Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Přístup k informacím je zachráněn. Děkujeme poslancům!

Přístup k informacím je zachráněn. Děkujeme poslancům!

Poslanci dnes ve Sněmovně posílili přístup občanů k informacím. V prvé řadě zamezili největšímu omezení práva na informace od roku 1989. Současně dnes schválili také informační příkaz, který by měl zamezit nezákonným obstrukcím úřadů při poskytování informací.

Experti Rekonstrukce státu už v březnu varovali, že vláda navrhla změny zákona o svobodném přístupu k informacím, které znamenají výrazné omezení práva na informace. Podle návrhu by úřady mohly před občany utajit informace o vyšetřování dotačních podvodů, včetně kauz jako je Čapí hnízdo. Novináři by podle zákona také nesměli žádat soudy o průběžné rozsudky z trestního řízení.

„Jsme velmi rádi, že se podařilo upozornit na problémové věci ve vládním návrhu zákona včas. Díky tomu jsme mohli politiky delší dobu upozorňovat na to, jaké závažné důsledky by schválení návrhu přineslo. Občané ani novináři by nemohli dostat žádné informace o průběhu trestních řízení, a to i v případech, kdy je to pro veřejnost obzvláště významné - např. ohledně neštěstí ve Studénce či stíhání významných politiků,” řekl vedoucí týmu Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Piráti zákon opravili a ministerstvo vnitra přistoupilo na kompromis

Návrh zákona navíc obsahoval i další perličky. Experti spojení s výzvou Mantinely demokracie vládní návrh už dříve odsoudili ve svém stanovisku. “Nově by úřady mohly tajit veškeré informace o úřednících, kteří někdy přišli do styku s utajovanými informacemi. Dále také informace, které by mohly ohrozit zájmy ČR v zahraničí. Takto široké a snadno zneužitelné omezení práva na informace je podle nás ve svobodné společnosti nepřijatelné," dodal Karlický.

Poslanec Ondřej Profant (Piráti) proto připravil tři pozměňovací návrhy, které řeší největší problémy původního vládního návrhu. Poslední z nich dnes uspěl ve Sněmovně. Jde o kompromis mezi požadavky Ministerstva vnitra na ochranu soukromí a nárokem občanů na právo na informace. Pro bylo 146 členů Sněmovny z hnutí ANO, ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP09 i STAN. Proti hlasovalo pouze 18 poslanců - všichni z SPD. Poslanci KSČM se při hlasování zdrželi. (Kompletní výsledky hlasování)

Speciální dík proto patří poslancům Pirátů za přípravu verze zákona, který přešlapy původního návrhu napravila. Velkou zásluhu na obhájení práva občanů na informace má také ministr vnitra Jan Hamáčkek (ČSSD), který kompromisní návrh přijal.

Občané budou mít v rukou informační příkaz

Poslanci dnes schválili také zavedení takzvaného informačního příkazu, který by nově mohl udělit i jiný orgán, než soud. Informační příkaz by měl zamezit situacím, kdy občan opakovaně žádá o informace a veřejná instituce je opakovaně nezákonně odmítá vydat. Novinku navrhl poslanec Jakub Michálek (Piráti). Návrh schválilo 144 poslanců napříč politickými stranami. Proti bylo pouze SPD. Poslanci KSČM se zdrželi hlasování. „Informační příkaz umožňuje Úřadu pro ochranu osobních údajů anebo nadřízenému orgánu státní správy, aby přímo nařídil poskytnutí informace. Jeho neuposlechnutí může vést až k exekuci,“ vysvětlil právník Petr Bouda z mezinárodního týmu Frank Bold.

Konec obstrukcí úřadů

V současnosti je největším problémem, že i když nadřízený orgán vyřizuje oprávněné odvolání žadatele o informace, nemůže příslušnému úřadu přímo nařídit poskytnutí informací. V praxi jeho rozhodnutí pouze zruší a vrátí případ k posouzení zpět do rukou úřadu. „Není překvapivé, že to vede k faktické nevymahatelnosti informací a vleklým soudním sporům,” uvedl Oldřich Kužílek, expert na právo na informace z Otevřené společnosti, která je jedním z garantů Rekonstrukce státu.

A co bude dál?

Všechny novinky v zákonu o svobodném přístupu k informacím teď pokračují do Senátu. Pokud bude i nadále občanská společnost mít zájem na tom, aby informace o dění na úřadech byly dostupné, věříme, že senátoři obě novely zákona podpoří. Informační příkaz spolu s novými pravomocemi Úřadu pro ochranu osobních údajů by pak mohl vejít v platnost na začátku roku 2020.

Kdo se podílí na Rekonstrukci státu?

Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.