Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Volba členů mediálních rad podle zákona

Volba členů mediálních rad podle zákona

Sdílet: 27. 01. 2020

Sněmovna bude volit v březnu 6 nových členů Rady České televize a 2 nové členy Rady Českého rozhlasu. Už příští týden ale 122 nominovaných čeká předvýběr, ze kterého dále postoupí jen 24 osobností. V Rekonstrukci státu sledujeme, zda Rady budou voleny tak, jak to ukládá zákon, aby co nejlépe plnily svou funkci.

Foto: ČTK

Nezávislost veřejnoprávních médií je zásadní pro fungující demokracii. A v nedávné době nám politici ukázali hned několik způsobů, jak do běhu médií zasahovat. Ať už škrcením financování, hrozbou neschválení výročních zpráv nebo obsazováním mediálních rad politickými trafikanty. Proto u probíhajících voleb do Rady ČRo a Rady ČT hlídáme, zda je dodržován zákon, zejména ta ustanovení, která vymezují požadavky na členy rad, např.:

„Členy Rady volí a odvolává Poslanecká sněmovna tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy."

Po veřejném slyšení, které se uskuteční od 4. do 6. února, vybere volební výbor sněmovny 18 lidí na finální kandidátku do Rady ČT a 6 do Rady ČRo. Z nich pak poslanci vyberou 6 radních do Rady ČT a 2 do Rady ČRo.

Zápisky ze semináře VÝKON FUNKCE ČLENA MEDIÁLNÍ RADY

Seminář: Výkon funkce člena mediální rady

Srdečně vás zveme na seminář, který pořádáme pro kandidáty do Rady ČT a Rady ČRo. Workshop na téma funkce a působnost člena mediální rady se bude konat ve středu 29. ledna 2020 od 13:30 do 15:30 v prostorách WeWork v budově DRN (Národní 135/14, Praha 1).

Druhý termín jsme připravili na čtvrtek 30. ledna 2020 od 13:00 do 15:00 ve školicí místnosti Kavárny, co hledá jméno (Stroupežnického 493/10, Praha 5).

Workshop bude prakticky zaměřen. Účastníci se seznámí s povinnostmi člena mediální rady, nejčastějšími problémy a otázkami spojenými s výkonem této funkce. Podělíme se rovněž o zkušenosti z praxe i příslušnou judikaturu. Seminář povede zkušený novinář Filip Rožánek, který se problematikou mediálních rad dlouhodobě zabývá.

Prosím, pokud máte zájem se zúčastnit, informujte nás co nejdříve na e-mail info@rekonstrukcestatu.cz.

Informace o činnosti mediálních rad a o volbě jejich členů shrnuje web Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku medialnirady.cz.