Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Chcete vědět, s kým si politici dávají rande na Vyšehradě? Poslanci můžou už zítra zprůhlednit lobbistické schůzky

Sdílet: 29. 07. 2021

Tři čtvrtiny Čechů si myslí, že lobbisté by měli informovat s kým a v jakém zájmu se setkali. Zároveň věří, že pravidla pro lobbing by měla být nastavena zákonem a dohlížet na ně má nezávislý úřad. I přes to, že si víc než polovina Čechů myslí, že lobbing má výrazný nebo dokonce zcela zásadní vliv na podobu zákonů, v Poslanecké sněmovně to dlouhodobě neberou příliš vážně. Zákon tam leží ladem už mnoho měsíců a hrozí, že jej poslanci do voleb vůbec neprojednají.

Výsledky velkého průzkumu o lobbingu

„Lidé si lobbing pletou s kupčením s vlivem či přímo s korupcí a spojují si jej s konkrétními lidmi. Když se jich zeptáte, uvádí totiž jako lobbisty kmotry, které znají z médií,” říká Jakub Černý, lobbista Rekonstrukce státu a dodává: „V zahraničí na západě jsou veřejné diáře politiků relativně běžné. U nás se jim politici vehementně brání, a tak se skrze sociální sítě dozvíme jen o těch schůzkách, o nichž nám politici povědět chtějí. 

Velký průzkum na téma lobbingu.

Co si myslí Češi o lobbingu a jak by měl být regulován? Podívejte se na výsledky našeho průzkumu. 

Číst

O zásadní změnu pravidel lobbingu v Česku usilujeme už delší dobu. Rekonstrukce státu pomohla připravit komplexní pozměňovací návrh, který zákon výrazně vylepšil. Odstraňuje totiž přebytečnou administrativu, posiluje pojistky proti obcházení zákona, digitalizuje procesy a zjednodušuje povinnosti se zachováním informační hodnoty.

Zákon, který počítá i se zavedením takzvaného registru lobbistů, ovšem poslanci nijak zvlášť nehrotí. Ve Sněmovně byl předložen už před dvěma roky a několik posledních měsíců se jen “válel” na Ústavně právním výboru. Naděje na jeho projednání málem utnuly dlouhé měsíce trvající a nedůvodné odklady projednání.

Zázraky se ovšem někdy dějí. Páteční mimořádná schůze bude poslední šancí, kdy mohou poslanci v tomto volebním období zakroutit netransparentnímu lobbingu krkem a ukázat tak, že nemají co skrývat. Lobbing je sice zařazen na program schůze, ale až za dalšími body a není tak jisté, zda se stihne projednat.

Musíme si ovšem také otevřeně přiznat, že pokud to nedopadne teď, bude se muset s netransparentním lobbingem vypořádat až příští vláda. Snad nebudou poslanci spěchat na víkend a třetí čtení v pátek skutečně zvládnou. Ponouknout je k projednání můžete i vy, třeba přes naší aplikaci Reflektor, která umožňuje přímou komunikaci s politiky.

O co se hraje?

Pokud návrh zákona projde, tak lobbisté budou muset:

  • přihlásit se Úřadu pro dohled nad politickými stranami a doložit svou bezúhonnost v oblasti korupčních trestných činů (půjde to i online),
  • poté se přihlásit do online registru a v něm uvést, jakou oblast budou chtít lobbingem ovlivnit a v čím zájmu (ve vlastním nebo toho, kdo si je najal),
  • ve svých čtvrtletních zprávách uvádět, s jakým politikem se sešli a za jakým účelem.

Nezbývá než věřit, že se po dvou letech dočkáme výsledku. Zvlášť, když je na přijetí tohoto zákona navázáno i čerpání financí z Národního plánu obnovy a doporučuje jej také Skupina států proti korupci (GRECO), jejímž jsme členem. O tomto opatření se ostatně zmiňuje i čerstvá Zpráva Evropské komise o právním státu 2021.

Budeme rádi, když klíčovým politikům dáte vědět, že o něco takového stojíte. Třeba prostřednictvím naší aplikace Reflektor.

Sdílet: