Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Nezávislá média

Sdílet:

Nezávislá média jsou základem fungující demokracie. Zajistíme silnější pojistky proti politizaci veřejnoprávních médií. Pomůžeme prosadit modernizaci české mediální legislativy a připravíme právní řád na příchod evropského Media Freedom Actu. Podpoříme nezávislé novináře v regionech.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

14. 12. 2023

Budou online média konečně v hledáčku českých zákonů?

Rekonstrukce státu představila cestu, jak vytvořit definici online médií. České zákony už dlouho ignorují fakt, že lidé čtou média převážně online. V legislativě chybí definice online médií, a proto se na ně nevztahují zákonné požadavky jako na tradiční offline média (tištěná, rozhlasová a televizní). Senát svým usnesením již v létě vyzval vládu, aby tento problém začala řešit.

číst více
11. 12. 2023

Analýza: Jak (ne)regulovat online média

České zákony už dlouho ignorují to, že lidé čtou média převážně online. Pokud však chceme online média regulovat, je třeba nejdříve definovat, o koho se jedná. Rekonstrukce státu přichází s analýzou, která shrnuje současný stav české mediální legislativy, navrhuje různé cesty k definici toho, co jsou online média a v závěru přináší srovnání, jak k tomuto problému přistupují jiné evropské země.

číst více
3. 9. 2023

Novou mediální novelou koalice své programové prohlášení nenaplní

Ministerstvo kultury představilo tzv. velkou novelu zákonů o médiích veřejné služby. Ta přináší navýšení koncesionářských poplatků i rozšíření okruhu plátců. Novela obsahuje i další důležité změny, ale postrádá vizi v podobě udržitelného modelu financování veřejnoprávních médií.

číst více
1. 8. 2023

Politici jako vlastníci médií? Novela zákona odkryla potřebu hlubokých reforem v mediální oblasti

Senát by měl ve středu schvalovat novelu zákona, která politikům zpřísní zákaz vlastnit média. Novela ale neobsahuje vlastnictví online médií, vláda by proto měla urychleně připravit komplexní změnu mediálních zákonů. Zejména upravit fungování dominantních online médií a výslovně zakázat vlastnictví těchto médií aktivními politiky.

číst více
30. 6. 2023

Propadlík nebo premiant? Vláda Petra Fialy podává v předmětu „Modernizace státu a boj s korupcí” nevyrovnaný výkon

Vláda Petra Fialy (ODS) má za sebou rok a půl vládnutí. Pětikoalice však nenaplnila velká očekávání: boj s korupcí vázne, ministr spravedlnosti vykosťuje protikorupční zákony a postupuje kontroverzním způsobem vůči justici. Přesto se vládní koalici řada věcí povedla - start digitalizace, posílení dohledu nad férovostí voleb nebo nezávislosti médií veřejné služby. Rekonstrukce státu přináší vysvědčení vládní pětikoalice formou slovního hodnocení.

číst více
21. 6. 2023

Co změní nový Evropský zákon o svobodě médií?

Větší transparentnost redakcí a nezávislost novinářů, nebo riziko posílení vlivu velkých online platforem? V institucích Evropské unie se připravuje a v těchto dnech rozhoduje o podobě nového Evropského zákona o svobodě médií. Máme se bát, nebo těšit?

číst více
10. 3. 2023

Čas vládě kvapem ubíhá. Je třeba zrychlit opatření z oblasti dobrého vládnutí

Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.

číst více
27. 12. 2022

Rekonstrukce státu sčítá úspěchy roku 2022

Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.

číst více
31. 10. 2022

Experti vyzývají poslance, aby schválili návrh pro větší nezávislost médií veřejné služby

Poslanci se budou již brzy zabývat návrhy ministerstva kultury pro větší nezávislost České televize a Českého rozhlasu. Rekonstrukce státu, Nadační fond nezávislé žurnalistiky a Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) ve společném prohlášení vyzývají poslance, aby návrhy co nejdříve projednali a schválili. Mediální experti navíc žádají zákonodárce, aby rozšířili zákony o ČT a ČRo o další pojistky proti jejich případnému politickému ovládnutí. Politici by dále podle odborníků měli již nyní začít řešit financování médií veřejné služby.

číst více
23. 6. 2022

Výzva vládě k urychlení přijetí opatření k odpovědnému vládnutí a omezení prostoru pro korupci

Rekonstrukce státu vyzývá členy vlády k zásadnímu urychlení přijetí legislativních a exekutivních opatření k omezení prostoru pro korupci, efektivnějšímu fungování státní správy a dalším opatřením k odpovědnému vládnutí.

číst více
22. 6. 2022

Vláda pojala novelu mediálních zákonů minimalisticky. Přečtěte si, proč je to špatně

Vláda projednala zákon o České televizi a zákon o Českém rozhlasu. Navrhované změny jsou drobným posunem směrem k nezávislosti médií veřejné služby a odolnosti demokratického zřízení v Česku. Přesto vláda mohla problémy řešit mnohem efektivněji. Příležitost pro zlepšení bude, až se zákon dostane do Parlamentu.

číst více
14. 4. 2022

Iniciativa nezávislá.média přináší pět kroků pro budoucnost českých médií

Rekonstrukce státu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky spouští iniciativu nezávislá.média. Společně usilují o změnu právního nastavení fungování médií, která povede k větší pluralitě, politické nezávislosti a pomůže regionální žurnalistice.

číst více
1. 12. 2021

Malý krok pro diváka, ale velký krok pro nezávislost médií. V Senátu se začala projednávat novelizace mediální legislativy

Veřejnoprávní média nám mnohé země mohou závidět. Jejich úroveň objektivity a nezávislosti je i na evropské poměry vysoká, zároveň ale velmi křehká, chybí jí totiž pořádné ukotvení v zákoně. Rekonstrukce státu společně s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Českým národním výborem Mezinárodního tiskového institutu už nějaký čas připravuje plán, jak nezávislosti médií v Česku legislativně posílit. A na něm se rýsuje politická shoda, včera se o něm jednalo na půdě Senátu.

číst více
22. 3. 2021

Na stříbrném podnose: Rekonstrukce státu nabízí politickým stranám sadu opatření pro lepší státní správu a boj s korupcí

Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rekonstrukce státu proto představuje konkrétní návrhy řešení klíčových problémů státu - neefektivní státní správy, pomalé digitalizace a velkého prostoru pro korupci, a vyzývá všechny politické strany k jejich začlenění do volebních programů.

číst více
12. 3. 2021

Experti na média vnímají hrozby v netransparentním jednání Rady ČT i ve vlivu pandemie na práci médií

V oblasti médií pokračují dlouhodobější trendy zvyšování mocenského vlivu na fungování rad veřejnoprávních médií a zvyšování koncentrace mediálního vlastnictví. Média ovlivňuje také pandemie, která dopadá na fungování redakcí a vytváří prostor pro šíření dezinformací. Mezi klíčové události sledovaného období patří odvolání dozorčí komise Rady ČT, jehož legalita je sporná, a akvizice společnosti CME skupinou PPF, čímž Petr Kellner ovládl TV NOVA. Mediální reakce se kvůli pandemii orientují na rychlost zpravodajství a „pandemické celebrity”, což posiluje informační chaos a omezuje jejich schopnost oponovat politické reprezentaci. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu médií, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.

číst více
20. 11. 2020

Radní České televize nečekaně odvolali dozorčí komisi. Obešli přitom zákon?

Rada ČT odvolala pětičlennou dozorčí komisi, která má hlídat hospodaření veřejnoprávní televize. Překvapivý krok radních přitom nedoprovázela žádná diskuze ani zdůvodnění. K odvolání členů dozorčí komise tak mohlo dojít v rozporu se zákonem. Celou situací se proto zabývali senátoři a poslanci. Rekonstrukce státu dění na Radě ČT sleduje, protože radní by měli garantovat nezávislost a kvalitu fungování televize veřejné služby, nikoliv obcházet zákony.

číst více
23. 10. 2020

Experti na média: Dění v mediálních radách podrývá důvěru v nezávislost médií

Expertní skupina Sítě k ochraně demokracie, která se věnuje oblasti médií, jako největší problém první poloviny tohoto roku vyhodnotila vývoj v obsazování a jednání mediálních rad, a to hlavně Rady ČT a Rady ČTK. Pandemie koronaviru podle nich způsobila změny mediálního trhu, především pokles prodeje tištěných médií a zvýšení zájmu o online zpravodajství. S covidem podle expertů úzce souvisí i narůstající problém dezinformací

číst více

O co usilujeme?

  • Zajistíme silnější pojistky proti politizaci veřejnoprávních médií. Novelizujeme systém volby členů mediálních rad a zrušíme možnost jejich odvolání jako celku.
  • Zasadíme se o nezávislou kontrolu hospodaření veřejnoprávních médií ze strany NKÚ, a zamezíme tak plýtvání a klientelismu.
  • Sblížíme regulaci pro online média a televizní a rozhlasové vysílání. Zefektivníme mediální regulaci podporou samoregulačních mechanismů.
  • Zasadíme se o pluralitní mediální trh, který není ovládán politiky.
  • Podpoříme nezávislost novinářské činnosti v soukromých médiích.

Co jsme dokázali?

  • Připravili jsme ve spolupráci s partnery novelu zákonů o ČT a ČRo, na jejímž základě Ministerstvo kultury vytvořilo svou verzi.
  • Iniciovali jsme vznik expertních pracovních skupin ve Sněmovně i na půdě Ministerstva zaměřených na komplexní revizi mediální legislativy.
  • Společně s partnery projektu jsme připravili doporučení nezavisla.media.I drobný dar může znamenat hodně pro nezávislost médií.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.
Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Nezavisla.media

Objektivní a nezávislá média jsou jedním ze základních předpokladů fungující demokracie. Proto potřebujeme a chceme nezavisla.media.