Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Společně a digitálně. Nastartovali jsme platformu pro digitalizaci státu

Společně a digitálně. Nastartovali jsme platformu pro digitalizaci státu

Sdílet: 29. 11. 2021

O digitálním státu se v posledních letech hodně namluvilo. A leccos se na něm i odpracovalo. Výsledky jsou ale jen omezené a občan si ho zatím příliš neužije. Strany, které zřejmě sestaví novou vládu, jsou připraveny s tím něco dělat. A my s tím chceme pomoci. Spojili jsme se proto s devíti dalšími organizacemi a spustili platformu Společně a digitálně, která se chce o skutečnou digitální transformaci státu i samospráv zasadit.

Platformu Společně a digitálně představili Josef Šmída (Nadace OSF), Ervín Hausvater (Rekonstrukce státu) a Eva Pavlíková (Česko.Digital) na akci Civic Tech Open. Součástí večera bylo i vyhlášení nejlepších neziskových open-data aplikací v soutěži Společně otevíráme data.

Česká státní správa potřebuje modernizovat. A nedílným pilířem potřebné modernizace je digitální transformace - zásadní proměna státu, která zprůhlední jeho fungování a občanům výrazně zjednoduší život. Rekonstrukce státu, Česko.Digital, Nadace OSF a další organizace proto vytvořily občanskou platformu Společně a digitálně, která propojuje neziskové organizace, experty, úředníky, politiky, podnikatele a občany s cílem společně se o digitální transformaci státu zasadit.

Vznik platformy organizace představily minulý týden na Civic Tech Open pořádanou Nadací OSF. „Našim cílem je vytvořit pro stát relevantního partnera pro dialog a spolupráci mezi státem a občanskou společností s cílem modernizovat státní správu. Už nyní nabízíme konkrétní kroky a doporučení,‘‘ říká ke vzniku platformy Josef Šmída z Nadace OSF.

Platforma Společně a digitálně spustila také svůj web, na kterém bude své aktivity a výstupy zveřejňovat. „Propojení neziskového sektoru je podle mě významným momentem. Jednotlivé organizace se specializují na různé oblasti digitální transformace a mají různé know-how v tom, jak se o změnu zasadit. Ať už jde o posilování kompetencí úředníků, lobbování, expertizu nebo veřejnou osvětu. Společná práce na stejném cíli tedy může konečně přinést změnu,” přibližuje Společně a digitálně CEO Česko.Digital Eva Pavlíková.

Členy platformy jsou kromě uvedených organizací také Aspen Insitut CE, České priority, Hlídač státu, ASWA, Open Content, Otevřená města a Datlab Institut.

Současná politická situace nabízí pro digitální transformaci státu poměrně dobré vyhlídky. Ve volbách uspěly strany, které mají o téma velký zájem, a na změně se chce aktivně podílet i řada nových i stávajících poslanců. Téma patří i mezi priority koaliční smlouvy a mají o něj zájem i politici, se kterými komunikujeme,” dodává Ervín Hausvater z Rekonstrukce státu.

Rekonstrukce státu ve spolupráci s experty a dalšími organizacemi již formulovala 15 konkrétních prioritních kroků nové vlády pro urychlení digitální transformace státu. Řešení by ale vláda neměla odkládat a urychleně by na ní měla začít pracovat. I proto téma aktivně s politiky řešíme již nyní.

Jak digitalizovat stát? Experti doporučují vládě 15 prioritních kroků

Akademici, experti ze soukromého sektoru i neziskových organizací společně vytyčili 15 priorit pro úspěšnou digitalizaci státu, na kterých by měla vláda pracovat.

ČÍST VÍC
Sdílet: