Povinnost sice na papíře existovala už od roku 2018, ale drtivá většina firem ji neplnila. Přijetí zákona nakopla směrnice EU proti praní špinavých peněz. Prosazení takových parametrů, aby zákon skutečně plnil svůj protikorupční smysl, pro nás občanské lobbisty ale byla ještě docela fuška.

Co se nám podařilo prosadit?

1. Vznikne částečně veřejný rejstřík skutečných majitelů firem

2. Zakázky a dotace nebudou moci získat firmy s utajeným majitelem

3. Nastaví se mechanismy pro ověření pravdivosti údajů v evidenci

4. Od obcházení zákona odradí efektivní sankce

5. Odpadnou spory při určování majitele firmy ve svěřenských fondech

Evidence jede! Jen trochu šejdrem

Informační systém, který veřejnosti umožňuje část údajů z evidence vidět, měl podle zákona plně fungovat už od 1. června, kdy zákon nabyl na účinnosti. Web ale od začátku provázely problémy. Vyhledávací pole se sice objevilo asi 20 minut po půlnoci, nicméně nefungovalo. Podle ministerstva spravedlnosti nebylo zbytí, jelikož bylo nutné aktualizovat data. Možnost vyhledávat se tak otevřela teprve o den později v podvečer, evidence však stále obsahuje spoustu obsahových chyb a chvílemi opět nefunguje. Navíc u jednotlivých skutečných majitelů chybí některé údaje, které zákon ukládá - například státní občanství nebo datum narození majitele. O uživatelské přívětivosti webu ani nemluvě.

I přes problémy spojené se spuštěním a zjevné chyby lze v evidenci najít už nyní zásadní informace. Například to, že je i premiér Andrej Babiš skutečným majitelem Agrofertu, stejně jako je veden už delší dobu v zahraničních databázích. České úřady by tak podle zákona o střetu zájmů měly koncernu stopnout veškeré dotace i veřejné zakázky,” říká Lukáš Kraus, právník Rekonstrukce státu. To i díky tomu, že Rekonstrukce státu vylobbovala odstranění problematické právní kličky pro firmy vložené do svěřenských fondů.

Doufáme, že se nedostatky brzy opraví. Ministerstvo totiž zřejmě předpokládalo otevření evidence veřejnosti až týden od nabytí účinnosti zákona (což je v rozporu se zákonem). Nešťastné jsou nicméně obě dvě varianty spuštění - ať už na čas v nedopracované podobě s chybami, tak s týdenním zpožděním bez nedostatků. Nepovedené spuštění státních IT systémů už je ale u nás tak trochu kolorit.