Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Poslanci mají příležitost projednat reformu exekucí. Návrh leží ve Sněmovně neuvěřitelných 450 dní

Poslanci mají příležitost projednat reformu exekucí. Návrh leží ve Sněmovně neuvěřitelných 450 dní

Sdílet: 02. 02. 2021

Reforma exekucí čeká na schválení Parlamentem už téměř rok a půl. Její projednávání je ve Sněmovně stále odkládáno, a narůstá tak riziko, že celá reforma spadne na podzim s volbami pod stůl. Opoziční poslanci proto požadují na příští týden mimořádnou schůzi, na které by se projednaly oba klíčové zákony, novela exekučního řádu i insolvenčního zákona. Politici mají jedinečnou příležitost zasadit se o odstranění korupčního prostředí v exekucích.

Foto: ČTK

Exekucím čelí skoro tři čtvrtě milionů Čechů. Současný systém žene lidi do dluhových pastí a zároveň vytváří obrovský prostor pro korupci. Všechny potřebné změny, které můžou byznys s dluhy ukončit, mají přitom politici dávno na stole. „Současný systém exekucí je výhodný pro několik velkých exekutorů a finančních institucí, všichni ostatní na něj ale doplácí. Nyní je připravená reforma, která by byznys s dluhy odstranila. Stačí, aby pro ni poslanci zvedli ruku,” říká Věnek Bonuš, právník Frank Bold a lobbista Rekonstrukce státu.

Sněmovna má příští týden příležitost klíčovou reformu posunout a dokončit druhé čtení novely exekučního řádu a začít i s projednáváním novely insolvenčního zákona (která čeká na první čtení od loňského listopadu). Zástupci opozičních stran (STAN, Piráti, TOP 09, KDU-ČSL) dnes vyzvali předsedu Sněmovny Radka Vondráčka k uspořádání mimořádné schůze k oběma zákonům na 10. února od 17 hodin. K požadavku se připojil i poslanec ANO Patrik Nacher.

Reforma exekučního řádu čeká na projednání už více než 450 dní a ze strany vládních politiků není patrná snaha projednání konečně posunout. Politici jsou vystaveni silnému tlaku z řad exekutorů i věřitelů, kterým stávající stav vyhovuje. I to může být důvodem opakovaných odkladů, které můžou vyústit v to, že se oba tisky do voleb nestihnou projednat vůbec.

Svolání mimořádné schůze podporuje i Platforma za reformu exekucí, jejíž členem je také Rekonstrukce státu. Více o potřebné reformě si můžete přečíst na www.exekucninerad.cz.

Sdílet: