Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Exekuce bez korupce. Politici mají šanci vymýtit nekalé praktiky

Exekuce bez korupce. Politici mají šanci vymýtit nekalé praktiky

Sdílet: 16. 09. 2020

Český systém exekucí motivuje exekutory i věřitele ke korupci a klientelismu. Exekutoři totiž působí v tržním prostředí, kde se musí podbízet věřitelům - někdy i příslibem nekalých praktik. Aby získali zakázky, uchylují se k podplácení věřitelů nebo třeba slibují tvrdší postup, který zákon nedovoluje. Vydržováním systému stát toto korupční prostředí tiše toleruje. Řešením je změnit exekuční řád tak, aby exekutora určoval místo věřitele nezávislý soud podle místa bydliště dlužníka. Tím by zmizel trh s dluhy.

Foto: ČTK

V exekuci je více než 750 000 Čechů. Většina lidí má přitom na krku exekucí hned několik - celkový počet vymáhaných dluhů je kolem čtyř a půl milionu. Problémem však nejsou jen alarmující čísla. Český systém exekucí dostává lidi do dluhových pastí, žene je do šedé ekonomiky, je nehospodárný a vytváří obrovský prostor pro korupci, klientelismus a nekalé praktiky vůči dlužníkům.

Politici nyní mají šanci systémový problém napravit novelou exekučního řádu. Návrh je na stole a stačí, aby pro něj poslanci zvedli ruku. Současně je to poslední příležitost na reformu exekucí do voleb. Řadě exekutorů i věřitelů však současný stav vyhovuje a za jeho zachování také aktivně lobbují u politiků. Rekonstrukce státu prosazuje změnu – odstranění konkurenčního prostředí, které vede ke kšeftování s dluhy a zavedení pravidla jeden dlužník, jeden exekutor. Kombinace těchto přístupů se nazývá princip teritoriality.

Exekuční mafie má žně

Mnoho dlužníků má více exekucí u různých věřitelů. Každý jednotlivý věřitel (ať je to banka, firma nebo veřejná instituce) má v současnosti nárok vybrat si exekutora, který pro něj bude vymáhat dluh, podle svého uvážení. Tento systém však nahrává klientelismu, kdy věřitel dává zakázky vybraným exekutorům, se kterými si domluví nadstandardní podmínky.

Libovolný výběr exekutora tak vytváří konkurenční prostředí. Pravidla pro vymáhání dluhů však vymezuje zákon a kvalitou či cenou nabízené služby si v tomto případě konkurovat nelze. Ve snaze získat od věřitelů zakázky jsou tak exekutoři motivováni k uplácení, klientelismu, nelegálnímu nátlaku na dlužníky a dalším nekalostem, které zákon nedovoluje.

Nežádoucím důsledkem je také to, že se u jednoho dlužníka s více exekucemi střídá klidně 10 a více exekutorů. Nejde o nic ojedinělého. Podle údajů projektu Mapa exekucí splácí 157 000 dlužníků v ČR dluh 10 a více exekutorům. První exekutor má přitom motivaci zabavit vše, co může, aby ho ostatní exekutoři nepředběhli.

Korupci omezí teritorialita exekutorů

K narovnání systému je nutná změna zákona. Exekuční řád je třeba upravit tak, aby všechny dluhy u jednoho dlužníka řešil pouze jeden exekutor. To výrazně sníží nehospodárnost systému a zajistí, aby dlužník nebyl vytlačován do šedé ekonomiky. Nezbytným krokem je současně odstranění tržního systému na poli exekucí, které vede ke korupci. Exekutory by měl k jednotlivým dlužníkům přiřazovat exekuční soud podle kraje, ve kterém dlužník žije. Právo věřitele vybrat si na vymáhání dluhu jakéhokoliv exekutora by tak nahradil nezávislý systém přiřazování exekutorů podle místní příslušnosti, který je pro výkon veřejné moci typický

Princip teritoriality v praxi odstraní nežádoucí konkurenci mezi exekutory a významně tak omezí prostor pro korupci, sníží nehospodárné výdaje na vymáhání dluhů a přestane vytlačovat dlužníky mimo systém.

Poslední šance prosadit změnu do voleb

Vládní návrh na změnu exekučního řádu leží v Poslanecké sněmovně už více než rok a nyní se projednává na výborech před druhým čtením. Klíčový Ústavně právní výbor se měl exekucemi zabývat minulý týden, projednávání ale bylo nakonec odloženo. Kontroverzi vzbudil schválený návrh poslankyně Heleny Válkové (ANO), aby jednání o exekucích proběhlo za zavřenými dveřmi, bez přítomnosti veřejnosti. Důvodem měla být obava ze šíření koronaviru. To však lze bezpečně řešit například online přenosem.


Do sněmovních voleb zbývá pouhý rok. Stále je možné stihnout přijmout 10 klíčových protikorupčních zákonů, které nám do budoucna ušetří stamiliardy. Novela exekučního řádu je jedním z nich. Vláda, poslanci a senátoři však musí vzít boj s korupcí jako svou skutečnou prioritu. Pomozte nám zákony prosadit!

Sdílet: