Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Senátoři potopili novinky pro včasný a efektivní přístup občanů k informacím

Senátoři potopili novinky pro včasný a efektivní přístup občanů k informacím

Senátoři včera odmítli novinky, které měly zlepšit reálnou vymahatelnost práva na informace: informační příkaz a přezkum zamítnutých žádostí o informace ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Poslanecké návrhy měly řešit hlavně vleklé spory mezi úřady a žadateli. Podle expertů by prospěly nejen občanům, ale také malým obcím. Návrhy zákonů se tak vrací zpátky do Sněmovny.

Senátoři včera odmítli dva nástroje, které měly zlepšit reálnou vymahatelnost práva na informace. Jednalo se o informační příkaz a přezkum zamítnutých žádostí o informace ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Piráti ve Sněmovně tyto návrhy přidali k adaptačním zákonům k GDPR. Oba měly řešit hlavně vleklé spory mezi úřady a žadateli. Podrobnosti o dopadech obou novinek na občany a obce jsou tady. Návrhy zákonů se tak vrací zpátky do Sněmovny.

„Mrzí nás, že se senátoři rozhodli ze zákona odstranit dva nástroje, které by mohly výrazně pomoct občanům, i malým obcím. Senát měl dokonce možnost schválit pozměňovací návrh senátora Přemysla Rabase řešící šikanózní žádosti o informace, což je častou námitkou samospráv ve vztahu k informačnímu zákonu. Bohužel k hlasování o návrhu, který měl podporu ministerstva vnitra a Svazu měst a obcí ČR, vůbec nedošlo. Je paradoxní, že většina senátorů hovořila o potřebě chránit obce, ale nakonec nevyslyšela jejich jediný požadavek," uvedl vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

„Doufáme, že poslanci budou na prosazení informačního příkazu a nové gesce ÚOOÚ trvat. Právě tyto nástroje mohou zajistit naplnění ústavního práva občanů na informace. V současnosti se totiž často jedná jen o právo soudit se o informaci, a nikoliv o právo ji reálně obdržet," dodal Josef Karlický.Senátoři nejdříve zamítli to, aby se arbitrem sporů mezi úřady a žadateli stal od roku 2020 Úřad pro ochranu osobních údajů. Pro zamítnutí bylo 57 senátorů ze 74 přítomných. Proti hlasovalo jen 10 senátorů. Následně členové Horní komory hlasovali také o přijetí takzvaného informačního příkazu. Tuto část zákona také navrhli zrušit. Pro zrušení hlasovalo 53 ze 72 přítomných senátorů a senátorek. Jenom 4 senátoři byli proti.