Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Omezení prostoru pro korupci

Sdílet:

Korupce je stále závažný problém, který ovlivňuje veřejné rozpočty a likviduje důvěru v demokracii. Není možné pouze řešit korupční kauzy, hasit požáry, ale potřebujeme systémovou prevenci. Prosazujeme zákony, které zmenší prostor pro korupci a klientelismus.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

23. 11. 2022

Vláda Petra Fialy (ODS) schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který jde naproti korupci

Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který předložilo Ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem (ODS). V rámci hlasování se zdrželi ministři STAN a Pirátů. Aktuální podoba zákona nebude dostatečně chránit oznamovatele a jde proti omezování korupce v České republice, kritizují rozhodnutí kabinetu Petra Fialy (ODS) protikorupční organizace Transparency International (TI), Rekonstrukce státu a Oživení.

číst více
19. 9. 2022

Účinná ochrana oznamovatelů korupce jako ponaučení z kauzy Dozimetr

V Pražském dopravním podniku fungovala dle dostupných informací organizovaná zločinecká skupina v čele s Michalem Redlem a Petrem Hlubučkem, náměstkem primátora hl. m. Prahy. K odhalení došlo zejména díky oznamovatelům, kteří nahlásili žádosti o úplatky. Města a kraje mohou díky schváleným pravidlům pro ochranu oznamovatelů nyní lépe zajistit, že v jejich organizacích nebude docházet k obdobným rozsáhlým krizím, píše Tomáš Münzberger, právník naší členské organizace Oživení.

číst více
13. 9. 2022

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů z pera ministra Blažka je horší než od jeho předchůdkyně Benešové

Protikorupční organizace Transparency International (TI), Rekonstrukce státu a Oživení varují, že pokud bude zákon o ochraně oznamovatelů přijat v současném znění, hrozí, že budou oznamovatelé v České republice nadále nedostatečně chráněni. Aktuální podoba zákona také přináší novou administrativní zátěž bez zásadních pozitiv.

číst více
11. 8. 2022

Rekonstrukce státu má smysl! Senátoři odhlasovali tři veledůležité novely

Česká republika je o tři kroky blíže zákonům, které jsou klíčovými pojistkami proti klientelismu, korupci a praní špinavých peněz. Senát ve středu schválil novelu zákona o evidenci skutečných majitelů, novelu informačního zákona a novelu zákona o provádění mezinárodních sankcí. Za Rekonstrukci státu voláme třikrát sláva pro schválení.

číst více
7. 7. 2022

Poslanci mohou dnes posunout čtyři klíčové zákony proti korupci

Dnes budou poslanci a poslankyně projednávat na mimořádné schůzi až čtyři zákony z oblasti odpovědného vládnutí. Půjde o klíčové pojistky proti korupci, klientelismu a praní špinavých peněz. Bude 7. 7. šťastným dnem pro protikorupční legislativu?

číst více
23. 6. 2022

Výzva vládě k urychlení přijetí opatření k odpovědnému vládnutí a omezení prostoru pro korupci

Rekonstrukce státu vyzývá členy vlády k zásadnímu urychlení přijetí legislativních a exekutivních opatření k omezení prostoru pro korupci, efektivnějšímu fungování státní správy a dalším opatřením k odpovědnému vládnutí.

číst více
9. 6. 2022

Evidence skutečných majitelů: Vládní novela jde dobrým směrem, ale pár věcí by si vláda měla ještě pohlídat

Včera vláda schválila novelu zákona o evidenci skutečných majitelů. To je jeden z nejdůležitějších protikorupčních nástrojů, který například odhalil skutečného majitele Agrofertu (ano, je to Andrej Babiš) a zčásti pomáhá i s rozkrýváním vlastnických struktur firem s vazbou na ruský režim. Vláda by měla podle doporučení Rekonstrukce státu novelu vylepšit tak, aby v souladu s evropskou směrnicí důsledně určovala všechny skutečné majitele firem ve svěřenských fondech. Zároveň by měla vláda pracovat na posílení kvality údajů v evidenci.

číst více
19. 5. 2022

Analýza vládní novely informačního zákona: 42 : 11 ve prospěch transparentnosti, zákon nově stanoví povinnost poskytovat alespoň klíčové informace i ČEZu

Novela informačního zákona, kterou včera projednala vláda (ve středu 18. května), mimo jiné upřesní výčet povinných subjektů, takže některé informace bude muset poskytovat například i ČEZ, nově přístupné budou i informace o platech a odměnách vysokých úředníků a manažerů. Zavádí se také obrana proti šikanózním žádostem. Bohužel se zbytečně omezily informace od samosprávných profesních komor a od státem stoprocentně vlastněných firem jako ČEPRO nebo akciovek měst a krajů.

číst více
11. 5. 2022

Přinášíme přehled protikorupčních zákonů, které vláda plánuje projednat ještě v letošním roce

Vláda nedávno zveřejnila docela ambiciózní plán legislativních prací na tento rok. Zavazuje se v něm k projednání několika důležitých protikorupčních opatření, na která už náš právní řád čeká jako na smilování. Nejsou to přitom kdovíjak originální nápady, většinu zákonů vláda zdědila po té předchozí, která je už schválit nestihla. Současná vláda má tak příležitost dotáhnout je do kvalitní finální podoby. Držíme jí palce.

číst více
17. 2. 2022

Karlický a továrna na zákony (2. díl): Jak se lobbuje v nové Sněmovně?

Náš vedoucí Josef Karlický pro vás sepsal druhý díl našeho komentářového seriálu. Od začátku nového volebního období už máme něco naschůzkováno. A rádi se s vámi podělíme o to, jak se noví poslanci a poslankyněmi nebo ministři staví k občanskému lobbingu a jaké jsou vyhlídky pro protikorupční zákony.

číst více
5. 1. 2022

Zveřejnili majetková přiznání politiků, ale chodili jim tam lidi. Registr znovu zpřístupní novela zákona o střetu zájmů

Majetková přiznání umožňují veřejnosti kontrolovat, jestli politici ve funkci zázračně a záhadně nezbohatli. Politici mají povinnost je podávat v takzvaném centrálním registru oznámení. Do něj ale teď není vidět, před zraky hlídacích psů ho ukrylo ministerstvo spravedlnosti. Situaci by měla vyřešit novela zákona o střetu zájmů, kterou už mají zákonodárci na stole.

číst více
17. 12. 2021

Karlický a továrna na zákony (1. díl): 5 kroků pro vládu, jak vrátit politiku do normálu

Spouštíme nový komentářový seriál našeho vedoucího Josefa Karlického s názvem Karlický a továrna na zákony. Těšit se můžete na komentáře k aktuálnímu politickému vývoji, dění v Parlamentu i na vládě nebo zákulisní příhody a postřehy ze života občanského lobbisty. Jmenování nové vlády je ideální příležitostí odstartovat s prvním dílem. Jak vrátit politiku do normálu a nezklamat očekávání voličů?

číst více
9. 12. 2021

Korupci považuje za závažný problém 92 % Čechů, protikorupční zákony jsou připravené ke schválení

Dnes je Mezinárodní den boje proti korupci. Češi podle průzkumu Rekonstrukce státu korupci stále vnímají jako závažný problém, trápí hlavně starší generaci. Téměř dvě třetiny Čechů pak korupci považují za téma, na které by se měla vláda v příštích čtyřech letech zaměřit. Podle Rekonstrukce státu může nová vláda už v prvním roce prosadit devět protikorupčních zákonů, které jsou z velké části připravené a stačí u nich jen dotáhnout legislativní proces.

číst více
10. 11. 2021

Přečetli jsme program nové vlády: Co slibuje v oblasti boje proti korupci?

Rozšíření působnosti NKÚ, reformu ÚOHS, novelu zákona o státním zastupitelství, ochranu oznamovatelů korupce nebo úpravu pravidel pro předcházení střetu zájmů. To vše vláda slibuje přijmout ve svém koaličním programu. Některá další klíčová opatření proti korupci a pro transparentní vládnutí ale v dokumentu chybí, například posílení práva na informace nebo zákon o lobbování.

číst více
24. 9. 2021

Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků, kteří nejaktivněji bojovali s korupcí

Rekonstrukce státu ocenila politiky za prosazování protikorupčních opatření. Nejvyšší ocenění za mimořádnou podporu protikorupční legislativy si vysloužilo sedm poslanců a tři senátoři, dalších jedenáct politiků získalo speciální ocenění. I díky nim se podařilo prosadit například nominační zákon, zákon o evidenci skutečných majitelů, zveřejňování rozsudků nebo lepší přístup k informacím.

číst více

O co usilujeme?

  • Chceme, aby stát zavedl jednotnou databázi národních a evropských dotací.
  • Zvýšíme reálnou vymahatelnost zákona o střetu zájmů.
  • Zasadíme se o to, aby stát důkladně prověřoval majitele firem žádajících veřejné peníze.
  • Pracujeme na zlepšení návrhu zákona o ochraně oznamovatelů korupce.
  • Budeme i nadále usilovat o to, aby byl rychlý a jednoduchý přístup občanů k informacím z veřejné správy standardem.
  • Prosazujeme vyšší nezávislost státního zastupitelství na politicích.

Co jsme dokázali?

  • Pomohli jsme přijmout zákon o evidenci skutečných majitelů a související zákony, aby byly firmy s utajenými vlastníky odstřihnuty od veřejných peněz
  • Prosadili jsme, aby majetková přiznání politiků byla podávána elektronicky a byla přístupná online. Nikdo tak nemůže záhadně zbohatnout ve funkci. Po zásahu Ústavního soudu jsme pomohli vrátit veřejnosti přístup k přiznáním (na žádost)
  • V roce 2018 jsme zachránili právo na informace, když jsme odvrátili snahu vlády utajit rozsáhlé informace o práci veřejné sféry. Posílili jsme rychlý a efektivní přístup k informacím díky informačnímu příkazu. V roce 2022 byl s naší pomocí schválen přístup k informacím o platech vysokých úředníků a informační povinnost státních firem včetně ČEZ
  • V roce 2015 jsme prosadili zákon o registru smluv. Každý si tak může dohledat, za co stát utrácí peníze daňových poplatníků. Později jsme také úspěšně odvrátili pokus o vykostění registru smluv a prosadili zrušení výjimek pro státní firmy jako ČEZ či ČD.I drobný dar může pomoci k vytvoření prostředí, kde se korupci nedaří.

Připojím se k výzvě
Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Fakta a argumenty:

Střet zájmů a majetková přiznání politiků