Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Hlídejme společně politiky, vyzývají videa s tvářemi opozice v hlavních rolích

Hlídejme společně politiky, vyzývají videa s tvářemi opozice v hlavních rolích

  Sdílet: 24. 11. 2018

  Praha 31. 10. 2018 - Politici nesmějí překračovat všechny meze, takové je sdělení nových videoklipů na podporu výzvy Mantinely demokracie. Hlídání politiků ze strany občanů ukazuje spot překvapivě právě s pomocí politiků, kteří v roli herců „překračují mantinely“. Ve třech krátkých spotech se postupně objeví poslanec Jan Farský (STAN), senátor Zdeněk Papoušek (nezávislý za KDU-ČSL) a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Všichni jsou podrobeni přísné občanské kontrole v běžných životních situacích - na poště, v hospodě, ale i na záchodě. Videa připravila iniciativa Generace s názorem.

  Hrdina prvního spotu v podání Jana Farského (STAN) se dopustí osudové chyby, když na poště při čekání ve frontě vstoupí do diskrétní zóny. Zdánlivě banální věc vyvolá nevídaný ohlas okolí. Na podobném principu fungují dva další spoty – senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) zapomene v hospodě na jednu drobnost, která se ovšem v české pivní kultuře neodpouští. Předseda Pirátů Ivan Bartoš zase možná nechtěně překročí mantinely „slušného chování“ na veřejných toaletách. Všechny situace pak odkazují na to, že občané by měli politiky pečlivě hlídat především v jejich politických rozhodnutích, což je hlavní zpráva výzvy Mantinely demokracie.

  Videa pocházejí z dílny občanské iniciativy Generace s názorem, která se snaží probudit zájem o politiku hlavně u mladých lidí. „Videa, která jsme točili loni před volbami s mladými osobnostmi, vzbudila spoustu reakcí a podnítila diskuzi o volební účasti. Navazující spolupráce s Rekonstrukcí státu je pro nás přirozeným pokračováním. Hlídat politiky je klíčové. Volbami jako takovými nic nekončí, ale spíše začíná,” říká zakladatel platformy Generace s názorem Jakub Ondráček. Videospoty jsou připravené v kinokvalitě, promítat je budou například v brněnském Univerzitním kině Scala a v pražském kině Bio Oko.

  „Je to samozřejmě nadsázka. Chtěli jsme upozornit na to, že přešlapy vlády, poslanců, senátorů a dalších vrcholových politiků bedlivě sledujeme a že jedině občané mohou politikům ukázat, kde jsou meze, za které už by neměli jít,“ říká Lukáš Kraus z výzvy Mantinely demokracie.

  Překročila už vláda Mantinely?

  Experti spojení s výzvou Mantinely demokracie už se zabývali čtyřmi významnými kroky Babišovy vlády, kterými mohla vláda překročit pomyslné mantinely. Šlo o dvě personální čistky vlády bez důvěry na ministerstvech a také postup premiéra vůči řediteli GIBS. Nejnověji pak o omezení práva na informace vládním návrhem cupujícím zákon o svobodném přístupu k informacím. V případě personálního kolotoče na státních úřadech šlo podle expertů o ohrožení a následné překročení jednoho z mantinelů, protože vláda vážným způsobem obešla služební zákon. V případě kauzy GIBS nešlo z dostupných zdrojů posoudit, nakolik došlo k ohrožení nezávislosti inspekce. Odborníci se však shodli, že premiér nepostupoval podle zákonem předepsaných možností.

  Naposled se expertní skupina vyjádřila ke změnám zákona o svobodném přístupu k informacím spojeným s přijetím GDPR. Vláda totiž podala návrh, který značně omezuje možnosti občanů žádat po státních institucích informace, a to i v případech, kdy by to bylo ve veřejném zájmu. Lidé by tak v budoucnu nesměli žádat informace o průběhu trestního řízení s politiky nebo o vyšetřování dotačních podvodů mezi ČR a EU. To představuje samo o sobě značné omezení práva na informace. Více tady. Další sledovanou oblastí jsou pokusy o změnu právního postavení veřejnoprávních médií. Ty podle signatářů výzvy nesmí vést k větší závislosti médií na vládě.

  Jak vznikla výzva Mantinely demokracie?

  Protikorupční platforma Rekonstrukce státu iniciovala na podzim roku 2017 debatu o mantinelech, které by žádná demokratická vláda ani další vrcholní politici neměli překračovat. Nezávislí odborníci určili 9 oblastí, takzvaných „Mantinelů demokracie“, v nichž sledují vládu, jestli neobchází ústavní principy. Jde především o zachování nezávislosti soudů, státních žalobců a policie, svobodu médií, právo občanů na informace anebo a právo opozice na svobodný projev. Výzvu doposud podpořilo takřka 7 000 lidí a desítky známých osobností. Více na www.mantinelydemokracie.cz

  Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.

  Generace s názorem

  Vznikla jako platforma s cílem zvýšit volební účast mladých lidí. V roce 2013 se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnilo 51% lidí do 30-ti let. Na utváření státu se dlouhodobě podílí příliš málo mladých lidí na to, aby se jim podobal. Členové Generace s názorem upozorňují na to, že jsme první generací, která od narození žije ve svobodné společnosti. Projekt chce v lidech povzbudit téma občanské odpovědnosti – tedy jak důležité je mít názor a během voleb jej sdělit. Platforma nereprezentuje žádný konkrétní politický směr.