Konec dotací utajeným firmám. Poslanci schválili návrh Rekonstrukce státu, senátoři navrhují další zlepšení

Konec dotací utajeným firmám. Poslanci schválili návrh Rekonstrukce státu, senátoři navrhují další zlepšení

Sdílet: 05. 10. 2020

Rekonstrukce státu prosadila ve Sněmovně další důležité protikorupční opatření. Poslanci schválili zákon proti praní špinavých peněz, díky kterému se o dotace nebudou moci ucházet firmy, které nemají jasnou vlastnickou strukturu. To samé bude platit i pro uchazeče o veřejné zakázky. Potřebné změny posvětil následně i Senát, návrh však vrátil Sněmovně s několika vylepšeními.

Foto: ČTK

AKTUALIZACE: Návrh schválený Sněmovnou, včetně potřebných ustanovení, která zakotvují podmínku transparentnosti pro získání dotace nebo veřejné zakázky, si získal podporu i v Senátu. Horní komora však chce zákon ještě posílit a vrací ho do Sněmovny s několika pozměňovacími návrhy. Jedná se zejména o zlepšení ochrany zadavatelů zakázek a poskytovatelů dotací, posílení kontroly řádné evidence firem a zpřesnění možností, jak zadavatelé zakázek a poskytovatelé dotací mohou skutečné majitele v evidenci ověřit.


V Česku mohou dosud čerpat veřejné peníze firmy, které tají své vlastníky. To se s velkou pravděpodobností již brzy změní. Poslanci schválili nový zákon, který implementuje evropskou směrnici proti praní špinavých peněz. Firmy podle něj budou muset zveřejnit svoji vlastnickou strukturu v evidenci skutečných majitelů, jinak se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, ani získat státní dotace.

Žádné dotace ani zakázky pro anonymy

Rekonstrukce státu již vloni na vládě vylobbovala, aby řádná evidence údajů o skutečných majitelích byla nezbytnou podmínkou pro uchazeče o veřejné zakázky. Naše pozměňovací návrhy na zavedení podobné podmínky pro žadatele o dotace předložili teprve poslanci. Sněmovna schválila zákon jako celek včetně našeho návrhu ve čtvrtek 1. října. 

O předložení našich návrhů se postarali František Navrkal (Piráti) a Jakub Michálek (Piráti), podpořili ho však poslanci všech vládních i opozičních stran. Obdobný avšak přísnější návrh vycházející z našeho doporučení předložil vedle zmíněných pirátských poslanců také Marek Benda (ODS), podporu si však získala pouze pirátská minimalistická varianta. Nyní je třeba zajistit podporu pro opatření i u senátorů a schválit související zákon o evidenci skutečných majitelů, který se nyní nachází před druhým čtením.

Nefunkční evidence = korupční rizika

Povinnost evidovat svoji vlastnickou strukturu v rejstříku skutečných majitelů mají firmy od roku 2018. V praxi to však nefunguje. Rejstřík je neveřejný a mají k němu přístup pouze úřady či banky. Většina firem požadované údaje neposkytuje nebo jsou nepřesné a neaktuální a správnost dodaných informací není efektivně kontrolována. Za nezveřejnění a nesprávnost údajů přitom firmám ani nehrozí žádné sankce. Úřady tak sami nemohou vědět, kdo je konečným příjemcem veřejných peněz.

Zákon proti praní špinavých peněz společně se zákonem o evidenci skutečných majitelů by měly neduhy současného systému odstranit. Rejstřík bude díky nim zčásti veřejný a rovněž nastaví mechanismy pro ověřování a kontrolu pravdivosti údajů v evidenci. Od obcházení zákonů by firmy měly odradit také efektivní sankce. Jedná se o klíčové protikorupční opatření, které může předcházet hospodářské kriminalitě a střetu zájmů, nebo zamezovat tomu, aby veřejné finance končily v daňových rájích.

Více o opatření si můžete přečíst tady.


Do sněmovních voleb zbývá pouhý rok. Stále je možné stihnout přijmout 10 klíčových zákonů, které nám do budoucna ušetří stamiliardy. Vláda, poslanci a senátoři musí vzít boj s korupcí jako svou skutečnou prioritu. Pomozte nám u nich zákony prosadit.

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!