Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Bude ČEZ muset zveřejňovat smlouvy na internetu? Senátní výbory zatím vyslaly rozdílné signály

Bude ČEZ muset zveřejňovat smlouvy na internetu? Senátní výbory zatím vyslaly rozdílné signály

Senátní výbory projednaly výjimky státních firem z povinného zveřejňování smluv na internetu. Tři výbory došly ke třem různým stanoviskům. Poslanci letos na začátku března schválili novelu zákona o registru smluv, díky níž by některé smlouvy ČEZu, Českých drah a dalších státních firem obchodovaných na burze měly být v budoucnu veřejně dostupné.

Návrhem na zrušení výjimek státních firem obchodovaných na burze ze zákona o registru smluv se včera zabýval Senát. Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu návrh na zrušení výjimek zamítl. Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí se neusnesl na žádném stanovisku. Do třetice pak Ústavně-právní výbor Senátu podpořil zrušení výjimky pro ČEZ, ČD a další podniky. Senátoři by o zrušení výjimek měli hlasovat na plénu již příští pátek 3. května.

Protikorupční platforma Rekonstrukce státu dlouhodobě podporuje zrušení absolutní výjimky státních firem obchodovaných na burze ze zákona o registru smluv. Návrh chce zveřejnit pouze smlouvy mimo hlavní obchodní činnost firem, například smlouvy na právní a poradenské služby.

„Jde pouze o narovnání zákona, aby platil pro všechny stejně. Absolutní výjimka z povinnosti zveřejňovat není odůvodnitelná. Je paradoxní, že státní firmy s miliardovými rozpočty jako je ČEZ nebo České dráhy nezveřejňují vůbec nic, zatímco výrazně menší státní firmy některé své smlouvy zveřejňovat musí. I ČEZ a další státní firmy obchodované na burze by měly být aspoň pod částečnou veřejnou kontrolou," uvedl vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Čtěte také:

ČEZ bude muset zveřejňovat své smlouvy! Poslanci schválili zrušení výjimky 8. 3. 2019

Registr smluv: Budou miliardové rozpočty ČEZu pod veřejnou kontrolou? 7. 3. 2019

Pět důvodů, proč zrušit výjimky z registru smluv pro ČEZ nebo ČD 5. 3. 2019

Registr smluv: nejkrásnější zákon je v souladu s Ústavou 28. 2. 2019

Jaký návrh mají senátoři před sebou? Čtěte argumenty k návrhu:

Novela zákona o registru smluv.pdf

Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.