Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Zveřejnili majetková přiznání politiků, ale chodili jim tam lidi. Registr znovu zpřístupní novela zákona o střetu zájmů

Sdílet: 05. 01. 2022

Majetková přiznání umožňují veřejnosti kontrolovat, jestli politici ve funkci zázračně a záhadně nezbohatli. Politici mají povinnost je podávat v takzvaném centrálním registru oznámení. Do něj ale teď není vidět, před zraky hlídacích psů ho ukrylo ministerstvo spravedlnosti. Situaci by měla vyřešit novela zákona o střetu zájmů, kterou už mají zákonodárci na stole.

Foto: ČTK

Jak jsme se do téhle šlamastiky dostali? Docela nešťastně. Ústavní soud (ÚS) na jaře roku 2020 zrušil část zákona o střetu zájmů, protože povinnost majetkových přiznání politiků byla podle něj příliš široká a do registru byl neomezený přístup. Kvůli tomu klesala ochota lidí kandidovat do politických funkcí, hlavně na lokální úrovni. ÚS ale nezpochybnil smysl existence povinnosti majetkových přiznání jako takové. Ministerstvo spravedlnosti v návaznosti na tento verdikt registr uzavřelo a začalo poskytovat žadatelům majetková přiznání pouze na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Potřebná úprava zákona, která by přístup upravila, sice byla předložena, ale nebyla včas schválena. V červenci 2021 novela dokonce prošla až do třetího čtení ve Sněmovně, ale nakonec ji zablokovali poslanci ANO a KSČM. Podle všeho kvůli tomu, že hrozilo přijetí pozměňovacích návrhů Pirátů zpřísňujících pravidla pro předcházení střetu zájmů, které by zkomplikovaly podnikání Andreji Babišovi.

Ke konci minulého roku pak přestalo ministerstvo spravedlnosti poskytovat majetková přiznání úplně, po rozhodnutí bývalé ministryně Benešové, která se rozhodla restriktivním způsobem vyložit stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů. Politici tak sice majetková přiznání podávají dál, veřejnost se k nim ale vůbec nedostane.

Bez možnosti veřejné kontroly přiznávání majetku postrádá smysl. Je třeba urychleně zákon opravit, aby se registr zase mohl otevřít, byť v omezenějším režimu, než doposud. Spolu s tím je vhodné upravit pravidla pro střet zájmů, aby je již nebylo možné obcházet.
Lukáš Kraus vedoucí analytického týmu

Co přináší novela zákona o střetu zájmů?

  • Do registru majetkových přiznání se budou moci lidé podívat na žádost, nebude tedy neomezeně přístupný. Informace budou dostupné, ale pouze vážným zájemcům, ne každému zvědavému sousedovi.
  • Zmenší se okruh lidí, kteří mají povinnost majetková přiznání podávat. Nově to nebudou muset dělat například radní menších obcí nebo ředitelé škol. To by mělo zvýšit ochotu lidí do podobných funkcí kandidovat.
  • Přesnější vymezení zákazu vlastnit média a zákazu přijímat dotace a investiční pobídky pro firmy ve vlastnictví členů vlády.
  • ​​​​Zvýšení vymahatelnosti právní úpravy (přísnější sankce včetně uložení prodeje mediálního podniku).
  • Zakotvení povinnosti zadavatelů a poskytovatelů dotací oznámit soudu případnou nesrovnalost v evidenci skutečných majitelů.
  • Řešení střetu zájmů bude nově částečně spadat pod Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, dosud ho řešily jen obecní úřady obce s rozšířenou působností v místě bydliště funkcionářů.

Na podobě i potřebě urychleného přijetí novely zákona o střetu zájmů panuje politická shoda (pod novelou jsou podepsání zástupci všech koaličních stran), takže je pravděpodobné, že se ji podaří poměrně brzy projednat a přijmout. Věříme proto, že na majetky politiků bude zase vidět. Tak, jak jsme to zamýšleli, když jsme opatření před lety prosadili.