Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků, kteří nejaktivněji bojovali s korupcí

Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků, kteří nejaktivněji bojovali s korupcí

  Sdílet: 24. 09. 2021

  Rekonstrukce státu ocenila politiky za prosazování protikorupčních opatření. Nejvyšší ocenění za mimořádnou podporu protikorupční legislativy si vysloužilo sedm poslanců a tři senátoři, dalších jedenáct politiků získalo speciální ocenění. I díky nim se podařilo prosadit například nominační zákon, zákon o evidenci skutečných majitelů, zveřejňování rozsudků nebo lepší přístup k informacím.

  Cenu za nejaktivnějšího politika v prosazování protikorupční legislativy si odnesl Jakub Michálek.

  Rekonstrukce státu s koncem volebního období už tradičně oceňuje politiky, kteří se o podporu zákonů nejvíce zasloužili. „Není úplně běžné, že by politikům někdy někdo za něco poděkoval. My ale jejich práci celé čtyři roky bedlivě sledujeme a víme, kdo proti korupci skutečně něco dělá, a tyto informace si nechceme nechat pro sebe. Ceníme i snahu o prosazení zákonů, které se ale nepodařilo dotáhnout do konce, jako je například zákon o lobbování nebo o ochraně oznamovatelů korupce,” říká Lukáš Kraus, právník Frank Bold a lobbista Rekonstrukce státu.


  Rekonstrukce státu oceněním Dělník protikorupční legislativy vyznamenala celkem devět zástupců Pirátů, tři členy KDU-ČSL, dva Starosty a nezávislé, dva poslance vládního hnutí ANO a jednu zástupkyni vládní ČSSD, dva zástupce ODS, předsedkyni TOP 09 a senátora za klub SEN 21 a Pirátů. „Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství. Na druhém místě se umístil Marek Výborný z KDU-ČSL, který vedle podpory celé řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za zásadní reformu exekucí schválenou na začátku letošního léta. Třetí je Pirát Ondřej Profant, ten prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci,” dodává Lukáš Kraus.

  Kompletní hodnocení politiků najdete na tomto odkazu. Hodnocení stran potom najdete na volebnipruvodce.cz

  Sdílet:

  Budu na příjmu

  Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

  Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

  Pomůžu jako dárce

  Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

  Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!