Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

„Schůzky s politiky můžou být i zábava,” říká ambasadorka Rekonstrukce státu Monika Cahová

„Schůzky s politiky můžou být i zábava,” říká ambasadorka Rekonstrukce státu Monika Cahová

Sdílet: 28. 05. 2020

Občanský lobbing, to je oč tu běží. Právě díky němu se Rekonstrukci státu podařilo prosadit už 8 zákonů, které zprůhledňují politiku a omezují prostor pro systémovou korupci. Jen stěží by to bylo možné bez našich ambasadorů. Dobrovolníků z řad občanů, kteří u politiků aktivně lobbují a hlídají jejich přešlapy. Jednou z nich je i naše amabasadorka Monika Cahová. Přečtěte si, co ambasadorství znamená pro ni. A rovnou se k ní připojte 12. června na společném setkání v Libereckém kraji.

Monika Cahová, ambasadorka Rekonstrukce státu z Prahy

Přátelé,

dostala jsem možnost vyjádřit se k tomu, co pro mě znamená být ambasadorkou Rekonstrukce státu. Představa, že nakráčím do kanceláře poslance nebo senátora mi ještě před pár lety zněla jako sci-fi. Po setkání s Rekonstrukcí jsem ale zjistila, že schůzky s politiky může mít v diáři i introvert jako já. A dokonce to může být i zábava.

Rekonstrukci státu jsem poprvé zaznamenala v roce 2016, kdy na základě dlouhodobého sledování hlasování vystavila političkám a politikům účet z toho, jak se postavili k protikorupčním zákonům. Přišlo mi to jako skvělý nápad – konečně „tvrdá data“ v záplavě planých řečí. A tak jsem se začala více zajímat. Dozvěděla jsem se, že Rekonstrukce státu není jen tým právníků, ale také nadšenců, kteří jsou ochotni jít s kůží na trh a tváří tvář přesvědčovat politiky o tom, že s korupcí je třeba něco dělat.

Moje první reakce byla – hustý, ale já bych tohle nedokázala. Jít do Sněmovny, mluvit s poslankyní nebo poslancem? To nemůžu, já přece o zákonech nic nevím. Své svědomí jsem na chvíli ukonejšila tím, že budu přispívat malou finanční částkou a tím mám hotovo. Zvědavost mi ale nedala. Začalo to nezávaznou schůzkou dobrovolníků. Skvělá atmosféra a parta lidí, kteří se tváří, že je to pro ně brnkačka. „A nechtěla bys nám pomoc rozdávat poslancům materiály k registru smluv?”

A to byl můj bod zlomu – když jsem přežila hodinu před Sněmovnou a dokázala předat podklady asi deseti procházejícím poslancům, tak už zvládnu vše. Potom už to šlo samo. Mám za sebou stovky e-mailů poslancům a senátorům ve chvílích, kdy se jednalo o hlasování k důležitým zákonům. Zúčastnila jsem se řady osobních schůzek a zjistila, že s našimi politiky se dá mluvit a názor občanů je pro ně důležitý. Často jsem dokonce o problematice věděla víc, než dotyčný politik (to díky perfektnímu informačnímu servisu Rekonstrukce) a mohla jsem poskytnout podklady, které pak v jednání o příslušném zákonu politici skutečně využili

Můžeme diskutovat o tom, nakolik moje ambasadorství napomohlo k přijetí zákonů. Nemám ale pochyby, že naše společné úsilí výrazně. A jedním jsem si jistá naprosto - ambasadorství pomohlo mně. Zjistila jsem, že je možné vystoupit ze své osobní komfortní zóny a nic strašného se nestane. Naopak, jakmile člověk překoná své pomyslné hranice, zvládne prakticky všechno. Nechcete si to také vyzkoušet?

Monika Cahová

ambasadorka Rekonstrukce státu z Prahy

Přidej se do party! Perfektní příležitost k tomu budeš mít už na konci března. O víkendu 12. - 13. června se úplní nováčci i zkušení ambasadoři sjedou na společné setkání do Bukoviny u Čisté v Libereckém kraji. Poznáš spoustu dalších občansky aktivních lidí, seznámíš se s tím, co ambasadorství obnáší a dozvíš se i hromadu informací o zákonech, které prosazujeme.

Sdílet: