Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Rekonstrukce státu vyzývá vládu: Nový předseda ÚOHS musí vzejít z otevřeného výběrového řízení

Rekonstrukce státu vyzývá vládu: Nový předseda ÚOHS musí vzejít z otevřeného výběrového řízení

Protikorupční organizace a experti vyzývají vládu, aby kandidáta na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vybrala na základě otevřeného výběrového řízení. Premiér, ministr vnitra, prezident ani současný předseda Rafaj o probíhajících jednáních o možné výměně veřejnost neinformují. V případě Rafajovy rezignace by nemělo dojít k tomu, aby byl nový předseda úřadu opět vybrán čistě politicky, bez ohledu na odbornost a kvalifikaci.

Foto: Twitter tiskového mluvčího prezidenta republiky

Vyzýváme vládu, aby nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže navrhla prezidentovi ČR na základě výsledku otevřeného výběrového řízení.

V současnosti probíhají jednání o možném konci Petra Rafaje v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle zákona má vláda předložit návrh na odvolání předsedy Úřadu a pokud jsou naplněny důvody k odvolání, prezident návrhu vyhoví. Na místo toho však probíhají jednání za zavřenými dveřmi. Kvůli mlčení hlavních aktérů nemá veřejnost žádné oficiální informace a je odkázána na spekulace o možné rezignaci předsedy Rafaje a politické dohodě o jeho nástupci.

Chápeme, že výběr nového šéfa ÚOHS je v pravomoci politiků, ale způsob výběru by se změnit směrem k posílení transparentnosti a důvěryhodnosti. 

Nový předseda by měl být vybrán na základě kritérií odbornosti, manažerských schopností a vize pro Úřad. Další čistě politické jmenování předsedy ÚOHS může vést k pokračování neblahého stavu a nízké kvality vedení úřadu, což je nežádoucí s ohledem na vysoce odbornou povahu činnosti Úřadu, jeho silné dohledové pravomoci vůči veřejné správě i trhu a objemu kontrolovaných finančních prostředků v řádu stovek miliard korun.


Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu

Pavel Franc, ředitel Frank Bold

Marek Zelenka, předseda Oživení

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR

Michal Bláha, předseda Hlídače státu

Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, Otevřená společnost

Petra Adolfová, předsedkyně Lexperanto

Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci

Jiří Skuhrovec, předseda EconLab

Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti

Petr Lebeda, ředitel Glopolis

Edvard Outrata, bývalý vysoký státní úředník v ČR a Kanadě

Andrea Krchová, ředitelka Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR

Michal Čermák, expert na veřejné zakázky, CERAP, s.r.o.

Martin Hadašvedoucí odboru veřejných zakázek, Masarykova univerzita

Marie Sciskalová, vedoucí Ústavu veřejné správy a regionální politiky


Komentář: Šéf ÚOHS Rafaj musí skončit, ale transparentně

Méně transparentně už to nejde. Šeptanda kolem závěru schůzky prezidenta Zemana s předsedou ÚOHS Rafajem je trapnou tečkou za netransparentním procesem jeho odvolávání. Můžeme jen doufat, že součástí jednání nebylo i jméno nového předsedy. Další politickou nominaci do čela ÚOHS si nemůžeme dovolit.

Číst víc