Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Poslanci podruhé podpořili informační příkaz. Bude řešit vleklé spory žadatelů s úřady

Poslanci podruhé podpořili informační příkaz. Bude řešit vleklé spory žadatelů s úřady

Poslanci schválili dvě novinky, které mají občanům přinést snadnější přístup k informacím z veřejné správy. Jde o informační příkaz a přezkum sporných případů ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů. Sněmovna tak výrazně posílila právo občanů na informace - zejména reálnou vymahatelnost zákona o svobodném přístupu k informacím. Obě novinky začnou platit zřejmě už od začátku roku 2020.

Poslanci přehlasovali Senát, který navrhoval všechny změny vztahující se k právu na informace ze zákona odstranit. Obě novinky mají přinést výrazně lepší vymahatelnost práva na informace. „Informační příkaz umožňuje Úřadu pro ochranu osobních údajů anebo nadřízenému orgánu státní správy, aby přímo nařídil poskytnutí informace. Jeho neuposlechnutí může vést až k exekuci,“ vysvětlil Petr Bouda z mezinárodního týmu právníků Frank Bold.

Protikorupční platforma Rekonstrukce státu se prosazením návrhu zabývala víc než rok. Společně s experty na právo na informace jsme poslancům zasílali naše stanoviska a odborné materiály. Děkujeme proto všem poslancům, kteří uznali naše argumenty. Právo občanů na informace nesmí totiž být jen právem se o informace donekonečna soudit.

Změna je potřebná a velmi vítaná. Současná praxe, kdy instituce odmítají vydat informace, na které má občan právo, a ten se musí dlouhé roky soudit, zbytečně zatěžuje soudy. Vyskytují se situace, kdy se občané soudí opakovaně kvůli těm samým informacím," uvedla Kristýna Bašná z projektu Platy top úředníků, který je členem platformy Rekonstrukce státu.

Pro návrh včera hlasovalo 147 poslanců napříč politickým spektrem. Návrh na zlepšení přístupu k informacím podpořili všichni přítomní poslanci hnutí ANO a také opozičního hnutí STAN, takřka všichni poslanci ČSSD, KDU-ČSL, TOP09 a také SPD. Proti bylo pouze 10 poslanců, všichni z KSČM. Výsledky hlasování jsou tady.

Co změny přinesou v praxi?

Neúspěšní žadatelé se vždy musí nejdříve odvolat k nadřízenému orgánu státní správy. Ten však doteď neměl v ruce nástroj, jak svým podřízeným přímo nařídit vydání informací. Mohl jen zrušit jejich rozhodnutí a vrátit jim ho k novému přezkoumání. Tento začarovaný kruh teď díky informačnímu příkazu zmizí.

Druhá novinka dává neúspěšným žadatelům o informace možnost požádat o přezkum Úřad pro ochranu osobních údajů. Odmítnutí žadatelé přitom měli doposud jedinou možnost – když chtěli informace získat, museli podat žalobu ke správnímu soudu. Uleví se tak zahlceným soudům a výrazně se zkrátí doba vyřízení žádosti a odvolání.

„Soudy jsou podobnými žalobami přehlceny, a pokud se vůbec rozhodnou vydat příkaz k poskytnutí informací, bývá to často až za dva roky, kdy už jsou informace žadateli k ničemu. Úřad pro ochranu osobních údajů by měl naopak být schopný rozhodnout v řádu měsíců,“ řekl expert na právo na informace Oldřich Kužílek, který je odborným garantem Rekonstrukce státu. Obě novinky začnou platit zřejmě už od začátku roku 2020.

Česká republika je v mezinárodním srovnání práva na informace „Global Right to Information Rating“ na nelichotivém 89. místě. Nejvíce bodů doposud ztrácela právě kvůli neexistenci nezávislého dohledu nad poskytováním informací a neexistenci sankcí za porušování svobody informací.

Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.

Čtěte také:

Senátoři potopili novinky pro včasný a efektivní přístup občanů k informacím 31. 1. 2019

Podpoří senátoři včasný a efektivní přístup občanů k informacím? 29. 1. 2019

Přístup k informacím je zachráněn. Děkujeme poslancům! 5. 12. 2018

Poslanci mohou zastavit nezákonné obstrukce úřadů při poskytování informací 4. 12. 2018

Informační příkaz: Možný zlom ve vymahatelnosti práva na informace! 24. 11. 2018