Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Česká televize zůstává pod politickým tlakem. Poslanci znovu odložili schvalování výročních zpráv

Sněmovna včera opět neprojednala výroční zprávy České televize. Na schválení tak čeká všech 6 zpráv o hospodaření a činnosti ČT z let 2016, 2017 a 2018. Podle Volebního výboru přitom zprávy z let 2016 a 2017 neobsahují žádná vážná pochybení, která by jejich zamítnutí odůvodnila. Dvěma zprávami z minulého roku se volební výbor ještě nestihl zabývat. Vedení České televize a Rada ČT nadále zůstávají vystaveny nejistotě, zda nedojde k zamítnutí dvou po sobě jdoucích zpráv, což by vedlo k odvolání všech členů Rady ČT.

Lidé se shromáždili v den jednání o výročních zprávách ČT na Malostranském náměstí na podporu České televize. Setkání pořádal spolek Stojíme za ČT a Idealisté.cz. Foto: ČTK

Poslanci se ani po pětihodinové debatě opět nedostali k hlasování o výročních zprávách o činnosti a hospodaření České televize. Povinnost každý rok Poslanecké sněmovně výroční zprávy předložit má Rada ČT, která je zákonem zřízeným kontrolním orgánem veřejnoprávní televize. Ke zprávám poté dává stanovisko volební výbor, který má zprávy veřejnoprávních médií na starosti, a následně je schvalují poslanci na plénu.

Zprávy by měly být schváleny, říká Volební výbor

Výroční zprávy o hospodaření a činnosti za rok 2016 a 2017 již Volební výbor projednal a neshledal žádná vážná pochybení, která by zamítnutí zpráv Sněmovnou odůvodnila. Další 2 zprávy za rok 2018 má výbor projednat na konci října. Na schválení tak v současnosti čeká již 6 výročních zpráv.

Podle informací severu iDnes.cz by projednávání výročních zpráv ve Sněmovně mělo pokračovat příští čtvrtek, tedy 24. října. Opoziční poslanci ihned po skončení včerejšího jednání prohlásili, že chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, která by se věnovala pouze výročním zprávám.

Rada a vedení České televize v šachu

Hromaděním a blokováním dokumentů poslanci nadále drží vedení ČT i mediální radu v nejistotě a vystavují je politickému tlaku. Pokud Sněmovna neschválí zprávu o činnosti nebo hospodaření dvakrát po sobě, má pravomoc celou Radu rozpustit a zvolit její nové členy. Rada současně jmenuje a odvolává generálního ředitele televize, schvaluje dlouhodobé plány či kontroluje, zda televize dodržuje kodex ČT a zásady veřejné služby. Zákonodárce k neschválení zpráv již dříve opakovaně vyzýval i prezident Miloš Zeman.

Kritika činnosti České televize je zcela legitimní. Poslanci mohou své výhrady k činnosti a hospodaření České televize směřovat právě k Radě ČT, a to primárně na jednání Volebního výboru. Teprve v případě vážných výhrad, předem projednaných a adresovaných Radě ČT, je na místě přistoupit k debatě o neschválení výroční zprávy, která obsahuje takové závažné pochybení. V kontextu opakujících se útoků na veřejnoprávní média ze strany politiků tak odklady hlasování pouze posilují tlak na Radu ČT i management televize veřejné služby.


Rekonstrukce státu monitoruje projednávání výročních zpráv veřejnoprávních médií v rámci hlídání Mantinelů odpovědné demokratické vlády neboli Mantinelů demokracie. Nezávislost veřejnoprávních médií je pro fungující demokracii zásadní. Sledujeme, jestli je politici nedostávají pod nežádoucí tlak a zároveň ctí svobodu slova i u soukromých médií.