Bude ČEZ muset zveřejňovat smlouvy na internetu? Senátní výbory zatím vyslaly rozdílné signály

Bude ČEZ muset zveřejňovat smlouvy na internetu? Senátní výbory zatím vyslaly rozdílné signály

Sdílet: 25. 04. 2019

Senátní výbory projednaly výjimky státních firem z povinného zveřejňování smluv na internetu. Tři výbory došly ke třem různým stanoviskům. Poslanci letos na začátku března schválili novelu zákona o registru smluv, díky níž by některé smlouvy ČEZu, Českých drah a dalších státních firem obchodovaných na burze měly být v budoucnu veřejně dostupné.

Návrhem na zrušení výjimek státních firem obchodovaných na burze ze zákona o registru smluv se včera zabýval Senát. Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu návrh na zrušení výjimek zamítl. Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí se neusnesl na žádném stanovisku. Do třetice pak Ústavně-právní výbor Senátu podpořil zrušení výjimky pro ČEZ, ČD a další podniky. Senátoři by o zrušení výjimek měli hlasovat na plénu již příští pátek 3. května.

Protikorupční platforma Rekonstrukce státu dlouhodobě podporuje zrušení absolutní výjimky státních firem obchodovaných na burze ze zákona o registru smluv. Návrh chce zveřejnit pouze smlouvy mimo hlavní obchodní činnost firem, například smlouvy na právní a poradenské služby.

„Jde pouze o narovnání zákona, aby platil pro všechny stejně. Absolutní výjimka z povinnosti zveřejňovat není odůvodnitelná. Je paradoxní, že státní firmy s miliardovými rozpočty jako je ČEZ nebo České dráhy nezveřejňují vůbec nic, zatímco výrazně menší státní firmy některé své smlouvy zveřejňovat musí. I ČEZ a další státní firmy obchodované na burze by měly být aspoň pod částečnou veřejnou kontrolou," uvedl vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Čtěte také:

ČEZ bude muset zveřejňovat své smlouvy! Poslanci schválili zrušení výjimky 8. 3. 2019

Registr smluv: Budou miliardové rozpočty ČEZu pod veřejnou kontrolou? 7. 3. 2019

Pět důvodů, proč zrušit výjimky z registru smluv pro ČEZ nebo ČD 5. 3. 2019

Registr smluv: nejkrásnější zákon je v souladu s Ústavou 28. 2. 2019

Jaký návrh mají senátoři před sebou? Čtěte argumenty k návrhu:

Novela zákona o registru smluv.pdf

Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.

Sdílet:

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Částka *