Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Svoboda projevu online

Sdílet:

Svoboda projevu je základní lidské právo, které je nutné ošetřit i v online prostředí. Naše zákony však na online svět pod palcem technologických obrů nejsou připravené. Proto prosazujeme legislativu, která chrání práva uživatelů před zásahy platforem jako jsou třeba Facebook, Google a další. Zároveň hledáme způsoby, jak čelit informačním hrozbám jako je ruská propaganda, aniž bychom přitom vytvářeli nástroje k omezování názorové plurality a politické konkurence.

Lobbujeme

O co usilujeme?

  • Zajistíme důslednou ochranu svobody projevu v legislativě před zásahy státu, technologických korporací i před negativními dopady algoritmů.
  • Vymezíme pravomoci orgánů veřejné správy a okolnosti, za jakých lze uložit vlastníkovi digitální platformy odstranění obsahu.
  • Zavedeme transparentní pravidla provozování digitálních platforem, která posílí transparentnost jejich rozhodování a práva uživatelů.
  • Zajistíme vymahatelnost svobody projevu včetně soudního přezkumu.

Co jsme dokázali?

  • Poskytli jsme expertní vyjádření k antidezinformační legislativě politikům, úředníkům i médiím.
  • Vydali jsme doporučení k evropskému Aktu o digitálních službách (Digital Service Act) z perspektivy svobody slova. Prosazujeme názorovou neutralitu platforem, větší transparentnost jejich fungování a proces, kterým se mohou uživatelé dovolat svých práv.
  • Stavíme alianci obhájců digitálních práv napříč Evropou, která prosadí efektivní systém vymáhání povinností platforem.

¨

I drobný dar může pomoci k ochraně a posilování svobody projevu v online prostředí.

Připojím se k výzvě
Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Svobodaslova.online

Sociální sítě a online média jsou klíčovým prostorem pro svobodnou a demokratickou diskuzi. Jejich obsah se může moderovat, ale podle jasných pravidel. Ne podle svévolných zájmů korporací nebo státu a politiků. Svoboda slova musí existovat i online.