Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Senátoři odmítli rozšíření působnosti NKÚ. Stamiliardy ve státních firmách zůstanou bez nezávislé kontroly

Senát včera odpoledne potopil poslední protikorupční opatření, které bylo možné prosadit ještě před volbami do Poslanecké sněmovny, rozšíření působnosti NKÚ na státem vlastněné akciové společnosti, jako je například ČEZ, ČEPRO nebo České dráhy. Senátoři nejdřív chtějí přijmout záruky, že obce nebudou čelit nadměrné kontrolní zátěži. Řešení přitom měli na stole.

Foto: ČTK

Zákon, který by rozšířil působnost Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), to nemá jednoduché. Jeho přijetí je totiž podmíněné změnou příslušného článku ústavy, a to bývá proces na dlouhé lokte. V případě NKÚ je ten poslední loket dlouhý rok a půl. První návrhy na reformu se přitom objevily už před dvanácti lety. Proč Senát nedokázal za rok a půl ústavu projednat, není moc jasné. Senátoři chtějí více změn ústavy (např. prodloužení doby pro projednání zákonů ze 30 na 60 dnů) a prostě se nedokázali shodnout. Včerejší návrh Lukáše Wagenknechta ústavu konečně projednat podpořilo jen 23 ze 71 přítomných senátorů a bez schválení ústavních změn nešlo přijmout ani prováděcí zákon, který senátorům poslala Sněmovna. Ten tak skončil v koši.

Několikaletý legislativní proces tak už poněkolikáté skončí bezvýsledně. A bohužel díky tomu občané ani zákonodárci nemají žádné nezávislé informace o hospodaření s bilionem korun ve státních firmách jako ČEZ, ČD či ČEPRO.
Jakub Černý lobbista Rekonstrukce státu

Senátoři, mezi kterými je i řada starostů, mají v souvislosti s rozšířením pravomocí NKÚ obavy ze zvýšené kontrolní zátěže obcí. Poprvé v historii projednávání tématu ale měli senátoři k dispozici návrh, který tento problém řeší. Tento návrh připravený ve spolupráci s našimi experty předložil poslanec Martin Kupka (ODS) společně s poslanci Výborným (KDU-ČSL), Rakušanem (STAN) a Bendou (ODS). Bohužel jejich straničtí kolegové v Senátu se návrhu paradoxně ani při projednávání zákona o NKÚ nechopili. Senát alespoň znova a konkrétněji vyzval k řešení kontrol na obcích vládu.

„Bilion korun ve státních firmách zůstane nadále bez nezávislé kontroly a nedojde ani k vzniku evidence kontrol a řešení kontrolní zátěže obcí. Na konci funkčního období Sněmovny jsme tak prakticky opět v bodě 0. Pozitivní je pouze fakt, že se nám společně s některými opozičními poslanci povedlo připravit návrh zavádějící informační systém všech kontrol i koordinaci a redukci neefektivních kontrol na obcích. Senát vyzval, aby vláda obdobný zákon přijala. My se budeme v příštím volebním období zasazovat, aby se v tomto směru státní správa opravdu modernizovala a minimálně věděla, kolik kontrol do obcí posílá,” říká Josef Karlický, vedoucí Rekonstrukce státu.

Jisté je, že bilance vlády v prosazování protikorupčních zákonů už se tak do voleb nijak nezlepší. Rozšíření pravomocí NKÚ i dalších neprojednaných opatření proti korupci se tedy snad chopí nová vláda.