Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Stát pro občany

Sdílet:

Chceme stát, který občany bere jako své partnery a vychází jim vstříc - od jednoduché komunikace po přívětivý a proaktivní přístup. Státní správu, která zvládne všechny výzvy 21. století. To nepůjde bez změny služebního zákona pro efektivnější a flexibilnější státní správu, která nepodléhá politickým tlakům.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

3. 7. 2024

Volební období se nezadržitelně krátí. Vyzýváme vládu k akceleraci priorit pro silnější, odolnější a demokratické Česko

Tři čtvrtiny volebního období se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Vláda bude mít co dělat, aby dotáhla do konce řadu zásadních návrhů. Klíčové reformy, jako je novela služebního zákona nebo reforma ÚOHS, jsou teprve na začátku legislativního procesu. Vláda by měla rychle ubíhající čas maximálně využít k dotažení dalších opatření pro posílení demokratických pojistek i odolnosti Česka.

číst více
10. 4. 2024

Státní správa se otevře odborníkům a ochrání nejvyšší úředníky před politickými tlaky

Vláda dnes schválila dlouho připravovanou novelu služebního zákona. Komplexní návrh Ministerstva vnitra má zefektivnit fungování státní správy. Zejména díky debyrokratizaci některých procesů, zajištění lepšího kariérního růstu a ochraně nejvyšších úředníků před politickými tlaky. Novela však stále nepočítá s proměnou role státních tajemníků.

číst více
28. 3. 2024

Služební zákon míří na vládu v dobré kondici. Nevyužil však příležitost posílit odpovědnost státních tajemníků

Vláda by měla již brzy jednat o chystané komplexní novele služebního zákona. Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN) předložilo slibný návrh, který se zaměřuje na zefektivnění státní správy, posílení pojistek proti politizaci a omezení resortismu. Po meziresortních připomínkách návrh nově zahrnuje i kariérní růst odborníků ve státní správě. Novela však stále nepočítá s proměnou role státních tajemníků tak, aby byli více odpovědní za chod ministerstev a plnění jejich priorit.

číst více
15. 12. 2023

Státním úředníkům chybí perspektiva kariérního růstu

Zaměstnanci ve státní službě mají oproti svým kolegům v soukromém sektoru možnosti kariérního růstu velmi omezené. Odborníci a specialisté proto nezřídka přechází do soukromé sféry a zaměstnání ve státní správě jim slouží jen jako odrazový můstek pro získání zkušeností.

číst více
27. 9. 2023

Rekonstrukce státu je tu díky vám 10 let. Děkujeme!

Bylo nebylo, kdysi dávno v české politice bujela korupce. A my jsme tomu nechtěli přihlížet... Proto vznikla v roce 2013 Rekonstrukce státu. Po 10 letech můžeme říci, že se Česko hodně změnilo. Když sčítáme úspěchy, podařilo se nám prosadit desítky změn zákonů. Nic z toho by ale nebylo možné bez vás - přátel, podporovatelů a partnerů. Děkujeme vám a jedeme dál.

číst více
14. 8. 2023

Velká šance na modernizaci státní správy! Vnitro představilo dlouho vyhlíženou novelu služebního zákona

Významné zefektivnění fungování státní správy, posílení její nezávislosti a omezení resortismu. To vše v hrubých obrysech slibuje novela služebního zákona, kterou dnes Ministerstvo vnitra poslalo k připomínkám do meziresortního řízení. Rekonstrukce státu i další nevládní organizace hodnotí návrh jako velmi slibný a potřebný. Nevyužitou příležitostí ale zůstává neschopnost státu přilákat a udržet odborníky.

číst více
30. 6. 2023

Propadlík nebo premiant? Vláda Petra Fialy podává v předmětu „Modernizace státu a boj s korupcí” nevyrovnaný výkon

Vláda Petra Fialy (ODS) má za sebou rok a půl vládnutí. Pětikoalice však nenaplnila velká očekávání: boj s korupcí vázne, ministr spravedlnosti vykosťuje protikorupční zákony a postupuje kontroverzním způsobem vůči justici. Přesto se vládní koalici řada věcí povedla - start digitalizace, posílení dohledu nad férovostí voleb nebo nezávislosti médií veřejné služby. Rekonstrukce státu přináší vysvědčení vládní pětikoalice formou slovního hodnocení.

číst více
24. 5. 2023

Digitální Česko? Státní správa potřebuje zjednodušit, překonat resortismus, ale také (de)centralizovat nákupy

Dnes a zítra probíhá konference Digitální Česko. Jak na tom však s digitalizací je státní správa? Česko už má digitální ústavu a agenturu, na hmatatelné výsledky však musíme ještě počkat. Rekonstrukce státu připomíná, že jenom „digitalizovat” pro efektivnější stát nestačí. Potřebujeme nový služební zákon, zjednodušit nákupy státu a poprat se s problémem závislosti státu na konkrétních dodavatelích služeb a technologií (vendor lock-in).

číst více
10. 3. 2023

Čas vládě kvapem ubíhá. Je třeba zrychlit opatření z oblasti dobrého vládnutí

Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.

číst více
27. 12. 2022

Rekonstrukce státu sčítá úspěchy roku 2022

Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.

číst více
15. 11. 2022

Společně & Digitálně: Vznik Digitální a informační agentury je velkou příležitostí pro digitální transformaci Česka

Experti spojení ve Společně & Digitálně považují vznik Digitální a informační agentury (DIA) za skvělou příležitost pro start digitální transformace České republiky. Vláda zatím podceňuje komunikaci o této klíčové instituci digitalizace, přesto se jedná o správný krok. Odborníci nabízí kabinetu Petra Fialy (ODS) pomocnou ruku a radí více využívat konzultace s Radou vlády pro informační společnost.

číst více
17. 10. 2022

Stockholmský syndrom na ministerstvech? Seznamte se, vendor lock-in

Až 365 různých úřadů je podle odhadů partnerské organizace DatLab uzamčených v pasti, kdy musí odebírat služby pouze od jediného dodavatele. Jen v oblasti veřejných zakázek v IT sektoru jde celkem o 8,5 miliardy korun ročně, zhruba 53 % všech zakázek. Je to špatně, neboť je narušeno tržní prostředí a stát vynakládá zbytečné finanční prostředky navíc.

číst více
18. 7. 2022

Služebníček? Novela služebního zákona je nedotažená. Pro efektivní státní správu je třeba širší reforma

Vláda Petra Fialy připravila za zavřenými dveřmi novelu služebního zákona, která už prošla ve Sněmovně druhým čtením. Vládní návrh jde dobrým směrem, ale je málo ambiciózní a nepřinese potřebnou velkou reformu státní správy - větší efektivitu, flexibilitu a politickou neutralitu. Rekonstrukce státu doporučuje, aby vznikla ještě velká novela zákona. Je nezbytné, aby zavádění současné novely do praxe proběhlo transparentně. To by mohlo pomoci zmírnit obavy z potenciální snahy politicky ovládnout státní správu.

číst více
7. 7. 2022

Poslanci mohou dnes posunout čtyři klíčové zákony proti korupci

Dnes budou poslanci a poslankyně projednávat na mimořádné schůzi až čtyři zákony z oblasti odpovědného vládnutí. Půjde o klíčové pojistky proti korupci, klientelismu a praní špinavých peněz. Bude 7. 7. šťastným dnem pro protikorupční legislativu?

číst více
23. 6. 2022

Výzva vládě k urychlení přijetí opatření k odpovědnému vládnutí a omezení prostoru pro korupci

Rekonstrukce státu vyzývá členy vlády k zásadnímu urychlení přijetí legislativních a exekutivních opatření k omezení prostoru pro korupci, efektivnějšímu fungování státní správy a dalším opatřením k odpovědnému vládnutí.

číst více
31. 5. 2022

Dva roky s nominačním zákonem: Myšlenka dobrá, ale praxe pokulhává. Kandidáty stále schvaluje razítkovací výbor

Rekonstrukce státu před dvěma lety prosadila nominační zákon. Jeho cílem bylo zamezit vzniku takzvaných politických trafik, kdy do různých dozorčích a správních rad politici nominují své kamarády nebo příbuzné bez ohledu na kvalifikaci. Vznikl proto Výbor pro personální nominace. Ten ale stále funguje spíše jako razítkovací výbor. Schvaluje totiž skoro každého a navíc mu to trvá v průměru jen hodinu. Rekonstrukce státu proto přichází se sadou doporučení, jak z nominačního zákona udělat účinnější nástroj pro výběr schopných kandidátů.

číst více
17. 2. 2022

Karlický a továrna na zákony (2. díl): Jak se lobbuje v nové Sněmovně?

Náš vedoucí Josef Karlický pro vás sepsal druhý díl našeho komentářového seriálu. Od začátku nového volebního období už máme něco naschůzkováno. A rádi se s vámi podělíme o to, jak se noví poslanci a poslankyněmi nebo ministři staví k občanskému lobbingu a jaké jsou vyhlídky pro protikorupční zákony.

číst více
17. 12. 2021

Karlický a továrna na zákony (1. díl): 5 kroků pro vládu, jak vrátit politiku do normálu

Spouštíme nový komentářový seriál našeho vedoucího Josefa Karlického s názvem Karlický a továrna na zákony. Těšit se můžete na komentáře k aktuálnímu politickému vývoji, dění v Parlamentu i na vládě nebo zákulisní příhody a postřehy ze života občanského lobbisty. Jmenování nové vlády je ideální příležitostí odstartovat s prvním dílem. Jak vrátit politiku do normálu a nezklamat očekávání voličů?

číst více
29. 11. 2021

Společně a digitálně. Nastartovali jsme platformu pro digitalizaci státu

O digitálním státu se v posledních letech hodně namluvilo. A leccos se na něm i odpracovalo. Výsledky jsou ale jen omezené a občan si ho zatím příliš neužije. Strany, které zřejmě sestaví novou vládu, jsou připraveny s tím něco dělat. A my s tím chceme pomoci. Spojili jsme se proto s devíti dalšími organizacemi a spustili platformu Společně a digitálně, která se chce o skutečnou digitální transformaci státu i samospráv zasadit.

číst více
10. 11. 2021

Přečetli jsme program nové vlády: Co slibuje v oblasti boje proti korupci?

Rozšíření působnosti NKÚ, reformu ÚOHS, novelu zákona o státním zastupitelství, ochranu oznamovatelů korupce nebo úpravu pravidel pro předcházení střetu zájmů. To vše vláda slibuje přijmout ve svém koaličním programu. Některá další klíčová opatření proti korupci a pro transparentní vládnutí ale v dokumentu chybí, například posílení práva na informace nebo zákon o lobbování.

číst více
3. 11. 2021

Státní správa se musí zásadně změnit. Experti i neziskovky nabízejí politikům pomoc

Státní správa není schopna efektivně zvládat krize a mnohdy zápasí i s běžným fungováním. Její postupy jsou pomalé a složité, nedokáže čelit složitějším výzvám a komunikace mezi státem a občanem včetně kvality poskytovaných veřejných služeb výrazně pokulhává. Nespokojení s jejím fungování jsou přitom nejen občané, ale i sami úředníci. Neziskové organizace, experti, akademici i podnikatelé proto apelují na vládu, aby modernizaci státní správy zařadila mezi své priority a začala na ní bezodkladně pracovat. A jsou připraveny s tím pomoci.

číst více
26. 10. 2021

Jak digitalizovat stát? Experti doporučují vládě 15 prioritních kroků

Obě koalice, které v těchto dnech jednají o vytvoření vlády, slibují ve svých volebních programech zájem na urychlení digitální transformace státu. Pokud chce nastupující vláda konečně nastartovat digitalizaci, která bude zjednodušovat život občanům a pomůže zefektivnit fungování státní správy, musí postupovat systematicky a vytyčit si v programovém prohlášení jasné priority. Nezávislí experti doporučují vyjednávacím týmům, které by to měly být. Rekonstrukce státu závěry poskytla i politikům.

číst více
30. 3. 2021

Dobrovolníci z celé republiky prosazují protikorupční zákony. Přidej se k nim!

Do voleb zbývá šest měsíců, politici ale pořád dluží občanům hned několik protikorupčních zákonů, které jsou přitom krok od schválení. Pojďme s tím společně pohnout. Právě díky ambasadorům Rekonstrukce státu, tedy dobrovolníkům a dobrovolnicím ze všech koutů republiky, se nám podařilo prosadit už osm klíčových opatření, které zprůhledňují stát a šetří veřejné peníze. Než se navolí nová Sněmovna, bude třeba ještě pořádně zabrat. A potom také politikům za jejich hlasování vystavit vysvědčení. Pokud už tě nebaví nečinně sedět a nadávat, pojď nám s tím pomoci!

číst více
22. 3. 2021

Na stříbrném podnose: Rekonstrukce státu nabízí politickým stranám sadu opatření pro lepší státní správu a boj s korupcí

Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rekonstrukce státu proto představuje konkrétní návrhy řešení klíčových problémů státu - neefektivní státní správy, pomalé digitalizace a velkého prostoru pro korupci, a vyzývá všechny politické strany k jejich začlenění do volebních programů.

číst více
16. 3. 2021

Zveřejňováním rozsudků k transparentní justici. Návrh mají na stole senátoři

Zatímco slovenské nižší soudy zveřejnily za posledních 10 let asi 3 a půl milionů soudních rozhodnutí, české soudy jen několik tisíc. Publikace pravomocných rozhodnutí soudů je přitom klíčovým krokem k transparentnosti, který pomůže občanům, státu i samotným soudům. Zveřejňování teď může nakopnout nová databáze rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti. Abychom ale slovenské sousedy dohnali, je třeba povinnost zakotvit do zákona. Ten už mají na stole senátoři.

číst více
23. 2. 2021

Digitalizace a boj s pandemií. V čem se stát (ne)polepšil?

Rekonstrukce státu společně s Hlídačem státu zaslala vládě loni v červnu balíček doporučení, jak lépe zvládat pandemii a zjednodušit život občanům pomocí digitalizace státu. Navrhovali jsme zlepšení v oblasti komunikace směrem k občanům nebo zjednodušení dostupných služeb. Situace se ale výrazně nezlepšila. Nejvýraznějším posunem je spuštění pandemického webu. V oblasti vyřizování dokladů nebo odstranění omezení u datových schránek jsou ale zatím jen dílčí posuny. Zveřejňování dat o pandemii se stát dlouhodobě brání.

číst více
9. 2. 2021

Papírna Česko. Úřadům se digitalizovat nechce

Vláda schválila harmonogram digitalizace služeb veřejné správy. Světlé digitální zítřky ale podle materiálu občany nečekají. Katalog všech služeb státu zatím není hotový, většina ministerstev neplánuje v dalších čtyřech letech digitalizovat nic a jen minimum služeb má být dostupných na Portálu občana. Letos se dočkáme pouze dvou nových služeb týkajících se péče o válečné veterány a přímého zaopatření dospělých osob.

číst více
2. 2. 2021

Poslanci mají příležitost projednat reformu exekucí. Návrh leží ve Sněmovně neuvěřitelných 450 dní

Reforma exekucí čeká na schválení Parlamentem už téměř rok a půl. Její projednávání je ve Sněmovně stále odkládáno, a narůstá tak riziko, že celá reforma spadne na podzim s volbami pod stůl. Opoziční poslanci proto požadují na příští týden mimořádnou schůzi, na které by se projednaly oba klíčové zákony, novela exekučního řádu i insolvenčního zákona. Politici mají jedinečnou příležitost zasadit se o odstranění korupčního prostředí v exekucích.

číst více
1. 2. 2021

Experti: Krize odhalila problémy české státní správy a nedostatečnou digitalizaci

Krize způsobená epidemií koronaviru odhalila dlouho bobtnající problémy české státní správy a zaostávající digitalizaci státu. Podle mezinárodního šetření byly dopady na fungování státní správy na regionální úrovni v ČR nejhorší. Digitalizaci v ČR stále táhnou zejména iniciativy mimo státní správu. Politici stále více tendují k zásahům do odborného výkonu státní správy, z níž odborníci kvapem odcházejí. Experti se shodují, že pomoci může jen jednotné, silné a nezávislé vedení státní správy, které dokáže být respektovaným a spolehlivým partnerem vlády. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu veřejné správy, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.

číst více
22. 1. 2021

Přelomové rozhodnutí Sněmovny: Rozsudky budou povinně na internetu

Poslanci dnes schválili návrh, aby nižší soudy povinně zveřejňovaly svá rozhodnutí ve veřejně dostupné centrální databázi. Povinnost dosud nařizovala pouze ministerská instrukce, soudy však svá rozhodnutí publikovaly jen minimálně. Opatření, které Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazovala, posílí transparentnost soudů, jejich předvídatelnost a pomůže i sjednocení judikatury.

číst více
3. 12. 2020

Průšvihy za miliardy a rizika pro demokracii, kterým politici můžou zabránit zvednutím ruky (2. část)

Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na druhou pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.

číst více
3. 12. 2020

Průšvihy za miliardy a rizika pro demokracii, kterým politici můžou zabránit zvednutím ruky (1. část)

Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na první pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.

číst více
10. 11. 2020

Schůzka s premiérem: Protikorupční zákony jsou ve vážném ohrožení

Vláda nemá jasný plán, jak zajistit schválení výrazně zpožděných protikorupčních zákonů. Chybí aktivní podpora i příslib jasných a rozhodných kroků. Takové jsou hlavní závěry z dnešní schůzky zástupců Rekonstrukce státu s premiérem Andrejem Babišem. V ohrožení je protikorupční novela exekučního řádu, reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i zveřejňování soudních rozhodnutí na internetu.

číst více
6. 11. 2020

Dozvíme se, jak rozhodují soudy? Poslanci mohou prosadit zveřejňování rozsudků zákonem

Většina českých soudů nezveřejňuje svá pravomocná rozhodnutí. Zatímco Ústavní soud a nejvyšší soudy je zveřejňují, okresní a krajské soudy tuto povinnost neplní. Rozhodování soudů by přitom mělo být předvídatelné, a občané by měli mít přehled o tom, jak soudy postupují. Aktuálně vzniká nová databáze, v níž by se rozsudky všech soudů v anonymizované podobě měly objevit. Pokud má ovšem lépe fungovat, je třeba tuto povinnost uložit soudům zákonem, ne pouze ministerskou instrukcí.

číst více

  O co usilujeme? 

 • Chceme změnu služebního zákona pro efektivní a profesionální státní správu, která nepodléhá politickým tlakům
 • Pomůžeme státu vytvořit uživatelsky přívětivé služby online na jednom místě
 • Chceme posílit občanskou kontrolu státu zpřístupněním dat a analýz veřejnosti
 • Zasazujeme se o řešení problému vendor lock-in v IT zakázkách
 • Chceme profesionální s transparentní řízení státních firem a jejich nezávislou kontrolu s pomocí NKÚ
 • Prosadíme vznik Národní knihovny výzkumů - aby zákony a politická rozhodnutí nestála na dojmech, ale na datech
 • Zasadíme se o snížení kontrolní zátěže obcí a malých podnikatelů

Co jsme dokázali?

 • V roce 2015 jsme prosadili zákon o registru smluv. Každý si tak může dohledat, za co stát utrácí peníze daňových poplatníků.
 • V roce 2019 jsme prosadili přijetí nominačního zákona, který brání vzniku politických trafik ve státních firmách
 • V roce 2021 jsme se zasadili o to, aby soudy všech instancí měly povinnost zveřejňovat některé své rozsudky na internetu.

I drobný dar může pomoci k tomu, aby stát zlepšil svůj přístup k občanům a správě našich daní.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Lepší stát

Státní správa musí fungovat efektivně. Víme, jak na lepší stát

Moderní státní správa

Víme, jak má vypadat moderní státní správa. Efektivní, vstřícná k občanům, zajímavá pro talentované zaměstnance a experty.