Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Vláda Petra Fialy (ODS) schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který jde naproti korupci

Vláda Petra Fialy (ODS) schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který jde naproti korupci

Sdílet: 23. 11. 2022

Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který předložilo Ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem (ODS). V rámci hlasování se zdrželi ministři STAN a Pirátů. Aktuální podoba zákona nebude dostatečně chránit oznamovatele a jde proti omezování korupce v České republice, kritizují rozhodnutí kabinetu Petra Fialy (ODS) protikorupční organizace Transparency International (TI), Rekonstrukce státu a Oživení.

Premiér Petr Fiala také nevyslyšel doporučení vlastní Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, která se po více než roce a půl sešla na nedávném zasedání 14. listopadu a v rámci hlasování se postavila za kvalitnější podobu zákona. Oznamovatelé jsou přitom klíčovými protikorupčními hybateli v odhalování protiprávních kauz a nekalostí.

Současný návrh zákona je k ničemu. Malé a nedostatečné legislativní krůčky v podání ministra Blažka akorát způsobí, že nikdo nic závažného oznamovat nebude. Přibude tak další práce zaměstnavatelům a úřadům při posuzování oznamování. Minimální varianta úpravy zákona je téměř zbytečná, protože takovou ochranu zajišťuje stále ještě neimplementovaná evropská směrnice.
Jan Dupák právník Transparency International CZ

Vyjádření ministra Pavla Blažka na dnešní tiskové konferenci, že jeho snahou je podpořit návrh, který projde Sněmovnou opomíjí fakt, že vládní koalice disponuje 108 hlasy poslankyň a poslanců. Podstatnou informací také je, že návrh zákona neprošel na vládě jednomyslně.

Proč je současná podoba zákona nekvalitní?

Česká republika už rok mešká s přijetím zákona o ochraně oznamovatelů, který vyplývá z Evropské směrnice. Dvouletá lhůta vypršela 17. prosince 2021. ČR tak měla dostatek času na přípravu kvalitního zákona, který by oznamovatele chránil.

Návrh zákona a postoj ministra Blažka zcela opomíjí fakt, že oznamovat porušování pravidel není v ČR úplně běžné. Díky složitému určování, která oznámení budou zákonem chráněna a podporou ztotožnění oznamovatelů jde návrh zákona proti známé dobré praxi. Přestože je zákon o ochraně oznamovatelů úplnou novinkou, zahraniční zkušenosti hovoří jasně. Aby zákon fungoval, je potřeba co nejvíce usnadnit oznamovatelům rozhodnutí, zda podat oznámení.
Šárka Zvěřina Trunkátová Oživení

Šanci na změnu představuje Parlament

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů nyní zamíří do Sněmovny. Tam je možné konečnou podobu zákona ještě ovlivnit, ačkoliv místopředseda vlády Ivan Bartoš (Piráti) po jednání vlády odmítl cokoliv předjímat. Práce protikorupčních organizací proto nekončí.

Dnešním hlasováním vlády jsme zklamáni. Věřili jsme, že zvítězí expertní pohled na věc. Nic ale není ztraceno, nyní bude záležet na poslancích a na tom, zda a kdo navrhne pozměňovací návrh, jímž by se ochrana oznamovatelů korupce zvýšila.
Věnek Bonuš právník Rekonstrukce státu

Chránit oznamovatele se vyplatí

TI, Rekonstrukce státuOživení dlouhodobě aktivně prosazují legislativní ochranu oznamovatelů. Těm také poskytují bezplatné právní poradenství.

Podle průzkumu veřejného mínění se v ČR setkalo s nekalým jednáním v souvislosti se svojí prací 20 % lidí. Pouze 6 % z nich však jednání oznámilo příslušným úřadům. Většina lidí si nechává informace pro sebe nebo je svěří pouze rodině či kolegům, zejména z důvodu obavy ze ztráty zaměstnání a neřešení podstaty oznámení.


Oznamování protiprávních jednání pomáhá v odhalování korupce a podvodů, k ochraně životního prostředí, bezpečnosti a zdraví. Bez informací od oznamovatelů se mnoho případů korupce a podvodů nevyřeší, a to kvůli chybějícím důkazům. Oznamovatelé tak patří mezi klíčové postavy v odhalování nekalostí a protiprávního jednání. Proto je nutná jejich zákonná ochrana.