Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Odolnější Česko

Sdílet:

Ruská invaze na Ukrajinu ukázala v plné síle dlouho neřešený problém. V Česku mohou snadno působit a podnikat zástupci a spojenci organizovaného zločinu, teroristických skupin i nepřátelských mocností. Mohou prát špinavé peníze a dokonce i čerpat veřejné peníze. Je nejvyšší čas tomu zamezit.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

10. 7. 2024

Výzva bezpečnostních analytiků: Vláda musí posilovat odolnost Česka razantněji, nástroje existují

Analytici sdružení v platformě Odolnější Česko vyzývají vládu k rychlejšímu přijímání opatření k posílení odolnosti Česka vůči nedemokratickým režimům a organizovanému zločinu. Reagují tak na zhoršující se bezpečnostní situaci v Česku, která se odráží mimo jiné i ve výroční zprávě Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

číst více
3. 7. 2024

Volební období se nezadržitelně krátí. Vyzýváme vládu k akceleraci priorit pro silnější, odolnější a demokratické Česko

Tři čtvrtiny volebního období se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Vláda bude mít co dělat, aby dotáhla do konce řadu zásadních návrhů. Klíčové reformy, jako je novela služebního zákona nebo reforma ÚOHS, jsou teprve na začátku legislativního procesu. Vláda by měla rychle ubíhající čas maximálně využít k dotažení dalších opatření pro posílení demokratických pojistek i odolnosti Česka.

číst více
25. 6. 2024

Jak vnímají chystaná pravidla pro transparentní lobbing samotní lobbisté?

Poslanec Jakub Michálek (Piráti) společně s Rekonstrukcí státu uspořádal seminář k představení aktuální podoby zákona o regulaci lobbování. V diskuzi vystoupili zástupci ministerstva spravedlnosti, ministr pro legislativu Šalomoun a hlavně ti, na které chystaný zákon dopadne: profesionální lobbisté a členové profesních komor i neziskového sektoru, kteří se lobbingu věnují. Setkání pomohlo vyjasnit některé aspekty návrhu. Zaznělo na něm i několik obav o praktické dopady zákona, které se zástupci ministerstva snažili vyjasnit.

číst více
5. 6. 2024

Poslanci, prosím, opravte to. Nevládní organizace upozorňují na problémy v návrhu zákona o regulaci lobbování

Zástupci čtrnácti nevládních organizací žádají dopisem zákonodárce, aby opravili problémové části návrhu zákona, který má nastavit pravidla pro lobbování v Česku. Největší výtkou organizací je to, že zákon mezi lobbisty neřadí zástupce polostátních firem jako ČEZ, České dráhy, apod. Tato výjimka by mohla umožnit obcházení zákona a nedává smysl, protože zástupci státem kontrolovaných společností v praxi často lobbují. Návrhy změn projedná Ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny.

číst více
24. 4. 2024

Konec české pračky na peníze? Evropa přijala směrnici, na kterou jsme se zatím vymlouvali

Rada Evropské unie schválila směrnici o vymáhání a konfiskaci majetku. Ta stanovuje v zemích EU minimální pravidla pro sledování, identifikaci, zmrazení, konfiskaci a správu majetku pocházejícího z trestné činnosti. Česko tak může urychleně připravit zákon proti používání průtokových účtů k praní špinavých peněz. Právě absencí společné směrnice totiž doposud Ministerstvo spravedlnosti argumentovalo.

číst více
6. 3. 2024

Lobbisté pod kontrolou. Vláda konečně schválila odkládaný návrh zákona

Vláda dnes po několika odkladech konečně schválila dlouho očekávaný návrh zákona o lobbování. Oproti původnímu návrhu Ministerstva spravedlnosti zahrne největší a nejmocnější lobbisty, jako jsou profesní asociace, komory, svazy, církve nebo samosprávy. Zároveň se podařilo zahrnout i asistenty poslanců a senátorů a mezi tzv. lobbované osoby bude patřit i prezident. Jak se k návrhu postaví poslankyně a poslanci, zatím není jisté.

číst více
23. 2. 2024

Občanská společnost pomáhá Ukrajině: projekt Odolnější Česko snahou lépe vymáhat sankce proti Rusku

Zítra si připomeneme druhé výročí ruského vpádu na Ukrajinu ze 24. února 2022. Rekonstrukce státu nedlouho po začátku ruské agrese vůči Ukrajině spustila projekt Odolnější Česko. Experti pomáhají s efektivním uplatňováním sankcí proti režimu Vladimíra Putina a navrhují systémové kroky proti rozrůstání ruského vlivu v Česku. České neziskové organizace již poskytly pomoc více než třem milionům Ukrajinců a Ukrajinek v celkové hodnotě asi 7 miliard korun. Je to důkaz, že česká občanská společnost stojí za Ukrajinou.

číst více
8. 1. 2024

Vláda v poločase rozpadu. Protikorupční tah na branku nevidíme

Jak zhodnotit vládní kabinet podle práce odvedené v oblasti protikorupčních zákonů? Velmi vlažně. Vláda na přípravě důležité legislativy pracovala pomalu a jako by z pouhé povinnosti. Přesto se našlo pár světlých momentů. Pojďme se ohlédnout, jak si vláda stojí v polovině svého mandátu.

číst více
11. 10. 2023

Česká pračka na špinavé peníze pojede ještě bezmála 500 dní

Vláda Petra Fialy (ODS) se pustila do boje s praním špinavých peněz - ovšem velmi pomalu a nepochopitelně zdlouhavě. Návrh klíčového zákona, který má řešit problém průtokových účtů, má být hotov až v roce 2025. Minimálně dalších 500 dní tak mohou ruští oligarchové přes průtokové účty obcházet sankce. Žádáme vládu, aby přípravy zákona maximálně zrychlila.

číst více
27. 9. 2023

Rekonstrukce státu je tu díky vám 10 let. Děkujeme!

Bylo nebylo, kdysi dávno v české politice bujela korupce. A my jsme tomu nechtěli přihlížet... Proto vznikla v roce 2013 Rekonstrukce státu. Po 10 letech můžeme říci, že se Česko hodně změnilo. Když sčítáme úspěchy, podařilo se nám prosadit desítky změn zákonů. Nic z toho by ale nebylo možné bez vás - přátel, podporovatelů a partnerů. Děkujeme vám a jedeme dál.

číst více
22. 8. 2023

Blíží se konec praní špinavých peněz v Česku?

Vláda zítra projedná možnosti, jak zastavit praní špinavých peněz v Česku. Pracovní skupina při Ministerstvu spravedlnosti navrhla několik cest, jak řešit problém tzv. průtokových účtů. Všechny počítají s obrácením důkazního břemene, kdy majitel účtu musí prokázat legální nabytí podezřelých peněz. Rekonstrukce státu doporučuje v těchto případech využít specifické trestní řízení, případně kombinaci trestního a správního řízení. Vláda by měla co nejrychleji předložit příslušný návrh zákona.

číst více
4. 7. 2023

Lexperanto: Co brání vymáhání sankcí proti Rusku?

Experti projektu Odolnější Česko dlouhodobě upozorňují na velmi nízkou vymahatelnost sankcí proti osobám podporujícím režim Vladimíra Putina v Rusku. Oligarchové srostlí s ruským režimem totiž umí své majetky schovávat v nepřehledných vlastnických strukturách. Nová analýza spolku Lexperanto přináší přehled problémů, s nimiž se musí vyrovnávat ti, kteří vlastnické struktury rozkrývají.

číst více
30. 6. 2023

Propadlík nebo premiant? Vláda Petra Fialy podává v předmětu „Modernizace státu a boj s korupcí” nevyrovnaný výkon

Vláda Petra Fialy (ODS) má za sebou rok a půl vládnutí. Pětikoalice však nenaplnila velká očekávání: boj s korupcí vázne, ministr spravedlnosti vykosťuje protikorupční zákony a postupuje kontroverzním způsobem vůči justici. Přesto se vládní koalici řada věcí povedla - start digitalizace, posílení dohledu nad férovostí voleb nebo nezávislosti médií veřejné služby. Rekonstrukce státu přináší vysvědčení vládní pětikoalice formou slovního hodnocení.

číst více
8. 6. 2023

Zákon o lobbování bez největších lobbistů? Ministerstvo představilo děravý a prokorupční návrh

Ministerstvo spravedlnosti představilo návrh zákona regulujícího lobbing - nespravedlivý, neefektivní a prokorupční. Resort na poslední chvíli vyřadil ze zákona největší a nevlivnější lobbisty působící v Česku, tedy profesní asociace a komory, svazy, samosprávy a církve. Transparentně informovat o své komunikaci s politiky by tak musela pouze hrstka profesionálních lobbistů a někteří zástupci neziskového sektoru.

číst více
19. 4. 2023

Firmy s vazbami na Rusko v EU získaly od invaze veřejné zakázky nejméně za 2,5 mld. EUR

Český think-tank Datlab zjistil, že objem veřejných zakázek v EU získaných firmami napojenými na Rusko v roce 2022 neklesl. Studie ukazuje na problémy při implementaci sankčních nařízení, kterým čelí úřady i firmy. Řešením je používání analytických nástrojů po vzoru samotné studie a tlak na lepší fungování evidencí skutečných majitelů. EU také zaostává v rychlosti plnění sankčních seznamů, což lze kompenzovat přesnějším cílením sankcí.

číst více
30. 3. 2023

Na co by si měl posvítit chystaný zákon o lobbování?

Podle průzkumu z roku 2021 více než 70 % občanů považuje za důležité vědět, kdo ovlivňuje podobu zákonů. Polovina Čechů si myslí, že lobbing má na tvorbu zákonů velký vliv. A mají pravdu. Bohužel dnes příliš nevíme, kdo stojí za konkrétními změnami zákonů. Změnit by to mohl chystaný zákon o lobbování.

číst více
10. 3. 2023

Čas vládě kvapem ubíhá. Je třeba zrychlit opatření z oblasti dobrého vládnutí

Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.

číst více
9. 1. 2023

Vláda odvedla loni dost práce. Slibovaný boj s korupcí však budí rozpaky

Vláda Petra Fialy má za sebou první rok. Zhodnotili jsme proto, jestli a jak začala plnit některé sliby ze svého programového prohlášení, které se týkají témat Rekonstrukce státu. V boji s korupcí zatím Fialův kabinet nepředvedl mnoho. Lepší výkony podala vláda v oblasti digitalizace státní správy nebo svou reakcí na válku na Ukrajině. Pojďme se na to podívat podrobněji.

číst více
27. 12. 2022

Rekonstrukce státu sčítá úspěchy roku 2022

Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.

číst více
16. 11. 2022

Odborníci vládě: Schválení sankcí nestačí. Pro odolnější Česko je třeba posílit jejich aplikaci v praxi a přijmout další komplexní opatření

Organizovanému zločinu i nepřátelským mocnostem se stále daří prát špinavé peníze a dokonce čerpat veřejné prostředky v Česku i v Evropě. Schválení sankčního zákona nestačí. Odborníci vyzývají politiky, aby prosadili další komplexní exekutivní i legislativní kroky. Experti Rekonstrukce státu, spolku Lexperanto, Datlab Institutu, Evropských hodnot a Asociace pro mezinárodní otázky, spojení v platformě Odolnější Česko, dnes představili konkrétní kroky pro omezení vlivu nedemokratických režimů v Česku.

číst více
7. 7. 2022

Realizace sankcí proti Rusku napříč EU není jednoduchá. Přinášíme doporučení, jak posílit spolupráci mezi státy při jejich vymáhání

Zatímco Evropská komise navrhuje veškerá sankční opatření proti Rusku, jejich provádění je v kompetenci členských zemí. Postup orgánů je však nerovnoměrný a komplikuje sankční politiku. Rekonstrukce státu a partnerská organizace Lexperanto se proto rozhodly předložit doporučení, jak by měly příslušné orgány států EU při vymáhání sankcí spolupracovat.

číst více
30. 6. 2022

Stát by se měl připravit na krize vytvořením strategické komunikace. Experti společně přináší plán, jak na to

Česko zřejmě čekají velké výzvy. Na podzim bude gradovat inflační a energetická krize, pokračovat válka na Ukrajině a pravděpodobně znovu udeří covid. Stát proto potřebuje být připravený komunikovat své strategické zájmy široké veřejnosti. Odborníci z neziskového sektoru se spojili a přináší vládě plán, jak připravit podmínky pro úspěšnou strategickou komunikaci.

číst více
21. 6. 2022

Vláda projedná návrh sankčního zákona. Přinášíme návod, jak ho používat co nejefektivněji

Zítra bude vláda schvalovat návrh sankčního zákona a návrh novely zákona o provádění mezinárodních sankcí. Vítáme předložení této legislativy, která reaguje na ruskou agresi na Ukrajině a potřebu posílit odolnost ČR vůči vlivu nedemokratických režimů. O sankcích ale nestačí jen mluvit, je třeba je skutečně uplatňovat. Rekonstrukce státu a partnerská organizace Lexperanto připravily návod, jak zjišťovat a ověřovat podíly osob ze sankčních seznamů.

číst více
15. 6. 2022

Jaká témata ovlivní směřování EU pro nadcházející roky? Doporučili jsme vládě priority pro předsednictví

Letošní první červenec odstartuje nejen oficiální sezónu festivalů, zmrzliny a dovolených u babičky, ale také novou roli Česka v Evropské unii. Za méně než měsíc se totiž ujmeme historicky už druhého předsednictví EU. Přečtěte si, jaké jsou priority vlády a jaká témata k prioritnímu řešení na evropské úrovni doporučuje Rekonstrukce státu.

číst více
24. 3. 2022

Ruský vliv v ČR je třeba dobře zmapovat a pomocí sankcí a zákonů výrazně omezit, shodují se experti

Evropské země včetně Česka v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zavádějí ekonomické sankce proti Rusku. To je podle expertů dobrou příležitostí pro řešení omezení ruského vlivu v Česku. Kromě podniknutí bezprostředních kroků, jako je zmrazení majetků ruských oligarchů, je podle nich třeba důsledněji využívat a zlepšovat stávající systémové nástroje, například zákon proti praní špinavých peněz, a zavést i nástroje nové, zejména Magnitského zákon.

číst více
4. 3. 2022

Česko musí zmrazit majetky ruských oligarchů a usnadnit přijetí uprchlíků z Ukrajiny, shodli se experti na debatě

Ruská invaze na Ukrajinu staví českou vládu před nové výzvy. Kromě samotné podpory Ukrajiny a jejího boje proti ruské armádě hledá vláda cesty, jak se připravit na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Rekonstrukce státu spolu se Sítí k ochraně demokracie a dalšími partnery uspořádala expertní debatu, ze které vyplynula řada doporučení vládě ke konkrétním krokům a legislativním změnám.

číst více

O co usilujeme?

 • Prosazujeme funkční aplikaci sankčního zákona proti zahraničním osobám, které se podílejí na porušování lidských práv nebo praní špinavých peněz pro příbuzné diktátorů - klíčový je zejména robustní analytický nástroj pro mapování vlastnických struktur.
 • Je třeba co nejdříve řešit problém tzv. průtokových účtů, aby Česko přestalo být pračkou špinavých peněz.
 • Požadujeme pravidla pro odstřižení firem z daňových rájů od veřejných peněz.
 • Navrhujeme posílení kapacity k mapování vlivu nedemokratických režimů a k aplikaci sankcí, zejména Finančně analytického úřadu a Ministerstva zahraničních věcí.
 • Vláda by měla co nejdříve zpracovat analýzu fungování evidence skutečných majitelů z hlediska komplexnosti, pravdivosti a úplnosti dat, které mohou napomoci ve vymáhání sankcí. Následně by měla připravit návrh mechanismů, které povedou k přesnějším údajům v evidenci.
 • Zahraniční majitelé nemovitostí v ČR by měli mít povinnost zapsat se do evidence skutečných majitelů.
 • Prosazujeme pravidla pro transparentní lobbing, aby nemohly nedemokratické režimy skrze své osoby pokoutně ovlivňovat tvorbu českých politik.

Podepiš výzvu za Odolnější Česko

Podepiš výzvu politikům, aby začali pracovat na větší odolnosti Česka.

Výzva vládě, poslancům a senátorům k posílení odolnosti České republiky vůči nedemokratickým zemím

Nechceme, aby se v Česku rozpínaly nedemokratické režimy, které porušují lidská práva a z naší země byla pračka na peníze. Nechceme, aby veřejné peníze čerpaly firmy, které se před odvody státu skrývají v daňových rájích. Požadujeme:

 1. Stopku pro agenty diktátorů.
 2. Konec české pračky na špinavé peníze.
 3. Skutečnou evidenci skutečných vlastníků firem.
 4. Vyhnání peněz z daňových rájů.
 5. Známé neznámé majitelé nemovitostí.
 6. Posílení jednotky investigativního nasazení.
 7. Konec pokoutného ovlivňování našich politiků.

I drobný dar může pomoci k větší odolnosti Česka před vlivem nedemokratických režimů.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Odolnější Česko

Jsme společnou platformou pěti nevládních neziskových organizací. V reakci na události na Ukrajině aktivně prosazujeme exekutivní a legislativní opatření pro posílení odolnosti České republiky vůči vlivu nedemokratických režimů. Chceme Odolnější Česko!

Partneři