Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Omezení prostoru pro korupci

Sdílet:

Korupce je stále závažný problém, který ovlivňuje veřejné rozpočty a likviduje důvěru v demokracii. Není možné pouze řešit korupční kauzy, hasit požáry, ale potřebujeme systémovou prevenci. Prosazujeme zákony, které zmenší prostor pro korupci a klientelismus.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

6. 3. 2024

Senátoři schválili klíčový zákon pro nezávislou justici. Trvalo to takřka 25 let

Senátem prošla novela zákona o státním zastupitelství, která po bezmála 25 letech posílí nezávislost nejvyššího státního zástupce. Vláda už nebude moci kdykoliv bez udání důvodů odvolat nejvyššího státního zástupce. Jde o klíčovou pojistku proti politickým tlakům na státní zastupitelství a garanci toho, že i kauzy z nejvyšších pater politiky nebudou zameteny pod koberec. Rekonstrukce státu požadovala tuto změnu už od svého vzniku v roce 2013.

číst více
6. 3. 2024

Lobbisté pod kontrolou. Vláda konečně schválila odkládaný návrh zákona

Vláda dnes po několika odkladech konečně schválila dlouho očekávaný návrh zákona o lobbování. Oproti původnímu návrhu Ministerstva spravedlnosti zahrne největší a nejmocnější lobbisty, jako jsou profesní asociace, komory, svazy, církve nebo samosprávy. Zároveň se podařilo zahrnout i asistenty poslanců a senátorů a mezi tzv. lobbované osoby bude patřit i prezident. Jak se k návrhu postaví poslankyně a poslanci, zatím není jisté.

číst více
20. 12. 2023

Výzva proti ohrožení právního státu na Slovensku

Vláda Roberta Fica (SMER) na Slovensku začala podkopávat základní pilíře právního státu. Významné změny včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury plánuje provést bez jakékoliv odborné a společenské diskuze, navíc ve zkráceném legislativním procesu. Tým Rekonstrukce státu proto inicioval výzvu proti ohrožení právního státu na Slovensku, a poslal ji členům Sítě k ochraně demokracie.

číst více
13. 12. 2023

10 kroků, jak vytvořit etický kodex poslance

Česko jako jedna z mála zemí EU stále ještě nemá etický kodex určený zákonodárcům. Poslanci a senátoři tak nemají závazná pravidla pro přijímání darů, styk s lobbisty nebo předcházení střetu zájmů či případné oznámení střetu zájmů. Přijetí kodexu doporučuje skupina států proti korupci GRECO a další mezinárodní instituce. Rekonstrukce státu nyní přináší vizi, jak na to.

číst více
23. 10. 2023

Oznamovatelé korupce v ohrožení? Ministerstvo nevyčlenilo k jejich ochraně dost lidí

Implementace vládou schváleného zákona na ochranu oznamovatelů korupce, který vstoupil v platnost 1. srpna 2023, je v ohrožení. Ministerstvo spravedlnosti totiž vyčlenilo na agendu ochrany oznamovatelů jen zlomek zaměstnanců oproti tomu, kolik si samo stanovilo v důvodové zprávě.

číst více
27. 9. 2023

Rekonstrukce státu je tu díky vám 10 let. Děkujeme!

Bylo nebylo, kdysi dávno v české politice bujela korupce. A my jsme tomu nechtěli přihlížet... Proto vznikla v roce 2013 Rekonstrukce státu. Po 10 letech můžeme říci, že se Česko hodně změnilo. Když sčítáme úspěchy, podařilo se nám prosadit desítky změn zákonů. Nic z toho by ale nebylo možné bez vás - přátel, podporovatelů a partnerů. Děkujeme vám a jedeme dál.

číst více
30. 6. 2023

Propadlík nebo premiant? Vláda Petra Fialy podává v předmětu „Modernizace státu a boj s korupcí” nevyrovnaný výkon

Vláda Petra Fialy (ODS) má za sebou rok a půl vládnutí. Pětikoalice však nenaplnila velká očekávání: boj s korupcí vázne, ministr spravedlnosti vykosťuje protikorupční zákony a postupuje kontroverzním způsobem vůči justici. Přesto se vládní koalici řada věcí povedla - start digitalizace, posílení dohledu nad férovostí voleb nebo nezávislosti médií veřejné služby. Rekonstrukce státu přináší vysvědčení vládní pětikoalice formou slovního hodnocení.

číst více
26. 6. 2023

Skupina GRECO kritizuje Česko za přešlapování v boji proti korupci

Výsledek českého boje proti korupci je zklamáním. Takto skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO) vyhodnotila české snahy o prevenci korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců. Česko přijalo pouze 3 ze 14 doporučení, které GRECO vydalo již v roce 2016. Skupina vyzvala českou vládu, parlament a další státní orgány, aby do příštího roku uvedli do praxe potřebná doporučení.

číst více
19. 4. 2023

Oznamovatelé vs. korupce. Poslanci rozhodnou, jestli bude klíčové protikorupční opatření skutečně fungovat

Už dnes by měla sněmovna přijmout chybějící zákon o ochraně oznamovatelů. Vládní předloha je horší než původní verze bývalé ministryně Benešové. Přesto není jasné, zda všichni vládní poslanci podpoří změny k posílení zákona. Klíčový protikorupční návrh představuje umožnění anonymního oznamování. Rekonstrukce státu důrazně doporučuje, aby poslanci podpořili alespoň anonymitu ve veřejném sektoru včetně státních a městských firem, kde jsou nejslabší kontrolní mechanismy proti korupci.

číst více
30. 3. 2023

Na co by si měl posvítit chystaný zákon o lobbování?

Podle průzkumu z roku 2021 více než 70 % občanů považuje za důležité vědět, kdo ovlivňuje podobu zákonů. Polovina Čechů si myslí, že lobbing má na tvorbu zákonů velký vliv. A mají pravdu. Bohužel dnes příliš nevíme, kdo stojí za konkrétními změnami zákonů. Změnit by to mohl chystaný zákon o lobbování.

číst více
10. 3. 2023

Čas vládě kvapem ubíhá. Je třeba zrychlit opatření z oblasti dobrého vládnutí

Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.

číst více
3. 3. 2023

Analýza: Pavel Blažek vysílá ústavně nežádoucí mocenské signály dovnitř justice

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek zasahuje do činnosti orgánů činných v trestním řízení ústavně nepatřičným způsobem. Jeho jednání vysílá nežádoucí mocenské signály do soustavy státních zastupitelství a soudů. Mimo jiné ve znepokojivé souvislosti s prověřováním či vyšetřováním jeho spolustraníků a známých.

číst více
1. 3. 2023

Poslanci projednali Blažkův nekvalitní návrh zákona o ochraně oznamovatelů, přes dílčí opravu zůstává nedostatečný

Poslanci Ústavně-právního výboru projednali zákon o ochraně oznamovatelů. Schválili rozšíření oblasti, na které se zákon bude vztahovat, odmítli však klíčovou změnu, na základě které by zákon počítal i s nepodepsanými oznámeními. Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Oživení a Transparency International (TI) přitom dlouhodobě upozorňují, že kvůli povinnosti identifikace oznamovatele bude zákon v praxi mnohem méně účinný.

číst více
9. 1. 2023

Vláda odvedla loni dost práce. Slibovaný boj s korupcí však budí rozpaky

Vláda Petra Fialy má za sebou první rok. Zhodnotili jsme proto, jestli a jak začala plnit některé sliby ze svého programového prohlášení, které se týkají témat Rekonstrukce státu. V boji s korupcí zatím Fialův kabinet nepředvedl mnoho. Lepší výkony podala vláda v oblasti digitalizace státní správy nebo svou reakcí na válku na Ukrajině. Pojďme se na to podívat podrobněji.

číst více
27. 12. 2022

Rekonstrukce státu sčítá úspěchy roku 2022

Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.

číst více
13. 12. 2022

Ministr spravedlnosti Blažek chystá vyšší závislost státního zastupitelství na vládě

Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh zákona, který jde proti nezávislosti státního zastupitelství. Návrh ministra Pavla Blažka (ODS) je výrazně horší než ten, který v roce 2019 představila Marie Benešová. Rekonstrukce státu varuje, že novela zákona přinese zhoršení postavení nejvyššího státního zástupce. Hrozí, že politici ovládnou státní zastupitelství, a případná korupce v nejvyšších patrech politiky bude zametena pod koberec.

číst více
23. 11. 2022

Vláda Petra Fialy (ODS) schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který jde naproti korupci

Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který předložilo Ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem (ODS). V rámci hlasování se zdrželi ministři STAN a Pirátů. Aktuální podoba zákona nebude dostatečně chránit oznamovatele a jde proti omezování korupce v České republice, kritizují rozhodnutí kabinetu Petra Fialy (ODS) protikorupční organizace Transparency International (TI), Rekonstrukce státu a Oživení.

číst více
19. 9. 2022

Účinná ochrana oznamovatelů korupce jako ponaučení z kauzy Dozimetr

V Pražském dopravním podniku fungovala dle dostupných informací organizovaná zločinecká skupina v čele s Michalem Redlem a Petrem Hlubučkem, náměstkem primátora hl. m. Prahy. K odhalení došlo zejména díky oznamovatelům, kteří nahlásili žádosti o úplatky. Města a kraje mohou díky schváleným pravidlům pro ochranu oznamovatelů nyní lépe zajistit, že v jejich organizacích nebude docházet k obdobným rozsáhlým krizím, píše Tomáš Münzberger, právník naší členské organizace Oživení.

číst více
13. 9. 2022

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů z pera ministra Blažka je horší než od jeho předchůdkyně Benešové

Protikorupční organizace Transparency International (TI), Rekonstrukce státu a Oživení varují, že pokud bude zákon o ochraně oznamovatelů přijat v současném znění, hrozí, že budou oznamovatelé v České republice nadále nedostatečně chráněni. Aktuální podoba zákona také přináší novou administrativní zátěž bez zásadních pozitiv.

číst více
11. 8. 2022

Rekonstrukce státu má smysl! Senátoři odhlasovali tři veledůležité novely

Česká republika je o tři kroky blíže zákonům, které jsou klíčovými pojistkami proti klientelismu, korupci a praní špinavých peněz. Senát ve středu schválil novelu zákona o evidenci skutečných majitelů, novelu informačního zákona a novelu zákona o provádění mezinárodních sankcí. Za Rekonstrukci státu voláme třikrát sláva pro schválení.

číst více
7. 7. 2022

Poslanci mohou dnes posunout čtyři klíčové zákony proti korupci

Dnes budou poslanci a poslankyně projednávat na mimořádné schůzi až čtyři zákony z oblasti odpovědného vládnutí. Půjde o klíčové pojistky proti korupci, klientelismu a praní špinavých peněz. Bude 7. 7. šťastným dnem pro protikorupční legislativu?

číst více
23. 6. 2022

Výzva vládě k urychlení přijetí opatření k odpovědnému vládnutí a omezení prostoru pro korupci

Rekonstrukce státu vyzývá členy vlády k zásadnímu urychlení přijetí legislativních a exekutivních opatření k omezení prostoru pro korupci, efektivnějšímu fungování státní správy a dalším opatřením k odpovědnému vládnutí.

číst více
9. 6. 2022

Evidence skutečných majitelů: Vládní novela jde dobrým směrem, ale pár věcí by si vláda měla ještě pohlídat

Včera vláda schválila novelu zákona o evidenci skutečných majitelů. To je jeden z nejdůležitějších protikorupčních nástrojů, který například odhalil skutečného majitele Agrofertu (ano, je to Andrej Babiš) a zčásti pomáhá i s rozkrýváním vlastnických struktur firem s vazbou na ruský režim. Vláda by měla podle doporučení Rekonstrukce státu novelu vylepšit tak, aby v souladu s evropskou směrnicí důsledně určovala všechny skutečné majitele firem ve svěřenských fondech. Zároveň by měla vláda pracovat na posílení kvality údajů v evidenci.

číst více
19. 5. 2022

Analýza vládní novely informačního zákona: 42 : 11 ve prospěch transparentnosti, zákon nově stanoví povinnost poskytovat alespoň klíčové informace i ČEZu

Novela informačního zákona, kterou včera projednala vláda (ve středu 18. května), mimo jiné upřesní výčet povinných subjektů, takže některé informace bude muset poskytovat například i ČEZ, nově přístupné budou i informace o platech a odměnách vysokých úředníků a manažerů. Zavádí se také obrana proti šikanózním žádostem. Bohužel se zbytečně omezily informace od samosprávných profesních komor a od státem stoprocentně vlastněných firem jako ČEPRO nebo akciovek měst a krajů.

číst více
11. 5. 2022

Přinášíme přehled protikorupčních zákonů, které vláda plánuje projednat ještě v letošním roce

Vláda nedávno zveřejnila docela ambiciózní plán legislativních prací na tento rok. Zavazuje se v něm k projednání několika důležitých protikorupčních opatření, na která už náš právní řád čeká jako na smilování. Nejsou to přitom kdovíjak originální nápady, většinu zákonů vláda zdědila po té předchozí, která je už schválit nestihla. Současná vláda má tak příležitost dotáhnout je do kvalitní finální podoby. Držíme jí palce.

číst více
17. 2. 2022

Karlický a továrna na zákony (2. díl): Jak se lobbuje v nové Sněmovně?

Náš vedoucí Josef Karlický pro vás sepsal druhý díl našeho komentářového seriálu. Od začátku nového volebního období už máme něco naschůzkováno. A rádi se s vámi podělíme o to, jak se noví poslanci a poslankyněmi nebo ministři staví k občanskému lobbingu a jaké jsou vyhlídky pro protikorupční zákony.

číst více
5. 1. 2022

Zveřejnili majetková přiznání politiků, ale chodili jim tam lidi. Registr znovu zpřístupní novela zákona o střetu zájmů

Majetková přiznání umožňují veřejnosti kontrolovat, jestli politici ve funkci zázračně a záhadně nezbohatli. Politici mají povinnost je podávat v takzvaném centrálním registru oznámení. Do něj ale teď není vidět, před zraky hlídacích psů ho ukrylo ministerstvo spravedlnosti. Situaci by měla vyřešit novela zákona o střetu zájmů, kterou už mají zákonodárci na stole.

číst více
17. 12. 2021

Karlický a továrna na zákony (1. díl): 5 kroků pro vládu, jak vrátit politiku do normálu

Spouštíme nový komentářový seriál našeho vedoucího Josefa Karlického s názvem Karlický a továrna na zákony. Těšit se můžete na komentáře k aktuálnímu politickému vývoji, dění v Parlamentu i na vládě nebo zákulisní příhody a postřehy ze života občanského lobbisty. Jmenování nové vlády je ideální příležitostí odstartovat s prvním dílem. Jak vrátit politiku do normálu a nezklamat očekávání voličů?

číst více
16. 12. 2021

ČR nestihla převzít evropskou směrnici o ochraně oznamovatelů do národní legislativy. Protikorupční organizace apelují na novou vládu za urychlené přijetí zákona

V pátek 17. prosince 2021 uplyne dvouletá lhůta pro transpozici evropské směrnice o ochraně oznamovatelů. Směrnice tak bude částečně přímo účinná i bez prováděcího zákona, což vyvolává právní nejistotu. Protikorupční organizace Transparency International (TI), Oživení a Rekonstrukce státu proto apelují na nový kabinet Petra Fialy (ODS) a novou Sněmovnu, aby v co nejkratší době přijali kvalitní zákon, který zaručí bezpečnost všem oznamovatelům v Česku.

číst více
9. 12. 2021

Korupci považuje za závažný problém 92 % Čechů, protikorupční zákony jsou připravené ke schválení

Dnes je Mezinárodní den boje proti korupci. Češi podle průzkumu Rekonstrukce státu korupci stále vnímají jako závažný problém, trápí hlavně starší generaci. Téměř dvě třetiny Čechů pak korupci považují za téma, na které by se měla vláda v příštích čtyřech letech zaměřit. Podle Rekonstrukce státu může nová vláda už v prvním roce prosadit devět protikorupčních zákonů, které jsou z velké části připravené a stačí u nich jen dotáhnout legislativní proces.

číst více
10. 11. 2021

Přečetli jsme program nové vlády: Co slibuje v oblasti boje proti korupci?

Rozšíření působnosti NKÚ, reformu ÚOHS, novelu zákona o státním zastupitelství, ochranu oznamovatelů korupce nebo úpravu pravidel pro předcházení střetu zájmů. To vše vláda slibuje přijmout ve svém koaličním programu. Některá další klíčová opatření proti korupci a pro transparentní vládnutí ale v dokumentu chybí, například posílení práva na informace nebo zákon o lobbování.

číst více
24. 9. 2021

Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků, kteří nejaktivněji bojovali s korupcí

Rekonstrukce státu ocenila politiky za prosazování protikorupčních opatření. Nejvyšší ocenění za mimořádnou podporu protikorupční legislativy si vysloužilo sedm poslanců a tři senátoři, dalších jedenáct politiků získalo speciální ocenění. I díky nim se podařilo prosadit například nominační zákon, zákon o evidenci skutečných majitelů, zveřejňování rozsudků nebo lepší přístup k informacím.

číst více
30. 3. 2021

Dobrovolníci z celé republiky prosazují protikorupční zákony. Přidej se k nim!

Do voleb zbývá šest měsíců, politici ale pořád dluží občanům hned několik protikorupčních zákonů, které jsou přitom krok od schválení. Pojďme s tím společně pohnout. Právě díky ambasadorům Rekonstrukce státu, tedy dobrovolníkům a dobrovolnicím ze všech koutů republiky, se nám podařilo prosadit už osm klíčových opatření, které zprůhledňují stát a šetří veřejné peníze. Než se navolí nová Sněmovna, bude třeba ještě pořádně zabrat. A potom také politikům za jejich hlasování vystavit vysvědčení. Pokud už tě nebaví nečinně sedět a nadávat, pojď nám s tím pomoci!

číst více
24. 3. 2021

Rekonstrukce státu upozorňuje na korupční rizika ve vládním návrhu stavebního zákona a vyzývá politiky k řešení

Připravovaný stavební zákon má za cíl zjednodušit povolování staveb v Česku a zrychlit stavební řízení. Jde o jediný zásadní pokus současné vlády o větší reformu této části státní správy, která je široce vnímána jako neefektivní a trpící řadou vážných problémů včetně systémové podjatosti. Nový stavební zákon může řadu problémů vyřešit, nicméně podle Rekonstrukce státu obsahuje aktuální návrh také některá významná rizika. Zejména jde o možnost ovlivňování odborných stanovisek zájmy nadřízených odborných pracovníků nebo účelové přidělování spisů. Garanti Rekonstrukce státu proto vyzývají k úpravám návrhu zákona, které tato rizika odstraní.

číst více
22. 3. 2021

Na stříbrném podnose: Rekonstrukce státu nabízí politickým stranám sadu opatření pro lepší státní správu a boj s korupcí

Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rekonstrukce státu proto představuje konkrétní návrhy řešení klíčových problémů státu - neefektivní státní správy, pomalé digitalizace a velkého prostoru pro korupci, a vyzývá všechny politické strany k jejich začlenění do volebních programů.

číst více
11. 3. 2021

Hrad si vylobboval výjimku z infozákona. Navrhuje ji ministr Hamáček jako poslanec

Poslanci by se už brzy měli dostat k druhému čtení dlouho zapomenuté novely zákona o svobodném přístupu k informacím. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý nečekaně jako poslanec předložil pozměňovací návrh, aby odvolacím orgánem v řízení o poskytování informací od Kanceláře prezidenta republiky byl opět sám kancléř Mynář. Podle zákona má nyní na poskytování informací z Hradu dohlížet Úřad pro ochranu osobních údajů. Rekonstrukce státu a někteří ústavní experti namítají, že pro speciální režim pro Hrad neexistuje žádný důvod.

číst více
5. 3. 2021

Infozákon čekají změny. Poslanci zachraňují rizikový vládní návrh

Na schválení čeká ve Sněmovně už téměř rok a půl novela zákona o svobodném přístupu k informacím. Měla vyjasnit, které úřady a státní firmy musí občanům poskytovat informace, a zároveň zavést pojistky proti zneužívání ze strany žadatelů. Předložená vládní verze by však místo toho přinesla závažné omezení práva na informace. Do druhého čtení Sněmovny teď míří pozměňovací návrhy, které nedostatky odstraní a právo na informace ještě posílí. Podílí se na nich i Rekonstrukce státu.

číst více
27. 1. 2021

Pomohli jsme odtajnit anonymní firmy. Co zákon přinese?

Parlament minulý týden finálně schválil zákon o evidenci skutečných majitelů, jedno z nejdůležitějších protikorupčních opatření za poslední léta. Přestože poslanci nepodpořili vymahatelnější senátní verzi zákona, pro transparentnost veřejných peněz se jedná o velký posun kupředu. Rekonstrukce státu již dříve prosadila stopku na dotace a zakázky, dokud firmy neodhalí své skutečné majitele. Ze zákona díky našim snahám zmizela i sporná výjimka pro firmy zaparkované ve svěřenských fondech.

číst více
9. 12. 2020

Vrátí poslanci zaseknuté protikorupční zákony zpátky do hry?

Dnes slavíme Mezinárodní den boje proti korupci. Je ale skutečně co slavit? Politici se do přijímání nových protikorupčních zákonů moc nehrnou. Vloni byla Česká republika nejhorší v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy GRECO. V legislativním kolečku se přitom zaseklo hned 10 nadějných protikorupčních návrhů. Poslanci některé z nich projednají už zítra na mimořádné schůzi. Popohnat chtějí hlavně zákon pro větší transparentnost soudů, zákon o lobbování a novelu zákona o svobodném přístupu k informacím.

číst více
3. 12. 2020

Průšvihy za miliardy a rizika pro demokracii, kterým politici můžou zabránit zvednutím ruky (2. část)

Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na druhou pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.

číst více
3. 12. 2020

Průšvihy za miliardy a rizika pro demokracii, kterým politici můžou zabránit zvednutím ruky (1. část)

Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na první pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.

číst více
10. 11. 2020

Schůzka s premiérem: Protikorupční zákony jsou ve vážném ohrožení

Vláda nemá jasný plán, jak zajistit schválení výrazně zpožděných protikorupčních zákonů. Chybí aktivní podpora i příslib jasných a rozhodných kroků. Takové jsou hlavní závěry z dnešní schůzky zástupců Rekonstrukce státu s premiérem Andrejem Babišem. V ohrožení je protikorupční novela exekučního řádu, reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i zveřejňování soudních rozhodnutí na internetu.

číst více
10. 11. 2020

Zmizí zadní vrátka v evidenci skutečných majitelů? Vládní návrh mohou opravit poslanci

Zákon o evidenci skutečných majitelů půjde již tento pátek ve Sněmovně do finále. Vládní návrh měl vnést světlo do vlastnických poměrů firem. Stále však obsahuje speciální režim pro určení majitele obchodní korporace vložené do svěřenských fondů. To vzbudilo již na jaře velké kontroverze. Sporný paragraf je totiž jako šitý na míru osobním zájmům premiéra Babiše. Poslanci na Ústavně-právním výboru navrhli dvě cesty, jak zadní vrátka v zákoně zabouchnout. Klíčové však bude hlasování na plénu Sněmovny.

číst více

O co usilujeme?

  • Chceme, aby stát zavedl jednotnou databázi národních a evropských dotací.
  • Zvýšíme reálnou vymahatelnost zákona o střetu zájmů.
  • Zasadíme se o to, aby stát důkladně prověřoval majitele firem žádajících veřejné peníze.
  • Pracujeme na zlepšení návrhu zákona o ochraně oznamovatelů korupce.
  • Budeme i nadále usilovat o to, aby byl rychlý a jednoduchý přístup občanů k informacím z veřejné správy standardem.
  • Prosazujeme vyšší nezávislost státního zastupitelství na politicích.

Co jsme dokázali?

  • Pomohli jsme přijmout zákon o evidenci skutečných majitelů a související zákony, aby byly firmy s utajenými vlastníky odstřihnuty od veřejných peněz
  • Prosadili jsme, aby majetková přiznání politiků byla podávána elektronicky a byla přístupná online. Nikdo tak nemůže záhadně zbohatnout ve funkci. Po zásahu Ústavního soudu jsme pomohli vrátit veřejnosti přístup k přiznáním (na žádost)
  • V roce 2018 jsme zachránili právo na informace, když jsme odvrátili snahu vlády utajit rozsáhlé informace o práci veřejné sféry. Posílili jsme rychlý a efektivní přístup k informacím díky informačnímu příkazu. V roce 2022 byl s naší pomocí schválen přístup k informacím o platech vysokých úředníků a informační povinnost státních firem včetně ČEZ
  • V roce 2015 jsme prosadili zákon o registru smluv. Každý si tak může dohledat, za co stát utrácí peníze daňových poplatníků. Později jsme také úspěšně odvrátili pokus o vykostění registru smluv a prosadili zrušení výjimek pro státní firmy jako ČEZ či ČD.



I drobný dar může pomoci k vytvoření prostředí, kde se korupci nedaří.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Fakta a argumenty:

Střet zájmů a majetková přiznání politiků