Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Veřejné zakázky s rozumem

Sdílet:

Veřejný sektor skrze zakázky ročně utratí přibližně 600 miliard korun, což je desetina našeho HDP. Tyto prostředky však stále nejsou utráceny efektivně. Nekompetentní zadávání a korupce deformují trh a demotivují férové podnikatele s kvalitními produkty. Nadměrná složitost zadávání navyšuje administrativu a náklady na právníky. Přitom to jde dělat jinak: bez byrokracie, rozumně, účelně i transparentně.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

12. 3. 2024

Ministr Bartoš představil reformu antimonopolního úřadu. Posílí protikorupční pojistky a zrychlí přezkum veřejných zakázek

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo záměr reformovat přezkum veřejných zakázek. Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Oživení a Transparency International oceňují, že reforma splňuje dlouhodobě doporučované odstranění nadměrné koncentrace pravomocí předsedy ÚOHS i zjednodušení rozhodovacích procesů, aby se omezil prostor pro nekalé praktiky v rámci státních investic. Ministerský návrh však obsahuje navíc i jedno riziko: ÚOHS by v budoucnu nesměl zahájit vyšetřování běžících zakázek z moci úřední.

číst více
30. 1. 2024

Předseda Mlsna osekal rozkladové komise ÚOHS. Jde o důsledek sporu o reformu úřadu?

Předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna odvolal na začátku ledna asi desítku členů rozkladových komisí s odkazem na potřebu šetřit. Odvolán byl i protikorupční expert, kterého nominovaly protikorupční organizace. ÚOHS také neumožnil organizacím, aby navrhly náhradu za odcházející expertku, kterou v roce 2021 nominovaly. Vzhledem k nízkým odměnám členů komisí je zdůvodnění předsedy nevěrohodné. Pravým důvodem může být spor o budoucí reformu úřadu, kterou organizace společně prosazují.

číst více
8. 1. 2024

Vláda v poločase rozpadu. Protikorupční tah na branku nevidíme

Jak zhodnotit vládní kabinet podle práce odvedené v oblasti protikorupčních zákonů? Velmi vlažně. Vláda na přípravě důležité legislativy pracovala pomalu a jako by z pouhé povinnosti. Přesto se našlo pár světlých momentů. Pojďme se ohlédnout, jak si vláda stojí v polovině svého mandátu.

číst více
11. 12. 2023

Česku hrozí investiční paralýza. Zastaví se běžící klíčové zakázky?

České soudy možná budou moci zastavovat probíhající veřejné zakázky. To znamená například zastavení prací na klíčových (nejen dopravních) stavbách či třeba práce programátorů v rámci digitalizace státní správy. Česku tak reálně hrozí investiční paralýza. Řešením může být reforma ÚOHS, po které voláme již několik let. Nalezne vláda k tomuto kroku odvahu a politickou shodu?

číst více
9. 11. 2023

Proč je dobré reformovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Antimonopolní úřad, který v Česku dohlíží na hospodářskou soutěž i na veřejné zakázky, nefunguje zdaleka uspokojivě. Hlavním důvodem je jeho vnitřní uspořádání. Proto je reforma potřeba. V čem je současná situace nevyhovující a jak by se dal ÚOHS proměnit k lepšímu?

číst více
27. 9. 2023

Rekonstrukce státu je tu díky vám 10 let. Děkujeme!

Bylo nebylo, kdysi dávno v české politice bujela korupce. A my jsme tomu nechtěli přihlížet... Proto vznikla v roce 2013 Rekonstrukce státu. Po 10 letech můžeme říci, že se Česko hodně změnilo. Když sčítáme úspěchy, podařilo se nám prosadit desítky změn zákonů. Nic z toho by ale nebylo možné bez vás - přátel, podporovatelů a partnerů. Děkujeme vám a jedeme dál.

číst více
25. 7. 2023

Pomohli jsme prosadit částečnou reformu ÚOHS. Důležitý krůček k odstranění koncentrace pravomocí předsedy úřadu

Končí dosavadní volnost předsedy antimonopolního úřadu. V platnost vešla novela zákona o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), za kterou lobbovala i Rekonstrukce státu. Zavádí šestiletá funkční období místopředsedů, kvalifikační předpoklady pro jejich jmenování a možnost odvolání jen ze zákonných důvodů. Předseda tak již nebude moci místopředsedy kdykoliv jmenovat či odvolávat.

číst více
30. 6. 2023

Propadlík nebo premiant? Vláda Petra Fialy podává v předmětu „Modernizace státu a boj s korupcí” nevyrovnaný výkon

Vláda Petra Fialy (ODS) má za sebou rok a půl vládnutí. Pětikoalice však nenaplnila velká očekávání: boj s korupcí vázne, ministr spravedlnosti vykosťuje protikorupční zákony a postupuje kontroverzním způsobem vůči justici. Přesto se vládní koalici řada věcí povedla - start digitalizace, posílení dohledu nad férovostí voleb nebo nezávislosti médií veřejné služby. Rekonstrukce státu přináší vysvědčení vládní pětikoalice formou slovního hodnocení.

číst více
24. 5. 2023

Digitální Česko? Státní správa potřebuje zjednodušit, překonat resortismus, ale také (de)centralizovat nákupy

Dnes a zítra probíhá konference Digitální Česko. Jak na tom však s digitalizací je státní správa? Česko už má digitální ústavu a agenturu, na hmatatelné výsledky však musíme ještě počkat. Rekonstrukce státu připomíná, že jenom „digitalizovat” pro efektivnější stát nestačí. Potřebujeme nový služební zákon, zjednodušit nákupy státu a poprat se s problémem závislosti státu na konkrétních dodavatelích služeb a technologií (vendor lock-in).

číst více
9. 5. 2023

Ministři obchodující se státem a ještě více veřejných zakázek bez soutěže? Senáte, zastav to

Už zítra bude Senát hlasovat o důležité novele zákona o zadávání veřejných zakázek. Na stole leží navýšení limitů pro veřejné zakázky malého rozsahu, neboli nárůst veřejných zakázek bez soutěže. Druhým bodem je střet zájmů, tedy otázka, zda se mohou členové vlády a jejich firmy ucházet o státní zakázky. Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Datlab, Transparency International a Oživení apelují na senátorky a senátory, aby svým hlasem neoslabili protikorupční pojistky v oblasti veřejných zakázek.

číst více
10. 3. 2023

Čas vládě kvapem ubíhá. Je třeba zrychlit opatření z oblasti dobrého vládnutí

Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.

číst více
8. 2. 2023

Zákon o veřejných zakázkách potřebuje lepší pojistky proti střetu zájmů a měl by pomoci překonat resortismus

Na poslankyně a poslance čeká závěrečné třetí čtení návrhu novely o zadávání veřejných zakázek. Rekonstrukce státu doporučuje přijmout novelu ve znění dvou pozměňovacích návrhů. První řeší problémy s možným střetem zájmů. Druhý má pak potenciál významně ušetřit veřejné prostředky při zadávání zakázek.

číst více
9. 1. 2023

Vláda odvedla loni dost práce. Slibovaný boj s korupcí však budí rozpaky

Vláda Petra Fialy má za sebou první rok. Zhodnotili jsme proto, jestli a jak začala plnit některé sliby ze svého programového prohlášení, které se týkají témat Rekonstrukce státu. V boji s korupcí zatím Fialův kabinet nepředvedl mnoho. Lepší výkony podala vláda v oblasti digitalizace státní správy nebo svou reakcí na válku na Ukrajině. Pojďme se na to podívat podrobněji.

číst více
27. 12. 2022

Rekonstrukce státu sčítá úspěchy roku 2022

Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.

číst více
16. 11. 2022

Protikorupční organizace: Transparentnost veřejných zakázek v ohrožení

V úterý Poslanecká sněmovna projednala ve druhém čtení novelu zákona o zadávání veřejných zakázek včetně pozměňovacího návrhu poslankyně Elišky Olšákové (STAN), který by zásadně snížil počet nákupů, na které se zákon vztahuje. Podle protikorupčních organizací Datlab, Oživení a Rekonstrukce státu tento krok oslabuje protikorupční pojistky.

číst více
22. 9. 2022

Poučení z kauzy Dozimetr: Jak zabránit ovládnutí městských firem korupčníky?

Kauza Dozimetr ukázala, že ovládnutí městské firmy zločineckou skupinou nemusí nic stát v cestě. Protikorupční organizace dlouhodobě upozorňují, že největší korupční rizika na komunální úrovni veřejné správy jsou právě v městských a obecních firmách. Zásadní je způsob výběru členů řídících a dozorčích orgánů městských podniků. Zákony tuto oblast takřka neupravují. Vyzýváme proto kandidáty do zastupitelstev, aby se ve funkci pracovali na přijetí opatření, která do budoucna zabrání obdobným kauzám.

číst více
19. 9. 2022

Účinná ochrana oznamovatelů korupce jako ponaučení z kauzy Dozimetr

V Pražském dopravním podniku fungovala dle dostupných informací organizovaná zločinecká skupina v čele s Michalem Redlem a Petrem Hlubučkem, náměstkem primátora hl. m. Prahy. K odhalení došlo zejména díky oznamovatelům, kteří nahlásili žádosti o úplatky. Města a kraje mohou díky schváleným pravidlům pro ochranu oznamovatelů nyní lépe zajistit, že v jejich organizacích nebude docházet k obdobným rozsáhlým krizím, píše Tomáš Münzberger, právník naší členské organizace Oživení.

číst více
12. 9. 2022

Dvojí metr pro přidělování veřejných zakázek musí zmizet aneb poučení z kauzy Dozimetr

Kauza Dozimetr upozornila širokou veřejnost na to, co protikorupční experti vědí už dávno - městské firmy stále poskytují mnoho prostoru pro korupci a klientelismus. Na vině je i dvojí metr pro přidělování veřejných zakázek. Zákon totiž umožňuje, aby městské firmy podnikající v určitých sektorech (energetika, hromadná doprava, aj.) zadávali zakázky mimo režim zákona, tedy přímo, bez transparentního postupu nebo otevřené soutěže. Může přitom jít i o zakázky v řádu desítek až stovek milionů korun.

číst více
5. 9. 2022

Kauza Dozimetr se nesmí opakovat. Experti přináší 3 opatření, která zabrání šíbrům rozkrádat veřejné peníze

Zatímco doznívá kauza Dozimetr, blíží se komunální volby. Protikorupční organizace Rekonstrukce státu a Transparency International (TI) si posvítily na systémová selhání, která umožnila machinace v pražském dopravním podniku. Protikorupční experti navrhují budoucím starostům a primátorům velkých měst tři konkrétní opatření, která mohou zabránit opakování obdobných kauz. Obrací se také na vládu, aby urychlila přijetí potřebných zákonů.

číst více
23. 6. 2022

Výzva vládě k urychlení přijetí opatření k odpovědnému vládnutí a omezení prostoru pro korupci

Rekonstrukce státu vyzývá členy vlády k zásadnímu urychlení přijetí legislativních a exekutivních opatření k omezení prostoru pro korupci, efektivnějšímu fungování státní správy a dalším opatřením k odpovědnému vládnutí.

číst více
30. 5. 2022

Rok Mlsny v čele ÚOHS: drobné změny k lepšímu, problémy s nezávislostí a koncentrací moci u předsedy trvají

Podezřelá schůzka Petra Mlsny na Hradě nám po roce klidu připomněla časy bývalého předsedy Rafaje. Důvěryhodnost Antimonopolního úřadu stojí a padá s jeho předsedou, který stále drží v rukou všechny klíčové pravomoci úřadu. Protikorupční organizace Oživení zanalyzovala naplňování koncepce nového předsedy ÚOHS a společně s Rekonstrukcí státu a Transparency International zhodnotila první rok předsedy Mlsny ve funkci. Některé pozitivní kroky šéfa ÚOHS bohužel shazuje jeho nezájem o nezbytné systémové změny.

číst více
10. 11. 2021

Přečetli jsme program nové vlády: Co slibuje v oblasti boje proti korupci?

Rozšíření působnosti NKÚ, reformu ÚOHS, novelu zákona o státním zastupitelství, ochranu oznamovatelů korupce nebo úpravu pravidel pro předcházení střetu zájmů. To vše vláda slibuje přijmout ve svém koaličním programu. Některá další klíčová opatření proti korupci a pro transparentní vládnutí ale v dokumentu chybí, například posílení práva na informace nebo zákon o lobbování.

číst více
30. 3. 2021

Dobrovolníci z celé republiky prosazují protikorupční zákony. Přidej se k nim!

Do voleb zbývá šest měsíců, politici ale pořád dluží občanům hned několik protikorupčních zákonů, které jsou přitom krok od schválení. Pojďme s tím společně pohnout. Právě díky ambasadorům Rekonstrukce státu, tedy dobrovolníkům a dobrovolnicím ze všech koutů republiky, se nám podařilo prosadit už osm klíčových opatření, které zprůhledňují stát a šetří veřejné peníze. Než se navolí nová Sněmovna, bude třeba ještě pořádně zabrat. A potom také politikům za jejich hlasování vystavit vysvědčení. Pokud už tě nebaví nečinně sedět a nadávat, pojď nám s tím pomoci!

číst více
22. 3. 2021

Na stříbrném podnose: Rekonstrukce státu nabízí politickým stranám sadu opatření pro lepší státní správu a boj s korupcí

Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rekonstrukce státu proto představuje konkrétní návrhy řešení klíčových problémů státu - neefektivní státní správy, pomalé digitalizace a velkého prostoru pro korupci, a vyzývá všechny politické strany k jejich začlenění do volebních programů.

číst více
3. 3. 2021

Experti debatovali o reformě ÚOHS: Většina podpořila kolektivní rozhodování o přezkumu veřejných zakázek

Zástupci šesti politických stran předložili vloni v prosinci návrh zákona, který má zajistit kompletní reformu dohledu nad veřejnými zakázkami v Česku. K debatě nad hlavními principy reformy jsme uspořádali seminář s předními českými experty na veřejné zakázky a hospodářskou soutěž. Většina přítomných odborníků podpořila kolektivní rozhodování o přezkumu veřejných zakázek a rozdělení úřadu na dvě části. Část účastníků odborného semináře se kloní i k zavedení rozhodování v jedné instanci.

číst více
18. 2. 2021

Na ÚOHS stále zůstávají všichni Rafajovi místopředsedové, včetně Evy Kubišové podezřelé z korupce

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna nastoupil do funkce 2. prosince 2020. Nahradil Petra Rafaje, jehož působení v čele úřadu doprovázely korupční kauzy a podezření z ovlivňování miliardových zakázek. Na ÚOHS však stále působí tři místopředsedové z dob Petra Rafaje, z nichž někteří byli také vyšetřováni v souvislosti se stejnými kauzami. Protikorupční organizace Transparency International, Rekonstrukce státu, Oživení a Frank Bold proto volají po vypsání otevřeného výběrového řízení a přesoutěžení současných místopředsedů.

číst více
3. 12. 2020

Průšvihy za miliardy a rizika pro demokracii, kterým politici můžou zabránit zvednutím ruky (2. část)

Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na druhou pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.

číst více
3. 12. 2020

Průšvihy za miliardy a rizika pro demokracii, kterým politici můžou zabránit zvednutím ruky (1. část)

Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na první pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.

číst více
1. 12. 2020

Schůzka s novým předsedou ÚOHS k připravované systémové reformě úřadu

Zástupci protikorupčních organizací Rekonstrukce státu, Transparency International a Oživení se dnes sešli s novým předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou. Bývalý náměstek ministerstva vnitra byl právě dnes jmenován prezidentem do funkce. Schůzka sloužila k výměně názorů ohledně připravované systémové reformy ÚOHS, jejíž první návrh společně přinesly protikorupční organizace na jaře.

číst více
10. 11. 2020

Schůzka s premiérem: Protikorupční zákony jsou ve vážném ohrožení

Vláda nemá jasný plán, jak zajistit schválení výrazně zpožděných protikorupčních zákonů. Chybí aktivní podpora i příslib jasných a rozhodných kroků. Takové jsou hlavní závěry z dnešní schůzky zástupců Rekonstrukce státu s premiérem Andrejem Babišem. V ohrožení je protikorupční novela exekučního řádu, reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i zveřejňování soudních rozhodnutí na internetu.

číst více

O co usilujeme?

    • Prosadíme systémovou reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a tím zajistíme nezávislý a odborný přezkum veřejných zakázek. Úřad musí být rychlý a efektivní, nesmí lpět na přehnaném formalismu.
    • Připravíme a uvedeme do praxe jednotná transparentní a flexibilní pravidla pro veřejné zakázky do 2 milionů korun.
    • Kauza Dozimetr ukázala, že veřejné zakázky stále lákají nepoctivé politiky. Zalepíme hlavní díry v prevenci korupce ve veřejných zakázkách. Stanovíme minimální pravidla pro sektorové veřejné zakázky a zakázky malého rozsahu.
    • S dodavateli vytvoříme praktické oborové metodiky a přispějeme k soutěžení na poměr cena/kvalita místo nejnižší ceny
    • Zřídíme watchdog centrum, které se bude věnovat investigaci rizikových zakázek s cílem vyvolat tlak na systémovou změnu.


I drobný dar může pomoci k prosazení lepšího dohledu nad veřejnými zakázkami.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!