Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Odolnější Česko

Sdílet:

Ruská invaze na Ukrajinu ukázala v plné síle dlouho neřešený problém. V Česku mohou snadno působit a podnikat zástupci a spojenci organizovaného zločinu, teroristických skupin i nepřátelských mocností. Mohou prát špinavé peníze a dokonce i čerpat veřejné peníze. Je nejvyšší čas tomu zamezit.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

19. 4. 2023

Firmy s vazbami na Rusko v EU získaly od invaze veřejné zakázky nejméně za 2,5 mld. EUR

Český think-tank Datlab zjistil, že objem veřejných zakázek v EU získaných firmami napojenými na Rusko v roce 2022 neklesl. Studie ukazuje na problémy při implementaci sankčních nařízení, kterým čelí úřady i firmy. Řešením je používání analytických nástrojů po vzoru samotné studie a tlak na lepší fungování evidencí skutečných majitelů. EU také zaostává v rychlosti plnění sankčních seznamů, což lze kompenzovat přesnějším cílením sankcí.

číst více
30. 3. 2023

Na co by si měl posvítit chystaný zákon o lobbování?

Podle průzkumu z roku 2021 více než 70 % občanů považuje za důležité vědět, kdo ovlivňuje podobu zákonů. Polovina Čechů si myslí, že lobbing má na tvorbu zákonů velký vliv. A mají pravdu. Bohužel dnes příliš nevíme, kdo stojí za konkrétními změnami zákonů. Změnit by to mohl chystaný zákon o lobbování.

číst více
10. 3. 2023

Čas vládě kvapem ubíhá. Je třeba zrychlit opatření z oblasti dobrého vládnutí

Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.

číst více
9. 1. 2023

Vláda odvedla loni dost práce. Slibovaný boj s korupcí však budí rozpaky

Vláda Petra Fialy má za sebou první rok. Zhodnotili jsme proto, jestli a jak začala plnit některé sliby ze svého programového prohlášení, které se týkají témat Rekonstrukce státu. V boji s korupcí zatím Fialův kabinet nepředvedl mnoho. Lepší výkony podala vláda v oblasti digitalizace státní správy nebo svou reakcí na válku na Ukrajině. Pojďme se na to podívat podrobněji.

číst více
27. 12. 2022

Rekonstrukce státu sčítá úspěchy roku 2022

Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.

číst více
16. 11. 2022

Odborníci vládě: Schválení sankcí nestačí. Pro odolnější Česko je třeba posílit jejich aplikaci v praxi a přijmout další komplexní opatření

Organizovanému zločinu i nepřátelským mocnostem se stále daří prát špinavé peníze a dokonce čerpat veřejné prostředky v Česku i v Evropě. Schválení sankčního zákona nestačí. Odborníci vyzývají politiky, aby prosadili další komplexní exekutivní i legislativní kroky. Experti Rekonstrukce státu, spolku Lexperanto, Datlab Institutu, Evropských hodnot a Asociace pro mezinárodní otázky, spojení v platformě Odolnější Česko, dnes představili konkrétní kroky pro omezení vlivu nedemokratických režimů v Česku.

číst více
7. 7. 2022

Realizace sankcí proti Rusku napříč EU není jednoduchá. Přinášíme doporučení, jak posílit spolupráci mezi státy při jejich vymáhání

Zatímco Evropská komise navrhuje veškerá sankční opatření proti Rusku, jejich provádění je v kompetenci členských zemí. Postup orgánů je však nerovnoměrný a komplikuje sankční politiku. Rekonstrukce státu a partnerská organizace Lexperanto se proto rozhodly předložit doporučení, jak by měly příslušné orgány států EU při vymáhání sankcí spolupracovat.

číst více
30. 6. 2022

Stát by se měl připravit na krize vytvořením strategické komunikace. Experti společně přináší plán, jak na to

Česko zřejmě čekají velké výzvy. Na podzim bude gradovat inflační a energetická krize, pokračovat válka na Ukrajině a pravděpodobně znovu udeří covid. Stát proto potřebuje být připravený komunikovat své strategické zájmy široké veřejnosti. Odborníci z neziskového sektoru se spojili a přináší vládě plán, jak připravit podmínky pro úspěšnou strategickou komunikaci.

číst více
21. 6. 2022

Vláda projedná návrh sankčního zákona. Přinášíme návod, jak ho používat co nejefektivněji

Zítra bude vláda schvalovat návrh sankčního zákona a návrh novely zákona o provádění mezinárodních sankcí. Vítáme předložení této legislativy, která reaguje na ruskou agresi na Ukrajině a potřebu posílit odolnost ČR vůči vlivu nedemokratických režimů. O sankcích ale nestačí jen mluvit, je třeba je skutečně uplatňovat. Rekonstrukce státu a partnerská organizace Lexperanto připravily návod, jak zjišťovat a ověřovat podíly osob ze sankčních seznamů.

číst více
15. 6. 2022

Jaká témata ovlivní směřování EU pro nadcházející roky? Doporučili jsme vládě priority pro předsednictví

Letošní první červenec odstartuje nejen oficiální sezónu festivalů, zmrzliny a dovolených u babičky, ale také novou roli Česka v Evropské unii. Za méně než měsíc se totiž ujmeme historicky už druhého předsednictví EU. Přečtěte si, jaké jsou priority vlády a jaká témata k prioritnímu řešení na evropské úrovni doporučuje Rekonstrukce státu.

číst více
24. 3. 2022

Ruský vliv v ČR je třeba dobře zmapovat a pomocí sankcí a zákonů výrazně omezit, shodují se experti

Evropské země včetně Česka v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zavádějí ekonomické sankce proti Rusku. To je podle expertů dobrou příležitostí pro řešení omezení ruského vlivu v Česku. Kromě podniknutí bezprostředních kroků, jako je zmrazení majetků ruských oligarchů, je podle nich třeba důsledněji využívat a zlepšovat stávající systémové nástroje, například zákon proti praní špinavých peněz, a zavést i nástroje nové, zejména Magnitského zákon.

číst více
4. 3. 2022

Česko musí zmrazit majetky ruských oligarchů a usnadnit přijetí uprchlíků z Ukrajiny, shodli se experti na debatě

Ruská invaze na Ukrajinu staví českou vládu před nové výzvy. Kromě samotné podpory Ukrajiny a jejího boje proti ruské armádě hledá vláda cesty, jak se připravit na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Rekonstrukce státu spolu se Sítí k ochraně demokracie a dalšími partnery uspořádala expertní debatu, ze které vyplynula řada doporučení vládě ke konkrétním krokům a legislativním změnám.

číst více

O co usilujeme?

 • Prosazujeme funkční aplikaci sankčního zákona proti zahraničním osobám, které se podílejí na porušování lidských práv nebo praní špinavých peněz pro příbuzné diktátorů - klíčový je zejména robustní analytický nástroj pro mapování vlastnických struktur.
 • Je třeba co nejdříve řešit problém tzv. průtokových účtů, aby Česko přestalo být pračkou špinavých peněz.
 • Požadujeme pravidla pro odstřižení firem z daňových rájů od veřejných peněz.
 • Navrhujeme posílení kapacity k mapování vlivu nedemokratických režimů a k aplikaci sankcí, zejména Finančně analytického úřadu a Ministerstva zahraničních věcí.
 • Vláda by měla co nejdříve zpracovat analýzu fungování evidence skutečných majitelů z hlediska komplexnosti, pravdivosti a úplnosti dat, které mohou napomoci ve vymáhání sankcí. Následně by měla připravit návrh mechanismů, které povedou k přesnějším údajům v evidenci.
 • Zahraniční majitelé nemovitostí v ČR by měli mít povinnost zapsat se do evidence skutečných majitelů.
 • Prosazujeme pravidla pro transparentní lobbing, aby nemohly nedemokratické režimy skrze své osoby pokoutně ovlivňovat tvorbu českých politik.

Podepiš výzvu za Odolnější Česko

Podepiš výzvu politikům, aby začali pracovat na větší odolnosti Česka.

Výzva vládě, poslancům a senátorům k posílení odolnosti České republiky vůči nedemokratickým zemím

Nechceme, aby se v Česku rozpínaly nedemokratické režimy, které porušují lidská práva a z naší země byla pračka na peníze. Nechceme, aby veřejné peníze čerpaly firmy, které se před odvody státu skrývají v daňových rájích. Požadujeme:

 1. Stopku pro agenty diktátorů.
 2. Konec české pračky na špinavé peníze.
 3. Skutečnou evidenci skutečných vlastníků firem.
 4. Vyhnání peněz z daňových rájů.
 5. Známé neznámé majitelé nemovitostí.
 6. Posílení jednotky investigativního nasazení.
 7. Konec pokoutného ovlivňování našich politiků.

I drobný dar může pomoci k větší odolnosti Česka před vlivem nedemokratických režimů.

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Odolnější Česko

Jsme společnou platformou pěti nevládních neziskových organizací. V reakci na události na Ukrajině aktivně prosazujeme exekutivní a legislativní opatření pro posílení odolnosti České republiky vůči vlivu nedemokratických režimů. Chceme Odolnější Česko!

Partneři