Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Svoboda projevu online

Sdílet:

Svoboda projevu je základní lidské právo, které je nutné ošetřit i v online prostředí. Naše zákony však na online svět pod palcem technologických obrů nejsou připravené. Proto prosazujeme legislativu, která chrání práva uživatelů před zásahy platforem jako jsou třeba Facebook, Google a další. Zároveň hledáme způsoby, jak čelit informačním hrozbám jako je ruská propaganda, aniž bychom přitom vytvářeli nástroje k omezování názorové plurality a politické konkurence.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

10. 3. 2023

Čas vládě kvapem ubíhá. Je třeba zrychlit opatření z oblasti dobrého vládnutí

Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.

číst více
2. 2. 2023

Vypínání webů? Jen pro bezpečnostní hrozby!

Ministerstvo vnitra chystá zákon o omezení šíření obsahu ohrožující národní bezpečnost online. Jaký bude a proč je nepřesné ho nazývat antidezinfo zákonem? Jak bude vyvážená jeho účinnost, svoboda slova a principy právního státu? Rekonstrukce státu úspěšně prosazuje zavedení pojistek proti jeho zneužití.

číst více
25. 1. 2023

Hledání hranic svobody slova. Soud se vyjádřil k vypnutí dezinformačních webů

Verdikt zní jasně: jarní dopis Národního centra kybernetických operací nebyl závazným příkazem k vypnutí dezinformačních webů. Díky tomu poskytovatelé internetových služeb do budoucna ví, že obdobná „opatření“ mohou bezpečně ignorovat. Kdyby se stát snažil takové omezení vynutit, šlo by o vážný zásah do svobody slova.

číst více
27. 12. 2022

Rekonstrukce státu sčítá úspěchy roku 2022

Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.

číst více
8. 12. 2022

Evropská pravidla pro internetové obry vstupují v platnost. Co přinesou uživatelům a firmám?

Konec divokého západu v online světě je na dosah - alespoň v zemích EU. Evropský Akt o digitálních službách (DSA) přináší nové záruky pro uživatele na všech online platformách - sociálních sítích, obchodech s aplikacemi, online tržištích, nebo třeba vyhledávačích. Nyní čeká DSA na implementaci členských států EU. Experti se snaží zkoordinovat napříč Evropou, aby bylo například jasné, které úřady mají nové povinnosti vymáhat.

číst více
15. 6. 2022

Jaká témata ovlivní směřování EU pro nadcházející roky? Doporučili jsme vládě priority pro předsednictví

Letošní první červenec odstartuje nejen oficiální sezónu festivalů, zmrzliny a dovolených u babičky, ale také novou roli Česka v Evropské unii. Za méně než měsíc se totiž ujmeme historicky už druhého předsednictví EU. Přečtěte si, jaké jsou priority vlády a jaká témata k prioritnímu řešení na evropské úrovni doporučuje Rekonstrukce státu.

číst více
20. 5. 2022

DSA: Přelomová evropská pravidla zkrotí Divoký západ na sociálních sítích. Ochrání hlavně uživatele?

Průlomová sada pravidel pro provozovatele platforem, Digital Services Act, leží na stole Evropského parlamentu a čeká na schválení. Má mimo jiné řešit i pravidla pro moderaci obsahu na sociálních sítích, aby nebyla jen na libovůli jejich majitelů.

číst více

O co usilujeme?

  • Zajistíme důslednou ochranu svobody projevu v legislativě před zásahy státu, technologických korporací i před negativními dopady algoritmů.
  • Vymezíme pravomoci orgánů veřejné správy a okolnosti, za jakých lze uložit vlastníkovi digitální platformy odstranění obsahu.
  • Zavedeme transparentní pravidla provozování digitálních platforem, která posílí transparentnost jejich rozhodování a práva uživatelů.
  • Zajistíme vymahatelnost svobody projevu včetně soudního přezkumu.

Co jsme dokázali?

  • Poskytli jsme expertní vyjádření k antidezinformační legislativě politikům, úředníkům i médiím.
  • Vydali jsme doporučení k evropskému Aktu o digitálních službách (Digital Service Act) z perspektivy svobody slova. Prosazujeme názorovou neutralitu platforem, větší transparentnost jejich fungování a proces, kterým se mohou uživatelé dovolat svých práv.
  • Stavíme alianci obhájců digitálních práv napříč Evropou, která prosadí efektivní systém vymáhání povinností platforem.

¨

I drobný dar může pomoci k ochraně a posilování svobody projevu v online prostředí.

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Svobodaslova.online

Sociální sítě a online média jsou klíčovým prostorem pro svobodnou a demokratickou diskuzi. Jejich obsah se může moderovat, ale podle jasných pravidel. Ne podle svévolných zájmů korporací nebo státu a politiků. Svoboda slova musí existovat i online.