Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Poslanci našli shodu na principech reformy ÚOHS. Návrh zákona vznikne do podzimu

Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Transparency International a Oživení v březnu představily návrh reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který dlouhodobě selhává v dohledu nad veřejnými zakázkami. Zástupci hnutí ANO, KDU-ČSL, Pirátů a hnutí STAN dnes na kulatém stole podpořili hlavní principy navrhované reformy. Zástupci Úřadu vlády se na setkání zavázali předložit první návrh do podzimu.

Foto: Kulatý stůl k představení základních principů reformy ÚOHS. Zdroj: Rekonstrukce státu

ÚOHS dlouhodobě selhává v dohledu nad veřejnými zakázkami. Viditelným projevem jsou kauzy jeho předsedy Petra Rafaje. Problémy ÚOHS jsou však hlubší a systémové povahy. Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Transparency international, OživeníFrank Bold proto v březnu přišly s prvním návrhem komplexní reformy úřadu, která by významně zefektivnila jeho fungování a odstranila nadměrnou koncentraci pravomocí v rukou předsedy úřadu, která vytváří prostor pro korupci.

Významná reforma mocného úřadu, který má každý rok dohlížet na zakázky až za 600 miliard korun, však potřebuje také podporu napříč politickým spektrem. Proto se dnes sešli zástupci Úřadu vlády a poslaneckých klubů. Kulatý stůl svolal místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) a konal se pod záštitou předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který je také vedoucím sněmovní pracovní skupiny pro boj s korupcí.

Kromě Vojtěcha Pikala za Piráty se ho zúčastnili za hnutí ANO poslanec Pavel Pustějovský, za KDU-ČSL poslanec Marek Výborný a za hnutí STAN senátor Zdeněk Hraba. Za Úřad vlády pak v pověření premiéra vedoucí Oddělení veřejných zakázek Lenka Dudová a ředitel Odboru vládní legislativy Tomáš Dundr. Hlavním tématem setkání bylo hledání shody na principech reformy úřadu. Zástupci politických stran se shodli, že se základními principy reformy souhlasí, a v budoucnu reformu v těchto obrysech podpoří. Zástupci Úřadu vlády přislíbili na základě této shody vypracovat návrh zákona.

„Jsme velmi rádi, že přítomní poslanci, senátoři i zástupci vlády chápou nutnost reformy úřadu. Naším společným cílem je dotáhnout návrh reformy úřadu do konce tohoto volebního období. Proto vítáme, že vznikla shoda nad podobnou reformy napříč vládou a opozicí,” uvedl Věnek Bonuš, analytik Rekonstrukce státu.

Zástupci Úřadu vlády navíc předestřeli, že již vznikla pracovní skupina, která do podzimu připraví paragrafové znění reformy úřadu. Členy pracovní skupiny jsou zástupci státní správy a nevládních organizací.

Principy reformy pro transparentnější a efektivnější úřad

Reforma dohledu nad veřejnými zakázkami by dle poslanců a senátorů měla obsahovat tyto principy:

1. Vznikne stálý nezávislý kolektivní orgán pro rozhodování v řízeních o přezkumu zadávání veřejných zakázek.

2. O návrzích dodavatelů bude rozhodovat kolektivní orgán v jediné instanci.

3. Pravomoci předsedy budou zákonem vymezeny tak, aby jako jediná osoba nemohla ovládat rozhodování v přezkumu.

4. Předseda bude do funkce jmenován podle výsledků otevřeného výběrového řízení.

5. Pro funkci předsedy i členů kolektivního rozhodovacího orgánu budou stanoveny minimální odborné požadavky, funkční období a odvolací důvody.

6. Úřad bude otevřený účastníkům na trhu veřejných zakázek i veřejnosti a bude poskytovat podporu zadavatelům a ochranu dodavatelům.


Analýzu problémů ÚOHS a návrh reformy vypracovala v březnu skupina protikorupčních organizací: Frank Bold, Oživení (sdružené v platformě Rekonstrukce státu) a Transparency International ČR.