Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Protikorupční organizace vyzývají: Senátoři, pusťte nezávislou kontrolu NKÚ na všechny státní firmy

Protikorupční organizace vyzývají: Senátoři, pusťte nezávislou kontrolu NKÚ na všechny státní firmy

Nejvyšší kontrolní úřad je stále poloslepý. Nedohlédne totiž na hospodaření státem vlastněných akciových společností, jako jsou třeba České dráhy, ČEZ nebo OKD. Sněmovna už změnu nutnou pro rozšíření pravomocí NKÚ odkývala. Potřebná změna ústavy však už více než rok leží v Senátu. Podle Rekonstrukce státu je rozšíření kontrol NKÚ jedním z klíčových systémových opatření pro boj proti korupci. Neexistuje jediný relevantní důvod, proč by jeho projednání měl Senát blokovat.

Foto: ČTK

AKTUALIZACE (19. 4. 2021): Protikorupční organizace Rekonstrukce státu a Transparency International dnes vydaly otevřený dopis senátorům, ve kterém je vyzývají k projednání reformy NKÚ. Celý text dopisu najdete zde:

Nejvyšší kontrolní úřad je jediným zcela nezávislým orgánem, který dohlíží na hospodaření státu. Nedávno vydal například zprávu o nákupu ochranných pomůcek, podle které stát podcenil přípravu na pandemii. Sama vláda by si takové vysvědčení jistě nevystavila, nemá důvod na sebe prozrazovat, co se jí nepodařilo. „V Česku není žádná jiná instituce, která by dokázala nezávisle zpracovat tak komplexní audit realizovaných veřejných politik. Poslanci a senátoři od NKÚ v jeho zprávách dostávají nezbytnou zpětnou vazbu k veřejným politikám, které buď schvalují, nebo na ně vládě alespoň dávají peníze. K auditu navíc NKÚ vždy dokáže připojit i  konkrétní doporučení k nápravě,” říká Jakub Černý, analytik Frank Bold a lobbista Rekonstrukce státu.

„Hospodaření státu v roce 2020? NKÚ stále hodnotí jen půlku veřejných peněz", píše náš vedoucí Josef Karlický ve svém blogu.

Zákon spí déle než rok v Senátu

NKÚ by mohl být ještě účinnější kontrolní orgán, kdyby dohlédl na miliardy, které se točí v akciových společnostech s většinovou majetkovou účastí státu. To je předmětem novely ústavy, která už úspěšně prošla Sněmovnou a teď již přes rok čeká na rozhodnutí senátorů. „Pro zákonodárce jsou státní firmy stále černou schránkou plnou veřejných peněz. Týká se to přitom takových hráčů, jako jsou České dráhy nebo ČEZ. Pokud senátoři nejsou domluveni na krytí leváren ve státních akciovkách, nemají důvod toto rozšíření působnosti NKÚ nepodpořit,” dodává Jakub Černý.

Na co by si NKÚ mohl po rozšíření působnosti například posvítit?

Změnu ústavy nutnou pro rozšíření rajonu Nejvyššího kontrolního úřadu by měl Senát projednat v následujících týdnech. Jinak hrozí, že se tato klíčová systémová změna nestihne do voleb projednat a spadne pod stůl. Vzhledem k dlouhému otálení vůbec není jasné, jestli opatření získá dostatečnou podporu. Napište s námi senátorům, ať pomůžou vnést světlo do stamiliardového hospodaření státních akciovek.

Přehledné informace o fungování Nejvyššího kontrolního úřadu najdete zde.

Poslechněte si podcast o rozšíření působnosti NKÚ s Lukášem Krausem: