Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Ambasadoři Rekonstrukce státu se chystají na politiky. Připomenou jim protikorupční resty

Ambasadoři Rekonstrukce státu se chystají na politiky. Připomenou jim protikorupční resty

Do sněmovních voleb zbývá pouhý rok a to je pro politiky poslední příležitost proměnit slova o boji s korupcí v činy. Zatím to ale spíše drhne. Musíme je motivovat my, občané. O víkendu 11. - 13. 9. se proto ambasadoři a ambasadorky Rekonstrukce státu sjeli do Valašského Meziříčí, aby posílili moravské zastoupení o nové, našlápnuté lobbisty, argumentačně se připravili a sdíleli své zkušenosti, jak dobře komunikovat s politiky. A co ty, přidáš se také?

V Rekonstrukci státu říkáme „ambasadoři” aktivním občanům, kteří komunikují s politiky a informují je o potřebnosti protikorupčních zákonů - jinak řečeno, lobbují ve veřejném zájmu. A všichni, kdo se do toho pustí, se shodují, že je to transformativní zážitek. Takže proč si to nevyzkoušet na pár měsíců třeba tento podzim, kdy nastává poslední šance přesvědčit politiky a političky k prosazení dlouho slibovaných protikorupčních opatření?

To si řekli i naši noví příznivci, které jsme mezi sebou přivítali ve Valašském Meziříčí. Jak se ukázalo, beskydské kořeny má ale mnoho z našich stávajících ambasadorů. Nejen o tom, ale hlavně o politice, našich zkušenostech a všech možných aktivitách a projektech jsme debatovali dlouho do páteční noci.

Lobbingová generálka

V sobotu jsme se pustili do ostré průpravy. Začali jsme přehledem pěti bezprostředně nejdůležitějších zákonů z naší protikorupční desítky - od rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, přes evidenci skutečných majitelů až po reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vynechat jsme nemohli ani připravovaný zákon o lobbingu. Nejvíc pozornosti jsme však věnovali nezbytné změně systému exekucí, který je prolezlý korupcí a klientelismem. Společně jsme si vyjasnili nejen argumenty, ale udělali i generálku lobbingového setkání s politikem.

Návštěva ze Sněmovny

O tom, že politici a političky se s voliči schází rádi, nás pak nejen svou ochotou přijet na besedu s aktivními občany přijel přesvědčit pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Schůzky s politiky v regionálních kancelářích považuje za velmi efektivní nástroj občanské participace. Také se s námi podělil o postřehy z toho, jak to ve Sněmovně funguje, jaká vypadá práce zákonodárce a naopak práce Rekonstrukce státu z jeho pohledu poslance. Pak už nezbylo než do „stavu ambasadorského” přivítat i motivované nováčky.

Přidej se do party!

Velkou část odpoledne jsme také věnovali vyjasňování potřeb ambasadorů a ambasadorek - díky tomu se můžeš například těšit na pravidelné online porady Měsíční inspirace pro občanské lobbisty, které bude možné shlédnout i ze záznamu. Ta první se koná už příští středu, takže se nezapomeň připojit! A ty, kdo mají jen málo času, jistě potěší možnost oslovit politiky jednou za čas mailem na dvě kliknutí z aplikace Reflektor (AppStoreGooglePlay).

Máš chuť se k ambasadorům připojit a na vlastní kůži zažít, jaké to je, posílit svoje občanské sebevědomí? Rádi mezi námi přivítáme i tebe!