Co děláme

Děláme všechno pro to, aby česká politika byla transparentní a aby byly dodržovány základní principy odpovědného demokratického vládnutí.

Protikorupční opatření

Sledujeme legislativu, připravujeme podklady pro politiky. Ve spolupráci s aktivními občany organizujeme veřejné kampaně.

Pomáháme zákonům

Prosazením systémové změny práce nekončí. Proto se o zákony staráme i po uvedení do praxe. Chráníme je proti útokům politiků.

Hlídáme mantinely

Vyzýváme politiky, aby vládli odpovědně a demokraticky a aby nepřekračovali hranice své pravomoci.

Jak to děláme

Občanský lobbing Rekonstrukce státu stojí na třech hlavních činnostech. Jsme v přímém kontaktu s politiky, připravujeme expertní stanoviska k návrhům zákonů a posíláme je poslancům a senátorům. Hodnotíme, jak dodržovali své sliby. Do komunikace s politiky zapojujeme i dobrovolníky z řad veřejnosti. Víme, že politiky zajímá, co si jejich voliči myslí. A do třetice - dostáváme důležitá témata do veřejné diskuse a do médií.

Lobbujeme

Oslovujeme politiky s návrhy účinných protikorupčních opatření, na kterých se shodli experti. Snažíme se zjistit jejich názory na naše návrhy a případně je upozornit na úskalí, které mají jiná řešení. Komunikujeme s poslanci i senátory a představiteli politických stran pomocí e-mailu, telefonu i na osobních schůzkách. Vždy se ptáme na názor i těch, na které jednotlivé zákony dopadnou - ať už to jsou úřady, starostové, státní firmy či konkrétní profesní skupiny.

Naši ambasadoři

Ambasadoři jsou občané, kteří se aktivně a dlouhodobě zapojují do Rekonstrukce státu. Oslovují politiky, předkládají jim odborná stanoviska k zákonům a diskutují s nimi. Právě ambasadoři jsou hlavní spojkou mezi konkrétním politikem a občany, kteří sledují, jak prosazuje protikorupční opatření.

Kampaňujeme

Významné změny v protikorupčních zákonech potřebují velkou podporu veřejnosti. Snažíme se proto představit prosazovaná protikorupční opatření co nejvíce lidem. A pokud to jde, zábavnou formou. Pořádáme happeningy, vytváříme videa a grafiky, a pokud všechny standardní cesty zklamou a protikorupční opatření jsou v ohrožení, zahajujeme masivní letákovou či billboardovou kampaň.

Najděte si chvíli pro Senát

Přehled kandidátů a jejich závazky k ochraně demokratických hodnot - vše na jednom webu.

Hodnocení senátorů

Jak podporovali nebo blokovali protikorupční zákony?

Hlídejte s námi Mantinely demokracie

Připojte se k výzvě pro vládu i opozici, aby byly dodržovány zásady demokratického vládnutí.

Přidejte se k dalším 42898 občanům,
kteří dostávají informace o tom, kdo z politiků se zasazuje
o odpovědný a transparentní stát - a kdo ne.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách.
Více o zpracování osobních údajů.