Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store
ČEZ bude muset zveřejňovat své smlouvy! Poslanci schválili zrušení výjimky

ČEZ bude muset zveřejňovat své smlouvy! Poslanci schválili zrušení výjimky

Poslanci dnes zrušili výjimku ze zákona o registru smluv, která se týkala státních akciových společností s cennými papíry obchodovanými na burze. Státní firmy jako ČEZ, ČEPS nebo České dráhy kvůli této výjimce doteď nemusely zveřejňovat své smlouvy na internetu v jednotném registru. Novela zákona zamíří do Senátu.

Poslanci dnes před polednem zrušili výjimku ze zákona o registru smluv. Státní firmy s cennými papíry obchodovanými na burze jako ČEZ, ČEPS nebo České dráhy v budoucnu zřejmě budou muset zveřejňovat své smlouvy v jednotném registru na internetu. Tyto státní firmy doposud nezveřejňovaly své smlouvy vůbec.

„Je to velmi pozitivní posun ohledně narovnání podmínek v sektoru státních firem. I mocný ČEZ bude nyní muset zveřejňovat aspoň některé smlouvy a naplňovat tak určitý standard transparentnosti. Zároveň však není důvod k obavám z konkurence, jelikož ČEZ nebude muset zveřejňovat běžné obchodní smlouvy, což se např. u Budvaru ukázalo jako přiměřené a fungující řešení," řekl k výsledkům hlasování v Poslanecké sněmovně vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Původní návrh na zrušení výjimek vloni předložili Piráti - konkrétně skupina poslanců v čele s Jakubem Michálkem a Radkem Holomčíkem. Poslanci dnes schválili novelu včetně pozměňovacího návrhu poslance Adama Kalouse (ANO). Státní akciové firmy podle něj nebudou zveřejňovat smlouvy v běžném obchodním styku, ale jen další smlouvy (sponzorské smlouvy, smlouvy na právní či mediální služby, nestandardní nákup či prodej majetku apod.). V tomto režimu funguje už dva roky státní podnik Budějovický Budvar. Více tady.

Pro návrh na zrušení výjimek hlasovalo celkem 113 poslanců z hnutí ANO, ČSSD, Pirátské strany, KDU-ČSL, TOP09 a hnutí STAN. Proti hlasovali poslanci KSČM, SPD a ODS. Výsledky hlasování jsou tady. Děkujeme všem zákonodárcům, kteří se podíleli na narovnání zákona o registru smluv!

Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!