Ambasadoři Rekonstrukce státu se chystají na politiky. Připomenou jim protikorupční resty

Ambasadoři Rekonstrukce státu se chystají na politiky. Připomenou jim protikorupční resty

Do sněmovních voleb zbývá pouhý rok a to je pro politiky poslední příležitost proměnit slova o boji s korupcí v činy. Zatím to ale spíše drhne. Musíme je motivovat my, občané. O víkendu 11. - 13. 9. se proto ambasadoři a ambasadorky Rekonstrukce státu sjeli do Valašského Meziříčí, aby posílili moravské zastoupení o nové, našlápnuté lobbisty, argumentačně se připravili a sdíleli své zkušenosti, jak dobře komunikovat s politiky. A co ty, přidáš se také?

V Rekonstrukci státu říkáme „ambasadoři” aktivním občanům, kteří komunikují s politiky a informují je o potřebnosti protikorupčních zákonů - jinak řečeno, lobbují ve veřejném zájmu. A všichni, kdo se do toho pustí, se shodují, že je to transformativní zážitek. Takže proč si to nevyzkoušet na pár měsíců třeba tento podzim, kdy nastává poslední šance přesvědčit politiky a političky k prosazení dlouho slibovaných protikorupčních opatření?

To si řekli i naši noví příznivci, které jsme mezi sebou přivítali ve Valašském Meziříčí. Jak se ukázalo, beskydské kořeny má ale mnoho z našich stávajících ambasadorů. Nejen o tom, ale hlavně o politice, našich zkušenostech a všech možných aktivitách a projektech jsme debatovali dlouho do páteční noci.

Lobbingová generálka

V sobotu jsme se pustili do ostré průpravy. Začali jsme přehledem pěti bezprostředně nejdůležitějších zákonů z naší protikorupční desítky - od rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, přes evidenci skutečných majitelů až po reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vynechat jsme nemohli ani připravovaný zákon o lobbingu. Nejvíc pozornosti jsme však věnovali nezbytné změně systému exekucí, který je prolezlý korupcí a klientelismem. Společně jsme si vyjasnili nejen argumenty, ale udělali i generálku lobbingového setkání s politikem.

Návštěva ze Sněmovny

O tom, že politici a političky se s voliči schází rádi, nás pak nejen svou ochotou přijet na besedu s aktivními občany přijel přesvědčit pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Schůzky s politiky v regionálních kancelářích považuje za velmi efektivní nástroj občanské participace. Také se s námi podělil o postřehy z toho, jak to ve Sněmovně funguje, jaká vypadá práce zákonodárce a naopak práce Rekonstrukce státu z jeho pohledu poslance. Pak už nezbylo než do „stavu ambasadorského” přivítat i motivované nováčky.

Přidej se do party!

Velkou část odpoledne jsme také věnovali vyjasňování potřeb ambasadorů a ambasadorek - díky tomu se můžeš například těšit na pravidelné online porady Měsíční inspirace pro občanské lobbisty, které bude možné shlédnout i ze záznamu. Ta první se koná už příští středu, takže se nezapomeň připojit! A ty, kdo mají jen málo času, jistě potěší možnost oslovit politiky jednou za čas mailem na dvě kliknutí z aplikace Reflektor (AppStore i GooglePlay).

Máš chuť se k ambasadorům připojit a na vlastní kůži zažít, jaké to je, posílit svoje občanské sebevědomí? Rádi mezi námi přivítáme i tebe!

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!