Hlídejte s námi Mantinely demokracie

Připojte se k výzvě pro vládu i opozici, aby byly dodržovány zásady demokratického vládnutí.

Rekonstrukce státu je platformou spojující neziskové organizace, odborníky, podnikatele, obchodní komory a aktivní občany. Prosazuje a pomáhá uvést do praxe systémová protikorupční opatření a hlídá mantinely demokratického vládnutí.
Výběr aktualit

Státní firmy musí řídit odborníci. Zajistit to může nominační zákon.

15. 4. 2019

Hodnocení senátorů

Jak podporovali nebo blokovali protikorupční zákony?

Podpořte Rekonstrukci státu

Pomozte prosazovat a chránit zákony, které šetří veřejné peníze.

Co děláme

Děláme všechno pro to, aby česká politika byla transparentní a aby byly dodržovány základní principy odpovědného demokratického vládnutí.

Protikorupční opatření

Sledujeme legislativu, připravujeme podklady pro politiky. Ve spolupráci s aktivními občany organizujeme veřejné kampaně.

Pomáháme zákonům

Prosazením systémové změny práce nekončí. Proto se o zákony staráme i po uvedení do praxe. Chráníme je proti útokům politiků.

Hlídáme mantinely

Vyzýváme politiky, aby vládli odpovědně a demokraticky a aby nepřekračovali hranice své pravomoci.

Kdo jsme

Rekonstrukce státu je platformou spojující neziskové organizace, odborníky, podnikatele, obchodní komory a aktivní občany. Založila ji v roce 2013 dvacítka nevládních organizací s cílem prosadit devět zákonů omezujících zneužívání moci a plýtvání veřejnými penězi.

Pět zákonů je již schváleno. Nová legislativa přinesla veřejná majetková přiznání politiků, zveřejňování smluv státu, krajů i obcí na internetu, férovější volební kampaně, zrušení anonymních akcií nebo odstranění možnosti vkládat do zákonů nesouvisející přílepky.

Strategické vedení i zázemí projektu od počátku zajišťuje Frank Bold. Garanty odborných témat jsou vedle Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.

Jsme občané, kteří vzali sliby politiků o protikorupčním boji vážně. Tlačíme na politiky, aby konečně přijali zákony, které pomáhají systémově omezit zneužívání veřejné moci ve vlastní prospěch a dokážou také zabránit plýtvání s veřejnými penězi.
Pavel Franc / duchovní otec Rekonstrukce státu a ředitel Frank Bold
Prosazovat protikorupční opatření a transparentní fungování státu je v zájmu nás všech. Politikům to však často moc nejde a změny nepřichází. Nabízíme proto konkrétní řešení a pomáháme nalézt dohodu na znění zákonů. Informujeme také občany o práci jednotlivých politiků a vybízíme je, aby politkům dali najevo, že jim na průhledném hospodaření státu záleží.
Josef Karlický / vedoucí týmu Rekonstrukce státu

Podpoř nás darem nebo se přidej jako aktivní občan. Společně politiky ohlídáme!

Členské organizace

Frank Bold
Oživení
Otevřená společnost
EconLab
Hlídač státu
Nadační fond proti korupci
Platy top úředníků
Zelený kruh
Good governance
Glopolis
Fond Otakara Motejla

Přidejte se k dalším 42898 občanům,
kteří dostávají informace o tom, kdo z politiků se zasazuje
o odpovědný a transparentní stát - a kdo ne.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách.
Více o zpracování osobních údajů.