Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Vyřaďte z tendru o Dukovany uchazeče z nedemokratických zemí, vyzývají experti vládu

Vyřaďte z tendru o Dukovany uchazeče z nedemokratických zemí, vyzývají experti vládu

Skupina bezpečnostních expertek a expertů Sítě k ochraně demokracie doporučuje vládě, aby z výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech předem vyřadila ruské a čínské zájemce. Ve společném stanovisku upozorňují na korupční rizika a varují před negativními dopady na demokracii. Apelují také na zajištění široké politické shody a poskytování informací členům Parlamentu.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČTK

Zapojení společností z nedemokratických režimů, které mají ambici mezinárodně prosazovat hodnoty v rozporu s principy demokracie a transparentnosti v mezinárodních vztazích, do výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech představuje významné bezpečnostní riziko převažující nad zájmem získat ekonomicky výhodnější nabídku. Zahraniční zkušenosti s těmito dodavateli ukazují, že závislost na energetických společnostech z nedemokratických režimů otevírá prostor pro prosazování zahraničně-politických cílů těchto mocností, zvyšuje potenciál pro vydíratelnost země, může podrývat vnitro-politické demokratické procesy a přináší závažná korupční rizika. Doporučujeme proto respektovat stanovisko pracovní skupiny složené ze zástupců zpravodajských služeb a expertů silových resortů a v soutěži aplikovat bezpečnostní výjimku, tedy vyloučit z tendru společnosti napojené na státní aparát režimů, které tíhnou k autoritativnímu způsobu vládnutí - ruský Rosatom a čínský CGN. Vláda by současně měla usilovat o širokou expertní a politickou shodu a ve svém rozhodnutí ji reflektovat. V duchu demokratických principů by současně měla umožnit Parlamentu naplňovat jeho funkci kontrolního orgánu vlády, vztahující se i na otázky týkající se zajišťování bezpečnosti.”

Podepsaní experti Sítě k ochraně demokracie:

Ing. Pavel Bratinka
Ing. Bc. Luděk Michálek, Ph.D.
prof. PhDr. Olga Lomová, CSc.
PhDr. Jan Paďourek
Ing. Mgr. Bohuslav Pernica, Ph.D.
RNDr. Petr Zeman

Experti pro ilustraci ekonomického prostředí, úrovně demokracie a korupčních rizik připojují mezinárodní hodnocení domovských států společností usilujících o účast ve výběrovém řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech:

Zdroj: Bezpečnostní experti Sítě k ochraně demokracie

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!