Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Evidence skutečných majitelů: Vládní novela jde dobrým směrem, ale pár věcí by si vláda měla ještě pohlídat

Evidence skutečných majitelů: Vládní novela jde dobrým směrem, ale pár věcí by si vláda měla ještě pohlídat

Sdílet: 09. 06. 2022

Včera vláda schválila novelu zákona o evidenci skutečných majitelů. To je jeden z nejdůležitějších protikorupčních nástrojů, který například odhalil skutečného majitele Agrofertu (ano, je to Andrej Babiš) a zčásti pomáhá i s rozkrýváním vlastnických struktur firem s vazbou na ruský režim. Vláda by měla podle doporučení Rekonstrukce státu novelu vylepšit tak, aby v souladu s evropskou směrnicí důsledně určovala všechny skutečné majitele firem ve svěřenských fondech. Zároveň by měla vláda pracovat na posílení kvality údajů v evidenci.

Foto: ČTK

Evidence skutečných majitelů nedávno oslavila rok fungování. Přinesla nám velkou dávku transparentnosti, díky ní už víme třeba to, že bývalý premiér A. Babiš je skutečným majitelem Agrofertu. Evidence má ale jako každý velký systém pořád své mouchy, i proto vláda v reakci na výtky Evropské komise připravila novelu, která upravuje její fungování, včetně samotné definice skutečného majitele. Rekonstrukce státu téma dlouhodobě sleduje a vládě poslala doporučení legislativní úpravy novely, která zajistí větší soulad zákona s evropskou směrnicí a neohrozí čerpání evropských dotací. Náš návrh změny se týká řešení hojně diskutované nejistoty v určování skutečného majitele u korporací vložených do svěřenského fondu. Podle našeho názoru není předmětné ustanovení ve vládní novele řešeno optimálně, protože nedopadá na všechny směrnicí předvídané skutečné majitele.

Mouchy evidence skutečných majitelů odhaluje i její intenzivnější využívání při rozkrývání ruského vlivu v Česku. Řada institucí upozorňuje na nesrovnalosti v evidenci v porovnání se skutečností. Vláda by tak měla hledat způsoby, jak posilovat kvalitu údajů v evidenci. Na vládu také apelujeme v souvislosti s blížícím se předsednictvím Radě EU, které je příležitostí tlačit na státy EU, aby byly důsledné v transparentnosti firem.
Lukáš Kraus vedoucí analytického týmu

Vládě doporučujeme pracovat na posilování kvality údajů v evidenci a jejích funkcionalit následujícími způsoby:

  • zavedení aplikace pro účinnější rozkrývání vlastnických struktur
  • rozšíření a zpřísnění ukládaných sankcí
  • zavedení jednotné databáze dotací, která bude provázána s evidencí
  • rozšíření možností vyhledávání v evidenci (např. podle fyzické osoby)