Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Rekonstrukce státu 2020 - 2021: Lobbujeme za demokratický, transparentní a efektivní stát

    Sdílet: 24. 01. 2020

    Funkční období Sněmovny se přehouplo do své druhé poloviny a na prosazení potřebných opatření zbývají necelé dva roky. Rekonstrukce státu proto přichází s novým plánem aktivit do roku 2021 a oslovila s nimi předsedy všech parlamentních stran. Kromě protikorupčních opatření a posilování transparentnosti se budeme i nadále zasazovat o ochranu a prohlubování demokracie. Chceme také přispět k  větší efektivitě veřejné správy, ohlídat nezávislost médií a urychlit digitalizaci státu.

    Za uplynulý rok jsme prosadili hned několik důležitých opatření. Povedlo se výrazně posílit vymahatelnost práva na informace. Své smlouvy musí konečně na internetu zveřejňovat všechny státní firmy. A zbrusu nový zákon proti politickým trafikám už se může pochlubit podpisem prezidenta. Politici ale mají stále možnost prosadit mnoho dalších opatření pro dobrou správu státu. Letošní rok je přitom klíčový pro přichystání potřebných změn, aby prošly legislativním kolečkem do voleb.

    Zveřejňujeme proto kompletní přehled opatření, která bude Rekonstrukce státu v následujících dvou letech prosazovat.

    Demokratický stát

    1. Respektování Ústavy a základních demokratických principů

    Politici musí vládnout zodpovědně a demokraticky. Budeme proto hlídat, jestli respektují Ústavu, nepřekračují své pravomoci a nezasahují při tvorbě zákonů do základních ústavních práv.

    2. Nezávislá justice

        Je nutné, aby existovaly záruky, že politici nevytváří tlak na soudy a státní zástupce. Proto se zasadíme o to, aby byl výběr nových žalobců a soudních funkcionářů průhledný a vláda nezasahovala do jejich práce.

        3. Férová politická soutěž

          Oceňujeme, že vznikl úřad, který dohlíží na financování politických stran a férovost volebních kampaní. Je však třeba zefektivnit jeho fungování, aby přinášel veřejnosti včasné informace. Chceme proto začít debatu o jeho možné reformě.

          Transparentní stát

          1. Férové a průhledné veřejné zakázky

          S veřejnými zakázkami v Česku to není žádná sláva. Veřejnost na ně nevidí a Antimonopolní úřad nefunguje, jak by měl. Prosadíme proto zvýšení transparentnosti u zakázek malého rozsahu, reformu Antimonopolního úřadu a zasadíme se, aby rozhodnutí či smlouvy o dotacích byly na internetu.

          2. Žádné dotace anonymům

            O veřejné peníze se mohou v Česku stále ucházet firmy s nejasnou vlastnickou strukturou. Prosadíme proto, aby peníze z našich kapes netekly do kapes firmám, o kterých chybí informace v rejstříku skutečných majitelů.

            3. Průhledné státní firmy

              O tom, jak fungují státní firmy, se občané mohou dozvědět jen pramálo. Prosadíme, aby infozákon obsahoval jasný výčet povinných subjektů včetně státních firem.

              4. Registr smluv jako ze žurnálu

                Registr smluv je jedním z nejefektivnějších nástrojů veřejnosti pro kontrolu toho, jak stát hospodaří. Samotné zveřejňování ale občas trochu drhne. Zasadíme se o to, aby vláda vyhotovila analýzu fungování registru smluv a nedostatky zmizely.

                5. Transparentní lobbování

                  Před Sněmovnou již přešlapuje zákon, který zprůhlední lobbování. Dohlédneme na to, aby zákon zajistil veřejný dohled nad lobbingem a současně byl férový vůči politikům i samotným lobbistům.

                  Efektivní stát

                  1. Efektivní hospodaření státu

                  Díky nominačnímu zákonu by měli ve vedení státních firem sedět odborníci, ne trafikanti. Dohlédneme na to, jak ho ministerstva dodržují a prosadíme, aby Nejvyšší kontrolní úřad dohlížel i na státní firmy. Vláda by měla také připravit dlouhodobou strategii toho, jak státní firmy mají hospodařit.

                  2. Efektivní samosprávy

                    Kontrola hospodaření obcí je nezbytná, nesmí je ale příliš zatěžovat. Prosadíme proto, aby na obce dohlédl Nejvyšší kontrolní úřad, ale zároveň nebyly zahlceny kontrolami jiných úřadů. Zároveň chceme samosprávy ochránit před šikanózními žádostmi o informace.

                    3.Ochrana oznamovatelů korupce

                      Je potřeba zajistit takové prostředí, které whistleblowery nebude před odhalováním korupce odrazovat. Dohlédneme na to, že zákon o whistleblowingu vznikne včas a oznamovatelům zajistí dostatečnou ochranu.

                      Digitální stát

                      1. Digitalizace bez průtahů

                      Vláda má s digitalizací velké plány. Mají potenciál výrazně posílit transparentnost a efektivitu veřejné správy a zjednodušit život občanů. Je ale nutné dohlédnout na to, že strategie Digitální Česko bude smysluplně realizována a nezůstane jen na papíře.

                      2. Digitální ústava v praxi

                        Obíhat úřady mají data, ne občan. Nový zákon o právu na digitální služby zaručuje, že úřední věci bude možné vyřešit do pěti let přes internet. Dohlédneme na to, že stát své závazky plní a současně neleze občanům do soukromí.

                        3. Průhledné a efektivní zakázky v IT

                          Zakázky v oblasti informačních systémů a digitalizace stojí stát hromadu peněz. Důvodem často bývá omezená soutěž a následné uzamčení zadavatele k jednomu dodavateli. Na základě zahraniční praxe proto navrhneme řešení, jak takovým zakázkám předcházet.

                          Svobodná média

                          1. Veřejnoprávní média bez tlaku politiků

                          Projednávání výročních zpráv veřejnoprávních médií a volby do mediální rad občas politici využívají k tomu, aby na ně posílili svůj vliv. Je proto třeba otevřít debatu nad tím, jak ČT, ČRo a ČTK před tlakem politiků chránit.

                          Celý plán s podrobnostmi si přečtěte zde:

                          Sdílet: