Poslanci mají příležitost projednat reformu exekucí. Návrh leží ve Sněmovně neuvěřitelných 450 dní

Poslanci mají příležitost projednat reformu exekucí. Návrh leží ve Sněmovně neuvěřitelných 450 dní

Sdílet: 02. 02. 2021

Reforma exekucí čeká na schválení Parlamentem už téměř rok a půl. Její projednávání je ve Sněmovně stále odkládáno, a narůstá tak riziko, že celá reforma spadne na podzim s volbami pod stůl. Opoziční poslanci proto požadují na příští týden mimořádnou schůzi, na které by se projednaly oba klíčové zákony, novela exekučního řádu i insolvenčního zákona. Politici mají jedinečnou příležitost zasadit se o odstranění korupčního prostředí v exekucích.

Foto: ČTK

Exekucím čelí skoro tři čtvrtě milionů Čechů. Současný systém žene lidi do dluhových pastí a zároveň vytváří obrovský prostor pro korupci. Všechny potřebné změny, které můžou byznys s dluhy ukončit, mají přitom politici dávno na stole. „Současný systém exekucí je výhodný pro několik velkých exekutorů a finančních institucí, všichni ostatní na něj ale doplácí. Nyní je připravená reforma, která by byznys s dluhy odstranila. Stačí, aby pro ni poslanci zvedli ruku,” říká Věnek Bonuš, právník Frank Bold a lobbista Rekonstrukce státu.

Sněmovna má příští týden příležitost klíčovou reformu posunout a dokončit druhé čtení novely exekučního řádu a začít i s projednáváním novely insolvenčního zákona (která čeká na první čtení od loňského listopadu). Zástupci opozičních stran (STAN, Piráti, TOP 09, KDU-ČSL) dnes vyzvali předsedu Sněmovny Radka Vondráčka k uspořádání mimořádné schůze k oběma zákonům na 10. února od 17 hodin. K požadavku se připojil i poslanec ANO Patrik Nacher.

Reforma exekučního řádu čeká na projednání už více než 450 dní a ze strany vládních politiků není patrná snaha projednání konečně posunout. Politici jsou vystaveni silnému tlaku z řad exekutorů i věřitelů, kterým stávající stav vyhovuje. I to může být důvodem opakovaných odkladů, které můžou vyústit v to, že se oba tisky do voleb nestihnou projednat vůbec.

Svolání mimořádné schůze podporuje i Platforma za reformu exekucí, jejíž členem je také Rekonstrukce státu. Více o potřebné reformě si můžete přečíst na www.exekucninerad.cz.

Sdílet:

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!