Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Vláda odvedla loni dost práce. Slibovaný boj s korupcí však budí rozpaky

Vláda odvedla loni dost práce. Slibovaný boj s korupcí však budí rozpaky

Vláda Petra Fialy má za sebou první rok. Zhodnotili jsme proto, jestli a jak začala plnit některé sliby ze svého programového prohlášení, které se týkají témat Rekonstrukce státu. V boji s korupcí zatím Fialův kabinet nepředvedl mnoho. Lepší výkony podala vláda v oblasti digitalizace státní správy nebo svou reakcí na válku na Ukrajině. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Vláda Petra Fialy (ODS) tvořená koalicí SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09) a koalicí Pirátů a hnutí STAN má za sebou první rok vládnutí. Jak hodnotíme její kroky?

Protikorupční zákony

V programovém prohlášení se vláda podrobně věnovala ochraně oznamovatelů korupce. Přesto nedala na doporučení své vlastní Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí a poslala do sněmovny zákon ve znění, který jde naproti korupci, protože nebude whistleblowery dostatečně chránit. Politickou odpovědnost za zpackaný návrh nese ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

Oznamovatelé jsou klíčovými hybateli, kteří stojí v úplném počátku odhalování korupčních kauz a vážné trestné činnosti. Pokud nebudou mít jistou ochranu, o mnoha případech závažné korupce se ani nedozvíme, natož aby byla prošetřena a potrestána.
Věnek Bonuš právník Rekonstrukce státu

Vláda si dala za cíl také posílení nezávislosti státních zástupců na vládě. Výsledek? Opět Pavel Blažek a  návrh, který naopak zvyšuje závislost státních zástupců na vládě.

Navržená novela stále obsahuje možnost odvolat nejvyššího státního zástupce kdykoliv bez udání důvodu. To je přitom klíčový problém, který měla novela změnit. Ministr spravedlnosti až později slíbil, že do novely doplní důvody pro odvolání.
Lukáš Kraus vedoucí analytického týmu

Lepší situace nastala v odhalování skutečných majitelů firem. Příslušná novela už prošla Senátem a jde dobrým směrem. Vláda by měla však dále hledat způsoby, jak posilovat kvalitu údajů v evidenci. Na Radě vlády se nakonec podařilo prosadit závazek vlády na zkvalitňování těchto údajů pracovat. V rámci novelizace zákona o střetu zájmů se pak kabinetu podařilo prosadit opětovný přístup občanů k majetkovým přiznáním politiků.

Aniž byla v programovém prohlášení, prošla veledůležitá novela informačního zákona. Je výsledkem mnoha kompromisů, ale podařilo se alespoň něco; státní firmy včetně ČEZ budou muset poskytovat více informací, nebo se nově budou poskytovat informace o odměnách vysokých úředníků a manažerů veřejných institucí.

Férová a otevřená politika

Protikorupční program vlády neobsahoval z našeho pohledu tři klíčová opatření, na kterých vláda přesto začala pracovat. Jednak je to zákon o lobbování, klíčová legislativa vymezující pravidla ovlivňování a kontaktu s politiky, kterou jsou podmíněny peníze z Národního plánu obnovy. Návrh zákona se v kompromisním znění, které jsme pomáhali dojednat v minulém období, dostal do meziresortního připomínkového řízení.

V programovém prohlášení chyběl také příslib zefektivnění dohledu nad financováním stran a volebních kampaní.

Rekonstrukce státu se před sedmi lety zasadila o vznik dohledového úřadu. Nyní jsme se podíleli na návrhu, jak zlepšit jeho efektivitu a pojistit jeho nezávislost.
Jakub Černý lobbista Rekonstrukce státu

Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN) důležitou reformu v potřebném rychlém tempu připravilo a její finální schválení čekáme začátkem letošního roku. Úřad by tak kontrolu prezidentské volby mohl zahájit v lepší kondici.

Veřejné zakázky

V oblasti veřejných zakázek slibovala pětikoalice ve svém programovém prohlášení o poznání méně. Například u hlavního “trháku”, jímž by měla být reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, zůstala vláda jen u příslibu reformu připravit. Rekonstrukce státu přesto dohodla s ministerstvem pro místní rozvoj na prosazení reformy úřadu ještě v tomto volebním období.

Vláda zatím nezřídila slíbené rozklikávací rozpočty ministerstev na úroveň faktur. Pozitivní tak zůstává alespoň příslib tohoto opatření v tomto volebním období.

Státní správa a digitalizace

Vláda si dala závazek transformovat státní správu do podoby efektivně fungující organizace, ale nakonec došlo pouze k malé reformě služebního zákona.

Novela sice jde dobrým směrem, ale stále se jedná jen o nedostatečné dílčí úpravy. Na skutečnou reformu státní správa stále čeká. Příslibem je závazek reformy v legislativním plánu prací na rok 2023, na jehož splnění ministerstvo vnitra pracuje.
Jakub Černý lobbista Rekonstrukce státu

Hlavní obrysy navrhovaných změn, které v procesu prosazuje Rekonstrukce státu, shrnuje web lepsistat.cz.

V roce 2022 došlo též ke změně na pozici "superúředníka", tedy šéfa státních úředníků, který by měl mít reformu na starosti. Petra Hůrku ve funkci nahradil Jindřich Fryč. Navzdory změně se nenarušila kontinuita práce na velké reformě služebního zákona.

Na digitální transformaci se kladl v programovém prohlášení velký důraz napříč resorty. Vláda slíbila zřídit centrální autoritu a slíbila dále rozšiřovat možnosti Portálu občana. I díky vlastní iniciativě ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nakonec začátkem roku 2023 vznikla Digitální a informační agentura, která by konečně měla nastartovat potřebnou digitální transformaci Česka.

Nezávislá média

Koaliční vláda si vzala za své pracovat na posílení nezávislosti veřejnoprávních médií na politickém vlivu sněmovní většiny. Do programového prohlášení dokonce napsala, že změny prosadí “během roku 2022”.

Novela zákona o České televizi a zákona o Českém rozhlasu, která jde dobrým směrem, prošla prvním čtením. Mediální radní získali větší nezávislost na politicích; nově je budou kromě poslanců volit i senátoři a sněmovna nebude moci odvolat celou radu najednou. Rekonstrukce státu se v této oblasti angažuje jako jedna z organizací zapojených do projektu Nezavisla.media.

Rekonstrukce státu prosazuje chytré zákony pro moderní a férový stát

Lobbujeme za politiku bez korupce a státní správu, která odpovídá požadavkům 21. století. Koukni se, čemu se věnujeme. 

Zjisti víc

Česko a válka na Ukrajině

Kabinet Petra Fialy musel krátce po svém nástupu čelit bezprecedentní bezpečnostní krizi, kterou vyvolal ruský útok na Ukrajinu. Chválíme přístup české vlády za to, že se k problému postavila čelem. Pomohla Ukrajincům prchajícím před válkou a s pomocí občanské společnosti se o lidi prchající před válkou postarala. Jsme rádi, že jsme i my mohli pomoci s odstraněním některých právních překážek. Vláda navíc vedla předsednictví EU tak, aby zdůraznila potřebu jednoty členských států při pomoci Ukrajině.

Ruská invaze ukázala i na dlouho neřešené problémy, kdy na našem území mohou snadno působit a podnikat zástupci a spojenci organizovaného zločinu, teroristických skupin i nepřátelských mocností. Vláda reagovala schválením sankčního, tzv. Magnitského zákona. Rekonstrukce státu pak spolu s dalšími organizacemi, spojenými do platformy Odolnější Česko, doporučila vládě další opatření pro posilování bezpečnosti naší země.

Přejeme vládě Petra Fialy do roku 2023 mnoho sil a úspěchů v prosazování další legislativy vedoucí k moderní a digitální státní správě. A nám všem co nejméně korupce.